Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

23 Nisan ve Çocuk

Cemile MUSLU Yazdı

Kategori: Eğitim Felsefesi - Tarih: 23 Nisan 2020 20:26 - Okunma sayısı: 2.277

23 Nisan ve Çocuk

"Dünyayı verelim çocuklara, hiç değilse bari bir günlüğüne. Allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar”

Atatürk’ümüzün Cumhuriyetimizin küçük bekçilerine duyduğu sevgi, güvenin göstergesidir 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı. Türk çocuklarının şahsında farklı dillerden, ırklardan ve renklerden tüm dünya çocuklarına sevgi, kardeşlik, dostluk, armağanıdır 23 Nisan. Türk milletinin işgalcilere karşı mücadelesinin başlangıç günüdür.

20yy başlarında sömürgeci devletlerin dünya milletlerine kurduğu nice tuzaklarına düşmeyi kalkmayı göze aldığımız nice yasaklarını kırmaya ant içtiğimiz tarihtir 23 Nisan.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı büyük, küçük herkesin gözünde ve gönlünde vazgeçilmez bir bayramdır. Çünkü eşit kabul eder, akıl dedi aklın gücünü, bilim dedi bilimin ışığını, demokrasi dedi özgürlüğü, çocuk dedi geleceği gösterdi ulu önder.

“Acısıyla tatlısıyla “dediğimiz klişeyi tam anlamıyla yaşadık, yaşıyoruz sanki bu dönem. Nice güzelliklerin, nice dostlukların yeni farkına vardık belkide. Avunduğumuz, ümit ettiğimiz şeylerin elimizden kayıp gittiğini düşündük, pişmanlıklar oldu dünlere dair, geçmişi özlemle anar ve arar olduk. Yanı başımızda duran her şeyi yeni gördük, diyoruz ya “sevgi insanın şeyleri en olmadıkları gibi göründüğü durumdur.

Şimdi evlerimizde kutlayacağız bu mutlu günü, çocuklarımızdan uzakta da olsak onlarsız bir tat almasak da birlik ve beraberlik içinde istiklal marşımızla, şiirle, şarkılarla, danslarla, oyunlarla bayraklarımızı asarak balkonlarımızda kutlayacağız bu mutlu ve umutlu günü. Nice yüz yıllar görmeyi temenni edeceğiz,nice güzelliklere beraber kucak açacağız yine. Bayram çoşkuyla bir olacağız yine.Dünden bugüne kadar kutladığımız bayramlar kadar güzel olsun bayramımız diyeceğiz.

Genç, yaşlı, çoluk çocuk saat 21.00 çıkalım balkonlarımıza, yer gök inlesin istiklal marşımızla çoşkuyla özlemle kutlayalım bu günümüzü, bize bu günü armağan eden ulu önderimize bin teşekkür edelim tüm Türkiye.

Türk milletinin tarihinin dönüm noktalarından biri olan 23 Nisan 1920 ‘ nin 100.yılında millet olarak yurdumuzun dört bir köşesinde ay yıldızlı al bayrağımızın ebediyen dalgalanması, nice baharlara nice cemrelerin başımıza düşmesi için sarılıp kucaklaşamadığımız şu salgın günlerinde gönüllerimizi birbirine yaşayarak kutlamalıyız bayraklarımızı ve marşlarımızla.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Eğitim Felsefesi Yazıları