Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

ÇOCUKLARA KİTABI SEVDİRMEK VE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

ÇOCUKLARA KİTABI SEVDİRMEK VE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 28 Aralık 2019 13:35 - Okunma sayısı: 1.667

ÇOCUKLARA KİTABI SEVDİRMEK VE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

ÇOCUKLARA KİTABI SEVDİRMEK VE OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Bir ebeveyn olarak her zaman isteriz ki çocuklarımız kitap okumayı çok sevsin, çok kitap okusun. Sanırım öğretmen olduğum için kimi zaman arkadaş ortamlarımda, kimi zaman farklı ortamlarda çocuğunun kitap okumamasından yakınan ebeveynler bana çocuklarının kitap okuması için ne yapmaları gerektiğini sıkça sormuşlardır. Yine bir gün arkadaş ortamında böyle bir soru sorulduğunda “Kitap okuyun.” dediğimi hatırlıyorum. Cevap olarak da “Oğlum için soruyorum, kitap okumuyor.” yanıtı gelmişti. Daha sonra orada da açıkladığım gibi aslında ben o anda çocukların bizi örnek aldığını, bizim yaptığımız davranışları taklit etme eğiliminde olduklarını belirtmek istemiştim. Kitap okuma konusunda ebeveynlere söylemek istediğim ilk şey, çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız, lütfen siz de kitap okuyun, ona örnek olun. Okumanın kişiyi heyecanlandıran, sağaltan bir etkinlik olduğunu onlara hissettirin.

Okuma eylemini çocuklarınızla paylaşın. Çocuklarınız küçükse kitabı birlikte okuyun. Kitap bittikten sonra kitabı beğenip beğenmediğini, kitapta en çok hangi kahramana yakın hissettiğini nedenleriyle birlikte sorun. “Kitapta seni en çok neler etkiledi?”, “Sen olsaydın kitabı nasıl bitirirdin?”, “Kitapta bir değişiklik yapma fırsatın olsaydı hangi bölümlerini değiştirirdin?” gibi ucu açık sorular yöneltin. Dilerseniz kitabın aklınızda kalan bölümlerini çocuğunuzdan resmetmesini isteyebilirsiniz. Böylece hem kitap okuma eylemini daha eğlenceli ve öğretici bir hale getirebilir, hem de çocuğunuzla olan paylaşımlarınızı arttırabilirsiniz.

Tüm aile oturup televizyon izleyip patlamış mısır yerken çocuğunuzu zorla kaldırıp kitap okumak üzere odasına göndermek sanırım onu kitaptan soğutan bir davranış olacaktır. Bunun yerine tüm aile bireylerinin kitabını okuduğu, hafif bir sözsüz müziğin eşlik ettiği bir ev ortamı hem çocuklar için okuma alışkanlığının kazanıldığı hem de bireylerin kendilerini huzurlu hissettiği bir ortam olacaktır.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızla birlikte kitapçıya ve kitap fuarlarına birlikte gidebilir, kitapları birlikte seçebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kitabın çocuğa uygun olup olmadığının öncelikli olarak ebeveyn tarafından belirlenmesi, çocuğun ebeveynin seçtiği havuz içinden kendi istediği kitabı seçmesidir. Bu havuzu sanırım çocuğa çok hissettirmeden oluşturmak daha uygun olacaktır.

Satın aldığınız kitaplar için çocuğunuzun kolay erişebileceği, kendi bedensel özelliklerine uygun bir kitaplığının olması da olumlu olacaktır. Alınan kitaplara ebeveyninin değer verdiğini hisseden çocuk da kitaplarına değer vermeyi ve onları korumayı öğrenecektir.

Okulöncesi dönemdeki çocuklar için uyumadan önce kitap okuma rutinleri oluşturulabilir. Hayal kurmanın oldukça geliştirici ve çocuklar için eğlenceli olduğu bu dönemde sanırım uykudan önce kitap okuma rutinleri onlar için çok keyifli olacaktır. O akşam uyumadan önce okunacak kitabı belirleme işinin çocuğa bırakılması, çocuğun kişilik gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.    

Çocuğunuz eğer ergense birlikte bir kitap okuma listesi belirleyebilir, bitirdiğiniz kitapları tartışabilirsiniz. Hatta birbirinize kitap tavsiyeleri yaparak paylaşımlarınızı arttırabilirsiniz.

Keyifli okumalar diliyorum.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları