MEB EĞİTİMİN UZAĞINDA

Fikir Yazıları - ZAFER İNCEBACAK

MEB EĞİTİMİN UZAĞINDA
MEB maalesef salgın sürecine yönelik ciddi hiçbir önlem almamış. Ne okullarda doğru dürüst hijyen önlemi var, ne mevzuat hazır, ne de teknik alt yapı. Sadece kamuoyuna her şey yolunda mesajı verildi. Uzaktan eğitim sürecekse Bakanlık depolarında bulunan FATİH projesi kapsamında öğrencilere dağıtmayı planladığı tabletleri niçin dağıtmaz? En azından bilgisayarı olmayan aileler tespit edilip onlara ulaştırılamaz mıydı? Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte internet altyapısı geliştirilip erişim olmayan yerlere internet götürülemez miydi? Veli ve öğretmenler için ucuz internet protokolü yapılamaz mıydı?
Bakanlığın EBA destek odası çözüm değildir. Salgın tekrar yayılır ve 18 yaş altı bireylere sokağa çıkma kısıtlaması getirilirse EBA destek odanız ne işe yarar? Koca Millî Eğitim Bakanlığının çözümü bu mudur?
Birçok ilden, okuldan hazırlığın olmadığı yönünde bilgiler geliyor. Birçok okulun tamir ve tadilatı yapılıyor, ama okullar hazır!
MEB, uzaktan eğitime de yüz yüze eğitime de gerekli ve yeterli hazırlığı yapmamış. Bütçe sıkıntısı konuşulmakta, fakat kısıtlı kaynakların savurganlığından, şatafattan vazgeçilmiyor.