Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
MASALLARDA TERAPİ – TERAPİDE MASALLAR

MASALLARDA TERAPİ – TERAPİDE MASALLAR

Psikoloji-Sosyal Psikoloji 18 Şubat 2022 21:06 - Okunma sayısı: 1.654

Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK

MASALLARDA TERAPİ – TERAPİDE MASALLAR

Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK
Ankara Üniversitesi
Eğitim Bilimleri Fakültesi

Şimdi, çocukluğunuza bir yolculuk yapacağız sizlerle. Çocukluğunuzdaki masalları anımsayacağız.. Kendimizi rahat bırakalım, gevşeyelim.. Gözlerimiz kapalı.. Çocukluğunuzu düşünüyorsunuz. Sıcak, güvenli bir ortamda küçük bir çocuksunuz. Hani size anlatılan masallar vardı. Masala ben başlayacağım siz devam edeceksiniz...
Bir varmış
Bir yokmuş
Evvel zaman içinde
Kalbur saman içinde
Develer tellal iken
Pireler berber iken
Ben annemin beşiğini
Tıngır mıngır sallar iken
.....
İlk çağrışımları yakalayın ve bellek arşivinizden çıkıp gelen o masalı sürdürün lütfen...
Masal kahramanlarını gözünüzün önüne getirin; onu iyice canlandırın hayalinizde, o nasıl bir kahraman?.. Özellikleri neler?.. Masaldaki olayları anımsayın. Siz masalda hangi kahramanla özdeşleşiyorsunuz?
Size hangi yönlerden benziyor acaba.? Nasıl bir çocuk o masalı dinleyen.? O masal sizin için ne ifade ediyor?..
Tüm bunları hissetmeye çalışın. O duyguyu yakalayın: O çocuk ne istiyor sizce ve masal ona istediğini veriyor mu?..
Hazır olduğunuzda gözlerinizi açabilirsiniz...
....
Evet, çocukluğumuz ve çocukluğumuzun masalları.. Masal dünyasında hayaller kuran o çocuk halimiz.. Yetişkin olsak da zaman zaman sığınmak ihtiyacı duyduğumuz o büyülü dünya.. İsterseniz bir deneyin; içinizde sıkıntı hissedip hiçbir şey yapmak istemediğiniz bir anda elinize iyi bir masal kitabı alın ve okumaya başlayın.. Kendinizi bırakın ve çocukluğunuza dönün..
Göreceksiniz ki masallar bizi şefkatle sarar, yaralarımıza merhem olur! Çünkü masallarda hep iyiler kazanır.. Dünyanın güvenilir bir yer olduğuna bizi inandırır!. Adil bir dünya hayalimizi besler..
O masalı okurken kendi iç sesimize kulak vererek çocukluğumuzun saflığına dönmek ve anlatılanlar ile birlikte yüreğimizdeki duyguları hissederek ruhumuzu keşfetmek mümkündür.

Masallar: Kuşaktan kuşağa aktarılan insanlık mirası
Analitik Psikoloji Ekolünün kurucusu Psikanalist Carl Gustav Jung (1875-1961), kuramını mitolojik ve antropolojik çalışmalar ile geliştirmiş ve kültürel mirasın masallar yoluyla aktarıldığına dikkat çekmiştir.
Jung, ‘Toplumsal bilinçaltı’ kavramıyla; kültürel mirasın ‘arketipler’ (imgesel motif ve semboller) olarak masal ve öykü gibi söylencelerle nesilden nesile aktarıldığını ifade eder. Ona göre bu arketiplerin silinmesi altı-yedi nesil alır!
Bazı sembollerin mitolojide, dinlerde, peri masallarında, simya yazınlarında ve yaratıcı dışavurumun bulunduğu diğer tüm eserlerde, tarih boyunca tekrar ve tekrar kendini gösterdiğini gözlemlemiştir. Öyle ki; birbirini etkilemesi imkansız olan kültürlerde dahi bu ortak sembollerin varlığını keşfetmiştir.
Jung’un tanımını yaptığı arketipler arasında doğum, yeniden dünyaya geliş, ölüm, sihir, kahraman, çocuk, hileci kişi, yaşlı bilge, toprak ana, dev gibi imgeler ile ağaçlar, güneş, ay, rüzgar, ırmak, ateş, hayvanlar gibi doğal objeler ve yüzük, silah gibi insan yapısı nesneler sayılabilir.
Jung’a göre, “her insan aynı temel arketip imgelerine sahiptir”. Bu nedenle farklı kültürlerdeki masallar, söylenceler, destanlar birbirine benzer ögeler içerir.. Çünkü bunlar, insanlık tarihinin ortak mirasıdır!
Peri masalları ve mitoslar, bize açık bir HARİTA bırakmışlardır; onunla geçmişin bilgilerini ve uygulamalarını kavrayarak bugün üstünde yürüyeceğimiz yolları keşfederiz!. Böylece ‘geçmiş ile şimdi’ arasında ‘bilinçdışı ile bilinç’ arasında bir köprü oluşturulur.
O halde, çocuklukta bizi uyutan, avutan, düşler alemine yolculuğa götüren masallar şimdi içimizdeki çocuğa ulaşıp onunla iletişim kurmamızı sağlayabiliyorsa o masal kahramanı artık bizi uyandırıp kendimizle yüzleştiriyor ve düşler aleminden gerçeğe doğru yolculuğa çıkarıyor demektir.
Gökten üç elma değil, yüzlerce masal düştü. Siz kendi masalınızı yakalayın. Masallarınızı hiç yitirmeyin!

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Psikoloji-Sosyal Psikoloji
Başarısızlığın Psikolojisi: Başarılı Olmak Zorunda mıyız?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji04 Temmuz 2024 20:47

Başarısızlığın Psikolojisi: Başarılı Olmak Zorunda mıyız?

 AŞK üzerine-3:

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Haziran 2024 13:21

AŞK üzerine-3:

Özsaygı

Psikoloji-Sosyal Psikoloji03 Haziran 2024 09:56

Özsaygı

Gereğinden Fazla Düşünmenin Psikolojisi

Psikoloji-Sosyal Psikoloji31 Mayıs 2024 22:07

Gereğinden Fazla Düşünmenin Psikolojisi

Rol Psikolojisi: Maskeler Ardındaki Benliklerimiz

Psikoloji-Sosyal Psikoloji21 Mayıs 2024 10:31

Rol Psikolojisi: Maskeler Ardındaki Benliklerimiz

Sürü Psikolojisi: Arzulananın Arzulanması

Psikoloji-Sosyal Psikoloji21 Nisan 2024 21:36

Sürü Psikolojisi: Arzulananın Arzulanması

Aşk üzerine -2: Aşk Öykülerimiz Nasıl Oluşuyor?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Mart 2024 08:01

Aşk üzerine -2: Aşk Öykülerimiz Nasıl Oluşuyor?

Vazgeçememe Korkusu: Concorde Sendromu

Psikoloji-Sosyal Psikoloji05 Mart 2024 21:04

Vazgeçememe Korkusu: Concorde Sendromu

Pozitif Psikoloji Üzerine II

Psikoloji-Sosyal Psikoloji20 Şubat 2024 22:03

Pozitif Psikoloji Üzerine II

Öldürmeyen Şey Güçlendirir mi?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Şubat 2024 20:02

Öldürmeyen Şey Güçlendirir mi?