Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Geri Dönüşüm Toplayan Çocuklar Hâlâ Sokaklarda

Alaaddin DİNÇER

Kategori: Sosyoloji - Tarih: 02 Nisan 2020 11:04 - Okunma sayısı: 1.914

Geri Dönüşüm Toplayan Çocuklar Hâlâ Sokaklarda

Türkiye’de yaşayan binlerce çocuk evde kalması gerekirken,bu korona günlerinde  şimdi sokaaklarda.Sabahın şafağından gün batımına kadar yağmura,soğuğa ve belki de virüslü maske ve eldivenlerin atıldığı çöp konteynırlarının başında.Vicdanları kanatan hikayelere ve anlatılara konu olacak  görüntülerin kahramanı onlar.  Ne eve kapanabiliyorlar ne de koruma kalkanı alabiliyorlar. İnsanlığı tehdit eden  virüsün yarattığı belirsizliğin ve bilinmezliğin çaresiz “kurbanılarından” onlar.Toplamaya çalşıyorlar geri dönüşüm maddelerini çöp bidonlarından. Yaşamlarının büyük risk altında olduğunun farknda bile değiller.Nereden bilsinler koronoyı,pandemiyi ve virüsü. Bildikleri tek şey geri dönüşümü toplamasalar aç kalacak,bir ekmek dahi alamayacaklar. Bütün tehlikelerine ve zorluklarına rağmen yine de gidiyorlar üstüne üstüne tehlikenin.Koşturuyorlar iki tekerli kocaman çuvallar bağlanmış çek çekli araçlarıyla bir çöp konteynerinden diğerine.Dur durak yok,ne kadar çok geri dönüşüm maddesi toplarsa o kadar çok ekmek alabilecekler kazandıkları parayla.O nedenle koşuşturup durmaktadırlar sokaklar arasında.

Geri dönüşüm maddesi toplayan çocuklara tatil ve dinlenme yok.Bilmiyorlar eba tv ve uzaktan eğitimin ne olduğunu. Zaten hep uzağında kalmışlar eğitimin ve okulun.Varsa yoksa geçim derdi,ailelerine üç beş kuruş katkı sağlamak onlar için eğitim.Yoksullar,dezavantajlılar,göç etmişler bulundukları şehirlere başka şehirlerden.Kentlerin en varoş bölgelerinde derme çatma bir odalı evlerde barınırlar genelde. Milli Eğitim Bakanı eğitimi maratona benzetmişti yaptığı bir açıklamasında. Geri dönüşüm maddesi toplayan çocuklar yaşamaktadır asıl maratonu sokak aralarında. Hiç okul yüzü görmeyen,eğitimini yarıda bırakan,işçiliğe ve gelinliğe yabancı olmayan bu çocuklara sahip çıkması gerekeir merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin. Ekonomik ve sosyal destek sunulmalı ebeveynlere.Sokağa çıkmalarının önü alınmalı mutlaka.Yoksa her biri potansiyel virüs taşıyıcı olacaklar böyle devam ederse.

Ankara büyükşehir belediyesi örnek bir adım attı.Geri dönüşüm maddesi toplayan çocukların ailelerine destek vreceğini açıklayarak.Diğer yerel yönetimler ve merkezi hükümette adımlar atmalıdır zaman kaybetmeden.Sürekli artış gösteriyor, zaman kaybına tahammülü yok salgının.Tehdit altında ülkemizde ve bütün dünyada çocuklar,gençler,erişkinler,yetişkinler ve yaşlılar. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’nin “sosyal devlet” olduğunu açıkladı Bakanlar ile  tele konferans yoluyla yaptığı toplantıda. Varlığına vurgu yapmak yetmez sosyal devletin.Daha somut adımlar atmak gerekir yoksullar,işsizler ve dar gelirli aileler için. Evlerinde kalmalarını sağlamak gerekir geri dönüşüm toplayan çocukların ve büyüklerin.

Salgın önlendiğinde eğitime erişimini sağlamalyız geri dönüşüm toplayıcı çocukların.En dezavantajlı grupları oluşturan bu çocukları bir biçimde buluşturmalıyız okul ve öğretmenle. Temel insan hakları arasında listenin ilk sıralarında yer alan eğitim hakkı, vaz geçilemez ve devredilemez bir hak bütün çocuklar için.Kağıt üstünde yazması yetmez uymak ve uygulamaktır görevi  bütün insan  haklarını iktidarların. Alaaddin Dinçer/Eğitimci            

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Sosyoloji Yazıları