Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

Öğretmenliğin toplumdaki saygınlığı her geçen yıl biraz daha düşüyor. Başarısızlığın gerisinde eğitim programı, eğitim-öğretim koşullarının eksikliği, plansızlık aranmıyor, her başarısızlık öğretmene mal ediliyor. Öğretmenler iş yerinde baskı, mobbing, ad

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 23 Kasım 2019 13:57 - Okunma sayısı: 713

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI

Öğretmenliğin toplumdaki saygınlığı her geçen yıl biraz daha düşüyor. Başarısızlığın gerisinde eğitim programı, eğitim-öğretim koşullarının eksikliği, plansızlık aranmıyor, her başarısızlık öğretmene mal ediliyor. Öğretmenler iş yerinde baskı, mobbing, adam kayırma, adaletsizlik, kendini ifade edememe, çalışmanın karşılığını alamama, takdir edilmeme, uygun olmayan ortamlarda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürme, eğitim dışı görevlerle muhatap olma, şiddete uğrama, tehdit, velilere karşı korunaksız oluş gibi türlü sorunlarla karşı karşıyadır.

2023 Eğitim Vizyonu’nda öğretmenden yenilikler beklenip isteklerini gerçekleştirme imkânı verilmiyor. Basit bir örnekle, bir edebiyat okul bahçesinde kitap okutamıyor, şiir yazdıramıyor, sınıfa hapsediliyorsa öğretmenden yenilik beklenemez.

Öğretmenlik olmak için iyi bir üniversiteden mezun olmak yetmiyor, hayali kurulan mesleğe atanabilmek için KPSS’den atanacak bir puan almak gerekiyor. O da yetmiyor sözleşmeli öğretmen olarak 4 yıl çalışmak gerekiyor. Emeklilik beleyen ayrı bir dert çekiyor. Düşük emekli maaşıyla nasıl geçineceğini düşünüyor ve 3600 ek gösterge çıksa diye iç geçiriyor.

Eğitimin sorunlarını çözebilmek için önce öğretmenin sorunlarını çözmek gerekmektedir. Mutlu, huzurlu öğretmenlerin varlığı eğitimin sorunlarının çözülmesini kolaylaştırır.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Etkili okul

Fikir Yazıları 13 Mayıs 2022

Etkili okul

DÜŞÜNMEK

Fikir Yazıları 01 Mayıs 2022

DÜŞÜNMEK