Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

Yuja Wang

Yuja Wang Yuja Wang Çinli bir piyanist. Pekin'de 10 Şubat 1987'de doğdu , altı yaşında piyano öğrenmeye başladı ve Pekin'deki Merkez Müzik Konservatuarı'nda ve Philadelphia'daki Curtis Müzik Enstitüsü'nde eğitimine devam etti .

Kategori: Müzik - Tarih: 10 Eylül 2023 12:22 - Okunma sayısı: 1.079

Yuja Wang

Yuja Wang

Yuja Wang Çinli bir piyanist. Pekin'de 10 Şubat 1987'de doğdu , altı yaşında piyano öğrenmeye başladı ve Pekin'deki Merkez Müzik Konservatuarı'nda ve Philadelphia'daki Curtis Müzik Enstitüsü'nde eğitimine devam etti . 21 yaşına geldiğinde uluslararası alanda tanınan bir konser piyanistiydi ve Deutsche Grammophon ile özel bir sözleşme imzaladı . O zamandan beri kendisini neslinin önde gelen sanatçılarından biri olarak kanıtladı. Wang şu anda New York'ta yaşıyor
1998 yılında, on bir yaşındayken Wang, Almanya'daki Ettingen Uluslararası Genç Piyanistler Yarışmasında üçüncülük ödülünü aldı . Üç yıl sonra, Japonya'nın Sendai kentinde düzenlenen ilk Sendai Uluslararası Müzik Yarışması'nda üçüncülük ödülünü ve özel jüri ödülünü (500.000 Japon yeni para ödülüyle, 20 yaşından küçük olağanüstü bir finaliste verilmiştir) kazandı .
2002 yılında Wang, Aspen Müzik Festivali'nde konçerto yarışmasını kazandı .
Wang, 2003 yılında İsviçre'deki Tonhalle-Orchester Zürih'te David Zinman yönetimindeki Beethoven'ın 4. Piyano Konçertosu'nu çalarak Avrupa'daki ilk çıkışını yaptı . Kuzey Amerika'daki ilk çıkışını 2005–2006 sezonunda Ottawa'da yaptı ve Beethoven konçertosunu seslendiren Radu Lupu'nun yerine Pinchas Zukerman'ın şefliğini yaptı .
11 Eylül 2005'te Wang, 2006 yılında iki yılda bir düzenlenen Gilmore Genç Sanatçı Ödülü'ne layık görüldü ve 22 yaş ve altındaki en umut verici piyanistlere verildi. Ödül kapsamında 15.000 dolar aldı, Gilmore Festivali konserlerine katıldı ve kendisine yeni bir piyano eseri sipariş ettirildi.
Wang, 2006 yılında New York Filarmoni Orkestrası'na ilk çıkışını Bravo'da yaptı ! Vail Müzik Festivali . Ertesi sezon Filarmoni Orkestrası'nın Japonya ve Kore turnesinde Lorin Maazel yönetimindeki orkestrayla sahne aldı .
Mart 2007'de Wang'ın atılımı, Boston'da düzenlenen konserlerde Martha Argerich'in yerini almasıyla gerçekleşti . Argerich, 8 - 13 Mart tarihleri arasında Boston Senfoni Orkestrası ile vereceği dört abonelik konserini iptal etmişti . Wang , Charles Dutoit şefliğinde Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu'nu seslendirdi .
2008 yılında Wang, Sir Neville Marriner liderliğindeki Academy of St Martin in the Fields ile ABD'yi gezdi . 2009 yılında Carnegie Hall'da Michael Tilson Thomas liderliğindeki YouTube Senfoni Orkestrası ile solist olarak sahne aldı . Wang, Pekin'de Claudio Abbado yönetimindeki Lucerne Festival Orkestrası , İspanya ve Londra'daki Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Hong Kong Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı .
2009 yılında Wang, Kirill Troussov , David Aaron Carpenter , Maxim Rysanov , Sol Gabetta ve Leigh Mesh'in eşlik ettiği Verbier Festivali'nde Kurt Masur ile Mendelssohn'un Sol Minör Piyano Konçertosu'nu seslendirdi ve kaydetti . Rimsky-Korsakov'un " Bumblebee Uçuşu " adlı performansı 2008 Verbier Festivali'nin öne çıkanlar DVD'sinde yer aldı .
