Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Okullar Dershaneleşiyor Mu?

Zafer İNCEBACAK

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 17 Ocak 2020 17:07 - Okunma sayısı: 1.257

Okullar Dershaneleşiyor Mu?

Zafer İNCEBACAK


Geçtiğimiz hafta Sivas a LGSde il ortalamasının altında yer alan 81 ortaokulun müdürüne kınama cezası verilirken 24ü görevden alındı. Cezaların İl İdare Kanunu a dayanarak verildiği belirtildi.


Eğitimin sınava indirgenmesi kamu okullarını dershaneleştirmektedir. Okul Müdürlerinin başarısı öğrencilerin sınav başarısıyla ölçülüyor. Bu da kendiliğinden okullarda dershane uygulamalarının hüküm sürmesi anlamına geliyor. Eğitim koçluğu, etüt gibi sınava yönelik talepler öğretmen üzerindeki baskıyı artıracak ve öğretmenler buna göre değerlendirilecektir. Sistem Sivas a kınama cezası alan 81 okul müdürü üzerinden diğer okul müdürlerine ve öğretmenlere mesaj mı veriyor?


Sınavların esas amacı elemektir. Yaklaşık 2.5 milyon öğrenci kitlesi içinden  sınavla öğrenci alan liselere 130 bin civarı öğrenci seçiliyor. Sınav elemeye yönelik olduğuna göre her yıl 2 milyon 350 bin civarı öğrenci elenecek, demektir bu. Sistem eleme üzerine kurulmuşken öğrenci elendiği için öğretmeni ve okul müdürünü cezalandırmak sınavın amacıyla çelişmektedir. İl ortalamaları da en düşük ve en yüksek puanlar üzerinden belirleniyor. Biraz matematik biliyorsak ortalama en düşük ve en yüksek puanların toplanıp bölünmesidir. Bir okula "Sen niye ortalamanın altında kaldın?" demek zırvadır.


Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi de her okulun kendi sosyal çevresi ve şartları içinde değerlendirileceğini vurgulamaktadır. Sivas ilindeki uygulama Bakanlığın vizyonuna da aykırıdır. Dolayısıyla Bakanlık bu uygulamaya müdahale etmelidir, aksi hâlde 2023 Eğitim Vizyonunun samimiyeti ve ciddiyeti sorgulanacaktır.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları
Mustafa Pala

Fikir Yazıları 17 Haziran 2024

Mustafa Pala