Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Gazlı İçecek Satmayan Lokantacı

Ali ÖZDEMİR

Kategori: Yaşam Bilimleri - Tarih: 14 Mart 2020 22:51 - Okunma sayısı: 710

Gazlı İçecek Satmayan Lokantacı

Bazı insanlar rol modelidir. Örnektir. Liderdir. Öncüdür. Farklıdır. Bu kişilerin ne iş yaptığının çok da önemi yoktur.

Kendisini 25 yıldır tanırım. Aramızda ticari bir ilişki, ortaklık söz konusu değildir. 90’lı yıllarda çalıştığım lisenin kantinini 1-2 yıl işletmişti. O zamandan beri selamlaşırız.

Mesleğini aşırı bir titizlik içinde yapar. Hayata sıfırdan başlayanlardandır. Son 5 yıldır biraz patronluğa doğru geçiş yapsa da elini mutfaktan hiç çekmiş değildir.

Onu yılda 2-3 defa görebiliyorum. Ne zaman bir yazı yazsam, kitap çıkarsam hemen iletişime geçer ve fikrini söyler.

Dün akşam da mesaj atarak Corona salgını ile ilgili düşüncemi sordu. Telefon ederek bir kaç konuyu aktardım. Ancak riskli cümleleri yüzyüze söylemek istediğimi iletip işyerine gittim.

Son derece nezih tesisisinde otururken dış görünüşlerinden çok muhafazakar olduğunu tahmin ettiğim bir aile geldi. Bir köşeye oturdular. Çocukları hiperaktif yapıdaydı (sanırım aşırı şekerli şeyler yediği için). Hemen siparişlerini verdiler. Ek olarak da gazlı içecek (C...) talep ettiler. 

Servis elemanı aynen şunu söyledi: "Biz kanseri tetikleyen gazlı içecekleri satmıyoruz. Sadece ayran ve su verebiliriz.” Aşırı muhafazakar ailenin bazı fertleri "Allah Allah, her yerde satılan şeyler burada niye yok vb.” diye söylendiler. Ardından ayran ile yemekleri acele acele yutup ayrıldılar.

Sürekli okuyan, analiz programlarını izleyen Ergün Met farklı, rol modeli bir lokantacıdır. Sıradan, pasaklı esnaflara hiç benzemez. İşyeri sanat müzesi gibidir.

Bolu ilinde yaşayan bu insanı tanıyın istedim.

Ali Özdemir

Eğitimci-Yazar-Yayıncı

www.aliozdemir.net

0505 220 83 85

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Müzik - 27 Haziran 2022 21:57

YIRUMA

Fikir Yazıları - 09 Haziran 2022 19:30

ŞIMARIK

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Yaşam Bilimleri Yazıları