Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

UĞUR ÖZEREN

Kategori: Yaşam Bilimleri - Tarih: 08 Mayıs 2021 15:28 - Okunma sayısı: 1.247

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3
‘’Öğretmenlik; yarın için öğrenilecek bilgilerin, ne kadarının, nasıl bir deneyim edinme ile oluşturulacağını bilme sanatıdır.’’
Uğur Özeren
Kolaylaştırılmış öğrenme basamakları ile kullanılan becerilere dönüşmesi, geliştirilmesi, çoğalması için öğrencinin yol arkadaşı olabilir miyiz?
Elbette olabiliriz. Sadece şu sözü tekrar edelim. ‘’Öğrenme çocuk tarafından yapılan bir etkinlik değildir. Öğrenme; öğretmen ve öğrencinin birlikte paylaştığı bir yolculuktur.’’
Öğretmenin görevi kolaylaştırıcı olarak düşündüğümüzde, öğretilecek tüm aşamaların kolaylaştırılmış öğrenme akışı olarak sunulması bu yolculuğu eğlenceli ve kolay hale getirecektir. İnsanoğlunun gelişim basamaklarını düşündüğümüzde; İnsan ilk önce alet yaptı, sonra araç, sonra makine yaptı, sonra araç ve alet yapmak için makine yaptı. Süreç şimdi otomasyon ile üretim olarak devam ediyor. Öğretici ve görev yükleyiciler bizleriz, bir sonraki aşamada makineler, makine üretmeye başlayacak.
İşte esas dönüşümün ortaya çıkacağı o an olacaktır. Makine öğrenmesi başlayacak. Makineler, öğretici olarak da bizlere ihtiyaç duymayacak. Bulut teknolojisi, onların öğrenme ve yenilenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır.
Bu dönem ile öğretmen 5.0 dediğimiz zaman gelecek.


Öğretmen 5.0’da; dönüşümlü düşünen, dönüşümlü liderlik yapabilen ve yanlış yapabilmeyi kabul edebilme yeteneğini geliştirmiş, duygularını tanıdığı için yönetebilen yol arkadaşları öğrencilere yardımcı olabilecektir.
Yaklaşan bu zaman, beyni ile kalbi arasındaki doğru kararı duygularını tanıyarak verebilen paydaşlar ve öğrenenler, güçlenerek öğrenmeye devam edeceklerdir. Kısaca sosyal ve duygusal öğrenmeyi teşvik eden ve yönetebilenler öğrenme paydaşı olacaktır. Bizler öğrenmeyi teşvik etmek istiyorsak, öğrenmek ; oyun kadar eğlenceli yaşam kadar gerçek olmalıdır.
Oysa neredeyse tüm geleneksel eğitim sistemleri bunun tam tersini, yeteneği, yaratıcılığı öldürmeyi hedeflemiş gibidir. Ve dünyanın her yerinde eğitim reformları yapılmaya çalışılmaktadır.


Reform yapmak bu süreçte işimizi görmez. Çünkü yaşadığımız bu problem, olanı düzeltmeye çalışmaktan çok daha ötededir. Yepyeni yöntemler bulmak, öğrenme sistemlerini yaşamın içine öğrencinin gelecek hayallerine dönüştürmek gerekir.
Öğrenme topluluğu olarak; yaratıcılık, yenilikçi düşünme, deneysel denemeler, cesaret ve başarısızlık riski kolaylaştırılmış öğrenme basamaklarını doğru oluşturmamız ile olgunlaşacaktır.
Doğal olarak öğrenme; sorumluluklar üstlenme, becerisini sergileme ve güvenli bir öğrenme ortamı sağlanması ile anlam kazanmaktadır.
Öğrenme ortamı anlam kazansın ki; Özgün ve özgür olmanın formülünü öğrencilerimiz kendisi bulabilsinler. Önceliklerimiz ilk olarak;
1. Öğrenenlerin beklentilerini ve gelecekte karşılaşacakları öncelikleri görebilme,
2. Hedef grubumuzun ilgi alanlarını, öğrenme profillerini ve performans düzeylerini belirleyebilmedir.
‘’Paulo Coelho’’ şöyle diyor;
‘’Dünya sizin örneğiniz tarafından değiştirilir, sizin görüşünüzle değil …’’
Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 4’de görüşmek üzere,

Varolun

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Yaşam Bilimleri Yazıları