Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Her Zamankinden Daha Kararlıyız

Her Zamankinden Daha Kararlıyız

Eğitim Bilimleri 21 Mart 2020 10:50 - Okunma sayısı: 313

Yeliz ÖZTÜRK

Eğitim sistemimizin odak noktası; her biri ülkesini seven, içinde yetiştiği kültüre bağlı nesiller olmalı. Toplum olarak eksiklerimiz, yanlışlarımız çoktur elbet; ancak öğrencilerimize kavratmamız gereken esas mesele onlara neleri başarabileceklerini göstermek, yapabilecekleri her ne varsa bu ülke için, bu ülkenin güzel insanları için yapabilme sevgisini ve azmini verebilmektir.

Osmanlının son dönemleri ve Cumhuriyet'in ilk yıllarını anlatan pek çok eserde batılılaşmanın yanlış anlaşılmasının ortaya çıkarmış olduğu tuhaflıklar ele alınır. Bu eserlerde kendi kültürüne ve insanına yabancılaşan her bir karakterin gerçek hayatta karşılığı vardır. Doğrudur, bitmek bilmeyen çekişmelere sahne olan bu ülkede yaşamak hiçbir zaman kolay olmamıştır fakat, her zorluğun üstesinden gelebilecek tek bir hakikat vardır: kültürüne kökten bağlı bireyler.

Bu ülkeye yeteneğiyle çalışkanlığıyla değer katacak, olağanüstü dönemlerde üretkenliğiyle topluma güven verecek bireyler lazım. Eline geçen ilk fırsatta yurt dışına yerleşmenin hayalini kuran, yurt dışı iş imkanlarının peşinden koşan insanlarla bunları gerçekleştiremeyiz. Medeniyeti, insanca yaşamı Avrupa'da gören, kendi insanını küçümseyen anlayışın sonuna gelindiğini geçirdiğimiz şu olağanüstü dönemde bir kez daha net bir şekilde görmüş olduk. Unutmayalım ki bu zor günlerin biz Anadolu insanı üzerindeki etkisi daha farklı bir düzeyde olacaktır. Bu topraklara sıkı sıkı sarılmanın, zor günlere hazırlıklı olmanın önemi, batı hayranlığının beyhudeliği artık görünür hale gelmiştir. Bu anlayışla biz eğitimciler, öğrencilerimize esas medeniyetin çalışkanlıkla yoğrulan ancak insani değerlerle de bütünleşen bir bilinçten doğacağını ve tüm insanlığı ancak bu şekilde kucaklayabileceğimizi eğitim anlayışımızın merkezine koyarak göstereceğiz. Atacağımız her adımın ardındaki düşünce bu olacak. Kaybedecek tek bir öğrencimiz yok, olmayacak da. Her birine yetenekleri ölçüsünde bir kapı aralayacağız ve ürettikçe mutlu olan bireyler yetiştireceğiz. Bakmayın birilerinin bu nesilden bir şey olmaz dediğine, her biri farklı çevreden ve aileden gelen bu çocuklar için de hayat hiç kolay değil. Kimileri daha şanslı kimileri daha çok mücadele etmek zorunda. İşte bu çocukların yüreğine dokunmalıyız, eğitimcilere duyulan ihtiyaç burada gün yüzüne çıkıyor.

Tüm dünyanın virüs salgınıyla zor bir dönemden geçtiği şu günlerde; üretmenin, insana değer vermenin önemi herkesin ilk gündemi, biz eğitimciler de verdiğimiz bu eğitim arasından sonra sahaya indiğimizde insani değerlerle ve vatan sevgisiyle yoğrulmuş nesiller yetiştirmek gayretiyle her zamankinden daha fazla çaba göstereceğiz. Her zamankinden daha büyük bir inançla ve yüksek sesle söylüyoruz: Hedefimiz kalbi bu topraklarda atan nesiller yetiştirmektir ve her zamankinden daha kararlıyız.

Yorumlar (1)

Yasemin - 21 Mart 2020 16:30

????????????

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Eğitim Bilimleri
YÖNETİMDE BİLİMSEL DENETİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ YAKLAŞIMI

Eğitim Bilimleri18 Haziran 2020 14:57

YÖNETİMDE BİLİMSEL DENETİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ YAKLAŞIMI

“ETİK AÇIDAN EĞİTİM, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ VE EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNE BAKIŞ”

Eğitim Bilimleri14 Haziran 2020 11:30

“ETİK AÇIDAN EĞİTİM, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ VE EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNE BAKIŞ”

ETİK, İYİ YÖNETİMİN TEMELİDİR

Eğitim Bilimleri11 Haziran 2020 14:55

ETİK, İYİ YÖNETİMİN TEMELİDİR

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ YAR. DOÇ. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET BAŞARAN İLE STEAM EGİTİMİ HAKKINDA RÖPORTAJ

Eğitim Bilimleri07 Haziran 2020 12:23

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ YAR. DOÇ. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET BAŞARAN İLE STEAM EGİTİMİ HAKKINDA RÖPORTAJ

YÖNETİMDE SORUNLARIN ÖNCELİKLENDİRİLMESİ

Eğitim Bilimleri04 Haziran 2020 11:38

YÖNETİMDE SORUNLARIN ÖNCELİKLENDİRİLMESİ

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (4)

Eğitim Bilimleri04 Haziran 2020 11:27

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (4)

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ  (3)

Eğitim Bilimleri28 Mayıs 2020 11:37

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (3)

Pandemi Sürecinde Eğitim Liderliği

Eğitim Bilimleri27 Mayıs 2020 16:57

Pandemi Sürecinde Eğitim Liderliği

Eğitimde Kamucu Eğilim Yükselecek!

Eğitim Bilimleri25 Mayıs 2020 22:29

Eğitimde Kamucu Eğilim Yükselecek!

Dijital Okuryazarlık ve Biz

Eğitim Bilimleri23 Mayıs 2020 21:49

Dijital Okuryazarlık ve Biz