Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 2

UĞUR ÖZEREN

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 19 Nisan 2021 19:54 - Okunma sayısı: 795

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 2

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 2

‘’İnsanın iki türlü derdi vardır; çok karışık gerçekleri öğrenemez, çok basitlerini de unutur.’’
‘’Rebeca West’’
‘’Öğrenenlerin yeni kodları dijitalleşirken, öğrenme ortamlarını kolaylaştırılmış akış basamakları ile nasıl etkili oluşturabiliriz? ‘’ Bu soru ve cevabı eminim her okulun öğretmenler odasında konuşuluyordur.
Bu soru ile ilgili düşünme ve uygulama örnekleri çevremizde farklı isimlerle yapılırken, artık online eğitimin duygusal ve sosyal gelişimini destekleyecek ek çalışmaları öğretim çalışmalarının içerisinde rahatlıkla yapabilmemiz gerekiyor.
Yeni dijital dünyada, sadece akademik gelişim içeren okulların dönemi kapanmaktadır. Okul olarak, öğrenmenin her alanında ve farklı uygulama olanakları ile öğrenmeye; değer katan-deneyim katan, öğrencinin merkezde olduğu, yeni nesil okul-öğretmen anlayışına evrilmeliyiz.
Öğrenenler için yetenek, yüzeyde görülebilen, ortalıkta apaçık duran bir şey değildir. Yeteneklerini keşfetmesi ve işleyerek yararlı hale getirmesi için öğretmenlerin doğru deneyimler planlanması ve bu planlamaların yaşam içindeki örneklerle desteklenen öğrenilen bilgilerin aktif kullanımını içermesi gerekmektedir.


Sınıflarımız, okullarımız artık sabit bir bina anlayışının hızla dışına çıkarak, odalara ve öğrencinin öğrenme deneyimi yapacağı tüm açık alanlara doğru bir yolculuğa başlamalıdır. Öğrencilerin elindeki tabletlere, mail adreslerine, sosyal içerik zenginleştirici web 2.0 araçlarının bulunduğu adreslerde de öğretim paydaşları bulunmak ve öğrenme işlevini kolaylaştıracak içeriklerle donatmak zorundayız.
Öğrencinin yaşam kültürü içerisinde etkileştiği ve etkilendiği her (Müzik, Dans, Eylem, Düşünce, film, dizi, yaşam merkezleri, alışveriş, sosyal medya, vb) konuyu okul içerisinde yaşam kültürü ile ortaklaştırma ve örneklendirme sorumluluğumuz net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.
Yapacağımız bu çalışma aslında ‘’akıllı öğrenmedir’’. Açıklamaya çalışırsam, yaşamın içerisinde olan ve müfredat ile ilişkilendirerek, öğrencinin kendisinin bilgi, deneyim ve beceri gücünü kendi deneyimlerinden alıp okul kültürü içerisinde yaptığımız öğrenme diyebiliriz. Akıllı öğrenme de, ‘’kolaylaştırılmış öğrenme akış basamaklarından’’ oluşan bir planlamanın, öğretmenin yapacağı mentörlük ile içerik, uygulama, tablet, dijital platform bütünlük oluşturmasıdır.


Öğrenciler özgün ve özgür olduklarını hissettiklerinde, kendi yaşam değerlerini , deneyimlerini öğretmenleri tarafından hazırlanan basamaklar ile müfredat konusuna ve oradan da kalıcı olarak yaşamlarına aktarabilirler. Bu durum bizlerin, amacımıza ulaşmayı sağlarken, öğrencilerin amaca ulaşmak için hazırlanan taslağı kullanma ve ortaya çıkacak her durum için güncelleme yapabilmelerini sağlayacaktır.
Bırakalım öğrencilerimiz, özgün ve özgür olmanın formülünü kendileri bulsunlar. Biz öğretim paydaşları olarak süreci sadeleştirip, uygun öğrenme ortamları ve kolaylaştırılmış öğrenme akışları oluşturalım.
Galilei’nin dediği gibi; Hiç kimseye bir şey öğretemezsiniz, yapabileceğiniz tek şey içlerindeki öğrenme isteğini keşfetmelerine yardım etmektir.
Esen Kalın

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Sinema - 24 Temmuz 2022 16:24

Luca

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
ŞIMARIK

Fikir Yazıları 09 Haziran 2022

ŞIMARIK