Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

JOHANN SEBASTİAN BACH

JOHANN SEBASTİAN BACH Dünyanın en büyük müzisyenlerinden biri olan Bach, 21 Mart 1685’te doğan, 17. ve 18. yüzyıllar arasında yaşamış olan Alman Barok müzik bestecisi ve orgcudur. Müzikle yakından ilgili olan Bach ailesi, 16. ve 17. yüzyılın prestijli ai

Kategori: Müzik - Tarih: 03 Ekim 2021 23:04 - Okunma sayısı: 1.111

JOHANN SEBASTİAN BACH


Dünyanın en büyük müzisyenlerinden biri olan Bach, 21 Mart 1685’te doğan, 17. ve 18. yüzyıllar arasında yaşamış olan Alman Barok müzik bestecisi ve orgcudur. Müzikle yakından ilgili olan Bach ailesi, 16. ve 17. yüzyılın prestijli ailelerinden. Dededen toruna her bir kuşak, birbirine müzikle bağlanmış denilebilir. Dokuz yaşındayken hem öksüz hem de yetim kalmasından dolayı Bach’ı büyütme görevini, orgcu olan abisi Johann Christoph Bach üstlenmiştir.
Johann S. Bach, Lüneburg’daki Mattehaus Kilisesi’ne soprano olarak girdiğinde henüz 15 yaşındaydı. Bach, 1714’te saray orkestrasını yönetmeye atandı.
Bach’ın iki evliliğinden 20 çocuğu oldu. Çocuklarının sadece 13’ü hayatta kaldı. Bach’ın çocuklarının hepsinin müziğe yeteneği vardı. Oğullarından üçü babaları gibi hayatlarını müzisyen olarak sürdürdüler. Oğullarından biri olan Johann Chiristian, Londra’da Mozart’la tanıştı. Mozart, “Londralı Bach” olarak ünlenen Johann Chiristian’dan etkilenerek ilk senfonilerinde onun eserlerinden esinlendi.
Kahve için beste yaptı!
Kim kahve sevgisi için beste yapar ki? Kahve içmek Bach’a ilham verirdi. 1735 yılında sahnelenen “Schweigt stille, plaudert nicht” adlı eserinin sözleri şöyledir;

Ah! Ne kadar tatlı kahve tadı

Bin öpücükten daha lezzetli

Muscatel şarabından daha yumuşak

Kahve, kahve içmeliyim

Ve eğer biri beni şımartmak istiyorsa

Ah, o zaman bana bir hediye olarak kahve getir!
Hayatı boyunca Almanya’dan dışarı çıkmayan Bach’ın, Vivaldi ve Froberger’den etkilenmesi müziğini İtalyan ve Fransız bakış açısıyla da geliştirmesini sağlamıştır. Pek çok eseri kayıp olsa da, oğlu Carl Philipp Emanuel sayesinde günümüze ulaşan besteleri vardır. Yaşadığı dönemde 1000’den fazla beste yapmasına rağmen, Johann Sebastian Bach eserlerinin yalnızca 12’si günümüze ulaşmıştır.
Eğer uyku problemi yaşıyorsanız Bach’ın eserlerini uyku ilacı olarak alabilirsiniz! Bach, uykusuzluğun üstesinden gelmesi için Goldberg Çeşitlemeleri’ni bestelemiştir. Aynı zamanda uzmanlara göre Bach dinlemek fiziksel acıyı da dindiriyor!
Johann Sebastian Bach ‘ın eskiden beri miyop olan gözleri onun sıkı çalışmalarını kaldıramadı. 1749’da gözlerinden ameliyat oldu. Geçirdiği ameliyat gözlerinin tamamen kör olmasına yol açtı. Ölümünden on gün önce gözleri yeniden görmeye başladı fakat çok sürmedi. 28 Temmuz 1750’de, 20.45 saatlerinde yüksek ateş yüzünden hayatını kaybetti.
Uzaya yollanan altın plaktaki parçalar arasında, Johann Sebastian Bach’ın en ünlü bestesi olan Brandenburg Konçertosu da vardı. Eser, 1970’lerde Voyager uzay gemisiyle uzayın derinliklerine gönderildi.
19. yüzyılda tanınmaya başlamıştır. Değeri ne yazık ki öldükten sonra bilinen sanatçılardan biri. Hayatı boyunca 1100’den fazla esere imza atan bu ünlü isim, müzikal anlamdaki düşünceleriyle bugün hala pek çok müzisyene ilham kaynağı oluyor.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Müzik Yazıları
Maurice Ravel

Müzik 16 Mayıs 2022

Maurice Ravel

Franz Joseph Haydn

Müzik 14 Nisan 2022

Franz Joseph Haydn

FRANZ LİSZT

Müzik 20 Mart 2022

FRANZ LİSZT

JOAQUIN RODRIGO

Müzik 20 Şubat 2022

JOAQUIN RODRIGO

P. İ. ÇAYKOVSKİ

Müzik 06 Aralık 2021

P. İ. ÇAYKOVSKİ

VIVALDI

Müzik 05 Haziran 2021

VIVALDI

MERCAN DEDE

Müzik 23 Ağustos 2020

MERCAN DEDE

YEVGENI GRINKO

Müzik 14 Temmuz 2020

YEVGENI GRINKO

PANFLÜT USTASI ZAMFİR

Müzik 23 Haziran 2020

PANFLÜT USTASI ZAMFİR

Yann Tiersen kimdir?

Müzik 09 Haziran 2020

Yann Tiersen kimdir?