Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

YARIN BİZİ NELER BEKLİYOR?

KADİR BAYŞU

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 20 Mart 2022 20:18 - Okunma sayısı: 1.233

YARIN BİZİ NELER BEKLİYOR?

YARIN BİZİ NELER BEKLİYOR?
Öyle bir dönemden geçiyoruz ki, bugün doğru bildiklerimiz yarın değişebiliyor. Çocuklarımıza bugün öğrettiklerimiz ne kadar doğru? Yarın bizi neler bekliyor?
Bunun cevabını vermek çok zor. Ama öngördüğümüz birkaç husus var. Bunları sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle hayal kurmakla başlıyor her ilerleme. Merak etmeyen ve hayal kurmayan bireylerin gelecekte ortaya bir değer koymalarını beklemek hata olur. Öğrencilerin meraklarını artırmalı ve soru sormalarını sağlayacak durumlar yaratmalıyız.
Çocukları düşünmeye sevk etmeliyiz. Kendi düşüncelerini duyguları ile bütünleştirerek yeni bilgiler üretmelerini sağlamalıyız. Bunun için en temel beceri olan iletişim becerilerine odaklanmaktır. Çocuklarımızın düşünmelerini sağlayıp, onlara konuşmaları için fırsatlar vermeliyiz.
Sadece sınav odaklı çalışan çocukları gelecekte zor günler bekliyor diyebiliriz. Özelikle ortaokul döneminde tüm becerilere odaklanmak önemli, neden mi?
Teknolojinin bu kadar hızla değiştiği bu dönemde, hayata hızlı ve uyumlu olmak ayrı bir beceri! Tabi ki biraz da masraflı bir süreçtir.
Meslekler de bireysel ilgilerde hızla değişiyor. Şu an okullarda okuyan öğrenciler ömürleri boyunca tek bir meslek ile ömürlerini geçiremeyecekler. En az üç meslek yürütmek zorunda kalacaklar. Birçok meslek ise daha onlar iş hayatına başlamadan ortadan kalkacak.
Bu sorunları aşmanın yolu ise 7 küresel beceriyi çocuklarımıza kazandırmaktan geçiyor. Bunlar;
1-Eleştirel düşünme ve problem çözme becerisi
2-Hayatın farklı katmanları arasında işbirliği kurma becerisi
3-Zihinsel çeviklik ve esneklik
4-İnisiyatif alma ve girişimcilik
5-Sözlü ve yazılı iletişim
6-Bilgiye ulaşma ve işleme becerisi
7-Meraklanma ve hayal kurma becerisi
Peki, okullar ne yapıyor? İş yaşamında yapay zeka uygulamaları yerini alırken okullarda hala düz anlatımla dersler işlenip, soru çözme ödevleri mi veriliyor? Öğrencilerin kendi öz öğrenmelerini sağlamanın zamanı geldi de geçiyor bile.
Çok üzgünüm ki anne ve babalar, eğitim öğretimin kendi öğrencilik zamanındaki gibi zannedip, gelecekle ilgili öngörüleri olmadığı için buna ses çıkarmıyorlar.
Sistemden mi kaynaklı dediniz? Sistemler; öğretmen, öğrenci ve veliler ne istiyorsa onu yapıyor. Kimse kimseyi kandırmasın. Bu kısır döngünün sorumluları bu sistemden nemalananlardır.
Gelecekte bizi, özel derslerle desteklenmiş sınavzede öğrenciler mi yoksa projeler üreten aktif öğrenciler mi bekliyor göreceğiz.
Saygılarımla.
Kadir BAYŞU
KAYNAK
200 Adımda Ergenlik Rehberi-Çocukluktan Ergenliğe(Ömür Kurt)

Yorumlar (3)
Matematik Öğretmeni Serpil - 24 Mart 2022 01:02
Kaleminize sağlık hocam,keyifle okudum,kendi payıma düşenleri heybeme koydum,yola devam.Saygılarımla
Ayça Hamurcu - 21 Mart 2022 08:01
İnovasyonun okullardan önce eğitim sistemine gelmesi şart, ama zihinleri değiştirmek kolay değil bir nesli böyle harcanır malesef.
Ayça Hamurcu - 21 Mart 2022 08:01
İnovasyonun okullardan önce eğitim sistemine gelmesi şart, ama zihinleri değiştirmek kolay değil bir nesli böyle harcanır malesef.
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Mustafa Pala

Fikir Yazıları 17 Haziran 2024

Mustafa Pala