Anasayfa Künye Danışman ve Editörler Son Dakika Arşiv FacebookTwitter
Nirvana Sosyal Bilimler Sitesi Güncel Eleştirel Sosyal Bilimler Platformu

SEVGİ VE EMPATİ

Hasan Güneş

Kategori: Fikir Yazıları - Tarih: 12 Aralık 2021 11:18 - Okunma sayısı: 1.141

SEVGİ VE EMPATİ

SEVGİ VE EMPATİ
Empati en basit ifadeyle; kişinin kendisini başka birinin yerine koyup onu anlayabilmesidir. Sevebilmek bir ölçüde empati kurmayı gerektirmektedir. Çünkü empati kurmaksızın bir diğerini anlamak mümkün değildir. Bu nedenle, empati ile sevgi bağını kurmak önem kazanmaktadır.
Bireyler diğer/diğerlerin sevebilme koşullarına sahip olmak için empati becerilerine sahip olmak zorundadır. Bu nedenle, bireyler empati kurmak için diğer/diğerlerinin sosyalleştiği ortamı bilmek zorundadırlar. Bu koşulların bilinmesi bireyleri birbirine daha da yakınlaştıracaktır. Çünkü hem bireyin hem de sosyalleşen nitelikleri bilmek tarafları birbirine yakınlaştıracaktır. Yine böyle bir süreç sevgiden neyin anlaşılması gerektiği konusunda taraflara dayanak sağlayacaktır.
Diğer taraftan, empati yollarını geliştirmek diğerlerinin iletişim biçimlerinin anlaşılmasını sağlayacaktır. Bunun için diğerlerinin mesajları nasıl, ne biçimde ilettiğinin bilinmesini sağlayacaktır. Yine, kullanılan mesajın içeriğin bilinmesi anlaşılmayı kolaylaştıracaktır.
Empati kurarken dikkat edilecek hususlardan biri diğerlerinin önceliklerin tespit edilmesi bakımından da önemlidir. Başka bir ifadeyle, bireylerin diğerlerinin değerlerinin bilinmesi empati duygusunun gelişmesinde önem arz etmektedir. Kuşkusuz, bu anlayışın gelişmesi için diğerlerinin davranışlarının gözlenmesi gerekmektedir.
Diğer taraftan, empati geliştirmek için diğerini/diğerlerinin davranışlarını bilmek gerekmektedir. Elbette böyle bir sürecin takip edilmesi kolay bir süreç olmayıp dikkatli bir gözlemi gerektirmektedir.
Yine taraflar, birbirinin tutumlarını ve bu tutumların oluşumunda rol oynayan aile, arkadaş ve kitle iletişim araçlarının rollerini bilmek zorundadırlar.

Yorumlar (0)
EN SON EKLENENLER
BU AY ÇOK OKUNANLAR
Diğer Fikir Yazıları Yazıları