Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
ÜNİVERSİTENİN KALKINMAYA KATKI YAPMASI ROLÜ

ÜNİVERSİTENİN KALKINMAYA KATKI YAPMASI ROLÜ

Fikir Yazıları 15 Mart 2024 20:44 - Okunma sayısı: 327

Prof. Dr. Ali Rıza ERDEM

ÜNİVERSİTENİN KALKINMAYA KATKI YAPMASI ROLÜ

Ülkeler açısından kalkınma, başta ekonomi olmak üzere sosyal ve insani yaşam standartlarında ulusal ve bölgesel düzeyde gelişmişliği temsil etmektedir. Kalkınmış ülkeler gerek ekonomik açıdan gerekse de sosyal ve insani yaşam standartları açısından kabul edilen standartları ulusal ve bölgesel düzeyde yakalamıştır. Kalkınmakta olan ülkeler ise ekonomi, sosyal ve insani yaşam standartları açısından ulusal ve bölgesel düzeyde kalkınmış ülkeler seviyesine ulaşmada belli bir mesafe almıştır. Kalkınmamış ülkeler ise ekonomi, sosyal ve insani yaşam standartları açısından ulusal ve bölgesel düzeyde kalkınmış ülkelerin oldukça gerisindedir.

Ulusal ve bölgesel kalkınmada üniversite stratejik öneme sahiptir. Üniversite, öncelikle bulunduğu bölgenin kalkınmasına katkı vererek ulusal kalkınmaya katkı vermektedir. Üniversite, kalkınmanın gerektirdiği insan gücü taleplerine cevap verme, sorunların çözümüne yönelik araştırmalar yapma, yetişkin eğitimini gerçekleştirme, danışmanlık, sağlık ve eğitim hizmetleriyle ulusal ve bölgesel kalkınmaya doğrudan etkide bulunmaktadır.

Kalkınmada ekonomi öncelikli sektör olarak karşımıza çıkmaktadır. Ekonomik kalkınma, sanayinin gelişmesiyle eşdeğer tutulmaktadır. Üniversite özellikle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirirken sanayi-üniversite iş birliği çerçevesinde ihtiyaç duyulan nitelikte ve sayıda yetiştirilmesine özel önem vermelidir. Ulusal ve bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi öncelikle sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesiyle mümkündür.

Yeni bilgi ve teknolojiye sahip olanlar ulusal ve bölgesel kalkınmada bir adım önde olmuştur. Üniversite ulusal ve bölgesel kalkınma için çeşitli sektörlerde ihtiyaç duyulan yeni bilgi ve teknolojiyi üretmeli, ortaya koymalıdır. Üniversite yaptığı araştırmalarla yeni bilgiyi ortaya koymalıdır. Üniversite aynı zamanda yeni bilgiyi ulusal ve bölgesel kalkınmaya doğrudan etki edecek teknolojiye dönüştürebilmelidir. Yeni bilgi ve teknoloji olmadan ulusal ve bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi söz konusu değildir.

Ulusal ve bölgesel kalkınma için, üniversitenin öncelikli alanlarda ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünü yetiştirmesi, yeni bilgi ve teknolojiyi üretmesi büyük önem taşımaktadır. Üniversitenin, ulusal ve bölgesel kalkınmada büyük önem taşıyan sanayi, ticaret, tarım, madencilik, enerji, ulaşım vb. sektörlerde üzerine düşen rolü ve sorumluluğu etkili bir biçimde yerine getirmesi kalkınmayı doğrudan olumlu etkilemektedir. Aksi durum ise hem ulusal ve bölgesel kalkınmayı olumsuz etkilemekte hem de toplum nazarında üniversitenin kurumsal itibarını ve üniversiteye duyulan güveni zedelemektedir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
SAYIN ALİ YALÇIN, TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ GAYRETİNİZİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NDA DA BEKLİYORUZ

Fikir Yazıları22 Temmuz 2024 19:28

SAYIN ALİ YALÇIN, TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ GAYRETİNİZİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NDA DA BEKLİYORUZ

Özgürlük ve Hayvan Hakları

Fikir Yazıları22 Temmuz 2024 19:07

Özgürlük ve Hayvan Hakları

Eğitime neler oluyor?-2

Fikir Yazıları19 Temmuz 2024 15:56

Eğitime neler oluyor?-2

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 19:45

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 15:31

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Bu Yaz!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:13

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 22:32

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Bireyin Anlam Arayışı

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 21:44

Bireyin Anlam Arayışı

Türkçe ve Tarzancalar

Fikir Yazıları08 Temmuz 2024 17:21

Türkçe ve Tarzancalar