2012 yılında Wang, İsrail Filarmoni Orkestrası ve şef Zubin Mehta ile İsrail ve ABD'de turneye çıktı ve Eylül ayında New York'taki Carnegie Hall'da bir performans sergiledi.
Wang, Kasım 2012'de San Francisco Senfonisi ve şefi Michael Tilson Thomas ile Asya'yı gezdi .
Şubat 2013'te Wang, Şef Gustavo Dudamel ve Venezuelalı Orquesta Sinfónica Simón Bolívar ile Prokofiev'in 2 No'lu Konçertosu ve Rachmaninoff'un 3 No'lu Konçertosunu seslendirdi ve kaydetti . Yine 2013'te Wang'ın Japonya'daki resital turu, Tokyo Suntory Hall'daki ilk resitaliyle sona erdi .
Wang, Berlin Filarmoni Orkestrası'ndaki ilk çıkışını Mayıs 2015'te Şef Paavo Järvi ile birlikte Sergei Prokofiev'in 2. Piyano Konçertosu'nu seslendirerek gerçekleştirdi . Performans orkestranın Dijital Konser Salonu'ndan canlı olarak yayınlandı .
Daha önce ağırlıklı olarak Rus olan repertuvarından farklı olarak Wang, Şubat 2016'da Mozart'ın 9. Piyano Konçertosu Jeunehomme'u New York'taki David Geffen Hall'da Charles Dutoit'in şefliğinde art arda dört gece çaldı. Münih ve Paris'te Valery Gergiev yönetiminde Viyana Filarmoni Orkestrası .
Mart 2016'da Wang, Messiaen'in Turangalîla -Symphonie'sinde Esa-Pekka Salonen'in şefliğinde üç gece çaldı . Mayıs 2016'da Carnegie Hall'da verdiği resitalde Beethoven'ın 29. Piyano Sonatı , Hammerklavier ve iki Brahms Ballades ile Robert Schumann'ın Kreisleriana'sını çaldı .
Wang, 22 Temmuz 2017'de Carnegie Hall galasında Çin Ulusal Gençlik Orkestrası ile birlikte Seattle Senfoni şefi Ludovic Morlot ile birlikte Çaykovski'nin Si Bemol Minör 1 No'lu Piyano Konçertosu'nu seslendirdi .
Wang, Boston Senfoni Orkestrası , Chicago Senfoni Orkestrası , Cleveland Orkestrası , Los Angeles Filarmoni , New York Filarmoni , Philadelphia Orkestrası , San Francisco Senfoni ve Ulusal Senfoni Orkestrası dahil olmak üzere ABD'deki tüm büyük orkestralarla sahne aldı .
Wang, uluslararası alanda Berlin Filarmoni , Viyana Filarmoni , Kraliyet Concertgebouw Orkestrası , Londra Senfoni Orkestrası , Paris Orkestrası , Staatskapelle Berlin , Bayerischen Rundfunks Senfoni Orkestrası , Gewandhausorchester Leipzig , Londra Filarmoni , İsrail Filarmoni , Oslo Filarmoni , NHK Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. Tokyo'daki Orkestra , Hong Kong Filarmoni Orkestrası ve Çin Filarmoni Orkestrası diğerleri arasında.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
Fikir Yazıları - 16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Müzik Yazıları
Richard Wagner

Müzik 14 Kasım 2023

Richard Wagner

John Williams

Müzik 01 Ekim 2023

John Williams

Lang Lang kimdir?

Müzik 11 Ağustos 2023

Lang Lang kimdir?

Howard Shore

Müzik 04 Haziran 2023

Howard Shore

Yo Yo Ma kimdir?

Müzik 07 Mayıs 2023

Yo Yo Ma kimdir?

James Newton Howard

Müzik 04 Şubat 2023

James Newton Howard

WIM MERTENS

Müzik 07 Aralık 2022

WIM MERTENS

Ludovico Einaudi

Müzik 28 Eylül 2022

Ludovico Einaudi

Max Richter

Müzik 26 Ağustos 2022

Max Richter

Dirk Maassen

Müzik 24 Temmuz 2022

Dirk Maassen

YIRUMA

Müzik 27 Haziran 2022

YIRUMA

Maurice Ravel

Müzik 16 Mayıs 2022

Maurice Ravel

Franz Joseph Haydn

Müzik 14 Nisan 2022

Franz Joseph Haydn