Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
VEDALAR…

VEDALAR…

Fikir Yazıları 20 Temmuz 2020 15:43 - Okunma sayısı: 464

Mikail TANRISEVER

VEDALAR…
Büyülü sesler dünyasında bazıları tanıdık gelir bize. Yılankavi yollar birbiriyle kolkola girmiş çağırıyorlardır ötelere, çok ötelere. Alıştığınız semtin bildik doğası, etrafını saran tellere dönüşür o zaman. O sese kulak vermek istersiniz, verirsiniz. Geride selamet diyenler olsa sadece, dersiniz. Hakkınızı helal edenler, iyilik dileyenler, dua edenler.. ama gitmeniz birilerinin yüreğinde ince bir sızı bırakabilir. işte o zaman zorlaşır herşey.
Çağıran yoldan gitmek isteyen bünyenizden de kuşkuya düşersiniz. Zemin koyudur, kaygan değildir belki ama geri dönüşsüzdür.
Ayakları yere bassa keşke her düşüncemizin. Her duygumuz bütün kar zararları hesap edip öyle yer açsa kendine. Yollar çağırmadan önce gösterse gidilecek yeri. Ama kör tarifidir bundan sonra herşey. Cebinizde soluk yüzlü bir bilet, sırtınızda çanta, kısık gözlerle şöyle dersiniz: daha güzel olması için bu gidiş, herkesin, her şeyin… Müziğin akışı değişir zihnimizde , insanların sesi bakışı değişir. Her şeye bir yavaşlık siner yavaşça. Sanki sizin dışınızdaki herşey sesli düşünüyormuş gibi gelir. Etrafta tanıdık tek yüz kalmaz, aynadaki dahil. Tekrar anlamlandırmaya çalışırsınız. Kendinizi, var oluşu,gidişi…
Aslında ağlamak istemezsiniz ama izin istemez yanağınıza düşen seri damlalar. Serseri yolun en seri yolcularıdır onlar. Ağlamak istemezsiniz, düşerler. Meteoroloji bahsetmemiştir saganaktan sizde şemsiye almamışsınızdır. Yalnızlık böyle zamanda iyidir işte. Bir dayanak olmaması insanı gerçeklerle daha bir coşkuyla yüzleştirir. Çukursa gittiği yer, bütün aydınlığıyla seçersiniz.
Vedalar sesli olmalı bence , coşkuyla bir roman müziği eşlik etmeli kıvançlı gülüşlere. Garip bir terkediliş ise hıçkırıklar yükselmeli cam gerilerinden. Vedalar var oluşlarını yansıtmalı tüm iklime. Vedalar elveda ise sarılmalar olmalı sımsıkı. Anlamlı gözler kaçırmalı kendisini kendisine çevrili gözlerden, alınlar öpülmeli, mendiller sallanmalı. Bir elvedası bile olmayan ayrılık olsa olsa kaçıştır. Hemde eğreti, kinliksiz, vatansız bir kaçış. Gidilen yerde ne olacağını bilmeyen biri için geldiği yerden de ne kaldığının bilinmemesi bitişi resmeder apaçık. Bitiş ise yolların ses sese verip çağırmasından ziyade , sona erdiklerinin göstergesidir.
Yollarınız daim olsun, kalın sağlıcakla
Mikail TANRISEVER

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Okul öncesi eğitimde ne kadar önceyiz?

Fikir Yazıları25 Eylül 2020 19:20

Okul öncesi eğitimde ne kadar önceyiz?

SORUMLULUK İNSAN İÇİNDİR...

Fikir Yazıları23 Eylül 2020 19:01

SORUMLULUK İNSAN İÇİNDİR...

OKULLARDA KÜLTÜR DEĞİŞİMİ NEDEN OLMALI VE NASIL BİR YOL İZLENMELİ? BÖLÜM -2

Fikir Yazıları23 Eylül 2020 18:35

OKULLARDA KÜLTÜR DEĞİŞİMİ NEDEN OLMALI VE NASIL BİR YOL İZLENMELİ? BÖLÜM -2

ÖĞRETİCİ: ÖĞRETMENLERE YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNCESİ TEST YAPILMALIDIR

Fikir Yazıları20 Eylül 2020 21:05

ÖĞRETİCİ: ÖĞRETMENLERE YÜZ YÜZE EĞİTİM ÖNCESİ TEST YAPILMALIDIR

Dijital Yerliler

Fikir Yazıları17 Eylül 2020 21:54

Dijital Yerliler

OKULLARDA KÜLTÜR DEĞİŞİMİ NEDEN OLMALI VE NASIL BİR YOL İZLENMELİ ?

Fikir Yazıları15 Eylül 2020 18:20

OKULLARDA KÜLTÜR DEĞİŞİMİ NEDEN OLMALI VE NASIL BİR YOL İZLENMELİ ?

SABIR

Fikir Yazıları12 Eylül 2020 18:27

SABIR

Okullarda Adalet

Fikir Yazıları10 Eylül 2020 17:52

Okullarda Adalet

MEB EĞİTİMİN UZAĞINDA

Fikir Yazıları10 Eylül 2020 15:11

MEB EĞİTİMİN UZAĞINDA

Uçmaya Zorlanan Balıklar

Fikir Yazıları09 Eylül 2020 20:08

Uçmaya Zorlanan Balıklar