Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
K-POP (KORE POP) AKIMI ve Z KUŞAĞI ERGENLERDE OLUMSUZ ETKİSİ

K-POP (KORE POP) AKIMI ve Z KUŞAĞI ERGENLERDE OLUMSUZ ETKİSİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik 22 Eylül 2021 20:25 - Okunma sayısı: 476

Uzm. Psikolojik Danışman Emin Okan OKYAY

K-POP (KORE POP) AKIMI ve Z KUŞAĞI ERGENLERDE OLUMSUZ ETKİSİ
K-Pop; pop, rock, hip hop, R&B ve elektronik müziği birleştiren yepyeni bir tür olarak, Kore popunu anlatan bir terim. Türün ilk çıkışı 90'lara, Güney Koreli pop müziğin 'Gayo' olarak anıldığı yıllara kadar uzanıyor. 1992'de Seo Taiji ve Boys grupları sayesinde adı iyiden iyiye duyulmaya başladı. Böylece dünya, pop müzikten farklı ama biraz da benzeyen, yepyeni bir tarz ve türle tanışmış oldu.
Güney Kore'den dünyaya yayılan K-pop çılgınlığı özellikle Z kuşağı ile Y kuşağını açık hedef haline getirdi. Gençler arasında hızlıca yayılan ve ‘örnek' alınan bu gruplar tarzları, yaklaşımları ve imajlarıyla birçok sorunu da beraberinde getiriyor.
K-POP tarzı müziklerle ilgili son günlerde sarsıcı iddialar ortaya atıldı. Akımın en çok 12 - 18 yaş arasında etkili olduğu iddia edilirken özellikle bu akım nedeniyle gençlerin cinsiyetsizleştirildiği öne sürülüyor. Ayrıca aile bağlarının bu akımla birlikte zayıflatıldığı ve gençlerin bu akım nedeniyle ailelerinden kopma tehlikesiyle karşı karşıya oldukları çeşitli yazar ve kanaat önderlerince dile getirildi. Ancak tüm bunlarla beraber K-Pop ile ilgili iddiaların referans noktasını oluşturacak yayınlanmış bir çalışma ve resmi bir karar bulunmuyor.
Gençler ergenlik dönemlerinde "ben kimim, nereye yönelmeliyim, niçin?' soruları sorarak bir kimlik karmaşası yaşar. bu kimlik kaosu içinde ilgi duyduğu kimlikle özdeşim kurmaya çalışır ve onu kendine model alır. Bu dönem içinde gençlerin kendilerini mutlu edeceği örnekler yoksa bağlanacağı bir destek arar, bu tarzdaki gruplar veya herhangi bir bilgisayar oyununun da gençleri ciddi şekilde etkileyip kendilerine bağlayabilir
Cinsiyetsizlik Öneriyor
Kore'nin kültür ihracı ve müzik sektöründeki ekonomik etkinliğini arttırmak üzere devlet politikası olarak bu tür grupları desteklediği bilinnen bir gerçek."Nötr cinsiyet adını verdikleri bir akımla ergenlik döneminde bütün cinsiyetlere aynı mesafede durmayı ve cinsiyeti ergenlikten sonra kendi iradesiyle seçmeyi hedefleyen bu düşünce, cinsiyetsizlik noktasında bir farkındalık oluşturarak, baskın cinsiyet yöneliminin önüne geçmeyi amaçlıyor.
BTS gibi K-Pop gruplarının LGBT renkleri olan gökkuşağı sembollerini kıyafetlerinde kullanıyor. Aşırı bir makyaj yaparak, metroseksüel bir görüntü ile 'orta bir cins' görüntüsü veriyorlar. Her cinsiyete eşit mesafede olmayı hedefliyorlar.
Z Kuşağı İle Y Kuşağı Arasında Çatışma Çıkarmak Ve Açık Hedef Haline Getirmek
Özellikle 'internetin içine doğan' Z kuşağı ile Y kuşağı bu konuda savunmasız hale geliyor. Doğru yönlendirilmeyen ve denetlenmeyen çocuklar suiistimale açık birer hedef haline geliyor. Popüler olan 'alt kültür' haline geliyor.
Ailelerin gerekli denetimi sağlaması gerekiyor İlk başta küçüklükten itibaren doğru ve sağlıklı bir şekilde verilmesi gereken değerler eğitimidir. Binanın temeli gibi düşünün. Değerler sağlamsa birey, genç savrulmaz. Bir diğeri ise ebeveynin çocukla olan ilişkisinde gizlidir. Ne kadar güvenli, etkili ilişki o kadar az savrulma demektir. Ne kadar kopuk, sorunlu ilişki o kadar çok savrulma demektir. Bağların kuvvetli olsun ki çabuk kopmasın.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Psikolojik Danışma ve Rehberlik
Neden Benim Sokakta Sebepsizce Öldürülme İhtimalim Var ?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik14 Kasım 2021 14:52

Neden Benim Sokakta Sebepsizce Öldürülme İhtimalim Var ?

YETENEK VE İLGİLER

Psikolojik Danışma ve Rehberlik23 Haziran 2021 19:16

YETENEK VE İLGİLER

YETİŞKİNLERDE ATILGANLIK EĞİTİMİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik08 Haziran 2021 18:31

YETİŞKİNLERDE ATILGANLIK EĞİTİMİ

BAĞIMLI KİŞİLİKLER

Psikolojik Danışma ve Rehberlik01 Haziran 2021 07:44

BAĞIMLI KİŞİLİKLER

GENÇLERDE ESTETİK ÇILGINLIĞI

Psikolojik Danışma ve Rehberlik09 Mayıs 2021 22:49

GENÇLERDE ESTETİK ÇILGINLIĞI

ÇOCUKLARDA ÖFKELİ ve SALDIRGAN DAVRANIŞLARI NASIL ÖNLEYEBiLiRiZ?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik02 Mayıs 2021 13:25

ÇOCUKLARDA ÖFKELİ ve SALDIRGAN DAVRANIŞLARI NASIL ÖNLEYEBiLiRiZ?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik24 Nisan 2021 19:57

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE AİLE İÇİNDE ÇOCUĞUN DESTEKLENMESİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik18 Nisan 2021 19:29

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE AİLE İÇİNDE ÇOCUĞUN DESTEKLENMESİ

PANİK ATAK ve TEDAVİ ÖNERİLERİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik10 Nisan 2021 19:03

PANİK ATAK ve TEDAVİ ÖNERİLERİ

AŞKIM BU KİM? KISKANÇLIK ve ÖZGÜVEN ÜZERİNE

Psikolojik Danışma ve Rehberlik17 Mart 2021 17:13

AŞKIM BU KİM? KISKANÇLIK ve ÖZGÜVEN ÜZERİNE