Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE

KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE

Fikir Yazıları 24 Ekim 2021 16:41 - Okunma sayısı: 249

HASAN GÜNEŞ

KORKU VE ÖLÜM ÜZERİNE
Yaşlılığa doğru korku ve ölümü ele almak istiyorum, bu yazıda. Beni tanıyanların bazıları günlerdir bu başlığın dilimden düşmediklerine tanık oldular, bazıları ürktü, bazıları içten içten kızdılar. Ancak yazarlık böyle bir şey olsa gerek, bütün bunlar beni yazma eyleminden alıkoyamadı.
Nasıl bakarsak bakalım hiçbirimizin kaçamayacağı bir realitedir, ölüm. Ölüm kaygısı hayatı dolu ve anlamlı yaşamayı zorunluk kılmaktadır. Elbette kaygıyı gidermek yaşamdan anlam bulmanın içeriği ve biçimi kişiden kişiye değişmektedir.
Ancak ölümden korkmanın derecesi var düşüncesindeyim. Özellikle geçmişinde başarıdan başarıya koşan veya zamanını üretken geçirenlerin ölümden diğerlerine göre daha az ölümden korktuklarını varsayıyorum. Çünkü bu tür kişiler kültür yaratımı ve kültür geliştirmenin sonucu olan ürünlerin kendilerinin bir uzantısı olduğunu, bu da onlar bir ölçüde dinamizm kattığını ve umut dolu olduklarını düşünüyorum. Çünkü ölümlerinden sonra bile bu eserler kalıcılığı sürdürebileceğini ve yaşama değer kattığı duygusuna sahip olmaları muhtemeldir.
Yine bu tür anlayışa sahip bireyler bir önceki kuşağa vefa borcunu ödedikleri için mutlu ve umutlu oldukları düşüncelerim arasındadır. Çünkü bir önceki kuşak bir bakıma hayatı bize sunmuşlardır.

Bireysel görüşüm yaşlılığın son döneminde dahi olsa isteklerin asla bitmeyeceği yönündedir. Bu anlayış da insan gereksinmelerinin asla son bulmayacağını göstermektedir. Yani gereksinmeler istekleri doğurmaktadır. Ancak bilindiği üzere bu gereksinmeler ve istekler bir türlü gerçekleşemez. Zaten bilimsel olarak da ideal benliğe ulaşmak asla mümkün değildir. Bu açıdan baktığımızda ideal benliğe yaklaşmamız mümkün iken tam ulaşmak hayal dünyası ile ilgisi olsa gerek.
Yıllar önce ölüm korkusunu çok aşırı duyumsamama rağmen bugün için bu şiddetli kaygının bir ölçüde kırıldığını görüyorum. Çünkü geçmişte kendime hedef koyduğum beklentilerin çoğu(hepsi mümkün değil) da olsa yerine getirmem gösterilebilir. Ayrıca yaşama değer katmak adına kültür yaratmak veya kültüre değer katmak beni daha huzur dolu, mutlu ve ölüme daha hazırlıklı olduğumu söyleyebilirim. Ancak bu anlayış ölümden korkmadığım anlamına da gelmesin. Ancak burada ölüm korkusunu çok aşırı biçimde duyumsamadığı söylemek istiyorum.
Sonuç olarak diyebiliriz ki ölümden fazla korkmamak için yaşama değer katmak önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlayışta da kültüre değer katmak, kültür üretmektir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
CANIM ÖĞRETMENİM

Fikir Yazıları01 Aralık 2021 21:06

CANIM ÖĞRETMENİM

SAĞLIKLI AİLE İÇİ İLETİŞİM

Fikir Yazıları01 Aralık 2021 21:01

SAĞLIKLI AİLE İÇİ İLETİŞİM

HİCRÂN

Fikir Yazıları27 Kasım 2021 09:53

HİCRÂN

BİR KÖY ÖĞRETMENİNİN SINIF ÖĞRETMENİNE MEKTUBU: SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 20:07

BİR KÖY ÖĞRETMENİNİN SINIF ÖĞRETMENİNE MEKTUBU: SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

SALLANAN SANDALYE

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 20:02

SALLANAN SANDALYE

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ VE BİZ

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 19:33

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ VE BİZ

KELEBEĞİN ÖMRÜ

Fikir Yazıları18 Kasım 2021 10:02

KELEBEĞİN ÖMRÜ

YA COVİD HİÇ BİTMEZSE?

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 19:44

YA COVİD HİÇ BİTMEZSE?

  YOLLARDA

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 19:37

  YOLLARDA

SEVGİLİ ANNE ve BABACIĞIM 5 DAKİKANIZI AYIRIP OKUR MUSUNUZ LÜTFEN!

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 13:57

SEVGİLİ ANNE ve BABACIĞIM 5 DAKİKANIZI AYIRIP OKUR MUSUNUZ LÜTFEN!