Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
KOLAYLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM 5

KOLAYLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM 5

Fikir Yazıları 04 Haziran 2021 19:50 - Okunma sayısı: 348

UĞUR ÖZEREN

KOLAYLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM 5
Eğitim; iyi niyetleri, iyi sonuçlara çevirir.
‘’Berry ‘’
Öğrencilerimizi Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde olduğu gibi düşünürüm. Büyürler, olgunlaşır ve yetişkin olurlar. Büyüme sırasındaki ihtiyaçları fizyolojik iken, olgunlaşırken ait olma ve saygı görme noktasına yükselir. Yetişkin olduklarında kendini gerçekleştirme noktasına yükselir. Temel ihtiyaçlarını karşılamak için eğitim-öğretim birlikte işlevini sürdürürken, kendini gerçekleştirme konusunda aldığı bilgi, deneyim ve yaşam tecrübesini öğrencilerin kendisi harmanlaması gerekir. Bu harmanlama için okulda oluşturulan oyun ve öğrenme işbirliği, öğrencinin bu süreci kolayca tamamlaması için en büyük yardımcısı olmaktadır.


Oyunla birleştirilmiş öğrenme ortamları, öğrenci oyun içinde gözlemlediği davranışları, deneyerek kazandığı, becerileri egzersiz yaptığı, öğrenme deneyimlerini geliştirdiği ve büyüdüğünde sürdüreceği rolleri gelecek yaşamda kullanma alıştırmasıdır.
Oyun ile öğrenme, öğrencinin sesini doğru bir şekilde duyurabilmesini deneyimletir. Aynı özellikleri ile sözlü sözsüz mesajları anlamasını sağlar. Oyun ile öğrenme öğrencilerin güç kullanmadan sorunlarını çözmeyi öğretir. Öğrenciler bu yeterlilikleri kazanarak çevresine ve kendine güvenini artırır ve duyarlı olurlar.


Oyun oynayarak öğrencilerin ihtiyaçların karşılanması, çocuğun zihnen ve ruhen doyuma ulaşması kolaylaştırır. Öğrencilerin asıl temel ihtiyaçlarının karşılanması; yani fizyolojik, güvenlik, aidiyet, sevilme, saygı duyulma ve kendini gerçekleştirme ihtiyaçlarına ebeveynlerinden olumlu dönüt alması ile gerçekleşir.
Belki de oyunun en büyük faydası, öğrenci ile öğretmen arasında iletişim köprüsü kurarak öğrencinin oyun içerisindeki gözlem ile tanınmasıdır.
Öğrencilerimizin yaşadığımız bu pandemi dönemi ve onun ortaya çıkardığı dijital eğitim fırsatlarını iyi kullanabilmesi için hem sosyalleşme hem de kendini keşfedebilme açısından dijital-yüzyüze eğitimde oyun ve verilecek görevlerden oluşan öğrenme ortamı önemsenmeli ve öğrencilerin öğrenme ve liderlik yeteneklerinin ortaya çıkarılması desteklenmelidir.
Öğrenciler; ilgi alanlarına dikkat edilerek içerik ve öğrenme ortamları oluşturulursa, tercih hakkı ile öz benlik duygusunu güçlendirilirse, kendini geliştirebilmeyi ve sosyalleşmeyi oyun ile daha rahat gerçekleştirebilir.

Mutlu ve eğlenceli öğrenen öğrenciler, akademik yönden daha başarılı olur. Kişilik gelişimini tamamlarken; Özgüvenli, Hayata pozitif bakabilen, Çözüm odaklı bireyler olarak hayat boyu öğrenen bireyler olabilirler.
Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 6’da görüşmek üzere,
Varolun…
Öğretim sınıfta biter; fakat eğitim ancak hayatla beraber sona erer.
‘’F. W. Robertson’’

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:14

ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:01

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Küçük Tarım İşçileri

Fikir Yazıları29 Temmuz 2021 15:40

Küçük Tarım İşçileri

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 12:06

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 11:41

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

Fikir Yazıları16 Temmuz 2021 15:31

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

TATİL Mİ DEDİNİZ?

Fikir Yazıları07 Temmuz 2021 17:48

TATİL Mİ DEDİNİZ?

Ne zaman büyüdü bizim çocuklar?

Fikir Yazıları04 Temmuz 2021 16:33

Ne zaman büyüdü bizim çocuklar?

ASi KADINLAR KORUSU

Fikir Yazıları28 Haziran 2021 17:57

ASi KADINLAR KORUSU

SINAV MI DEDİNİZ?

Fikir Yazıları27 Haziran 2021 22:04

SINAV MI DEDİNİZ?