Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

Fikir Yazıları 08 Temmuz 2020 11:14 - Okunma sayısı: 562

Mesiha İrehan

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?
Hep yanlış öğretildi birçok şey gibi, “Karşılıksız sevmek, koşulsuz sevmek” dendi. Yeşilçam’da da “Sevgi emektir” tiradı yıllardır hep karşımıza çıktı ve örnek gösterildi. Sevgi nasıl emek yani? Sevgi işçilik mi? Sendikalı bir sınıf mı sevgi? Ne emeği? Hanginiz önce emek verip, sonra ortaya çıkan şeyin sevgi olduğuna kanaat getirdi?
Kimse emek verip sevmedi bence, taşeron sevenler varsa o başka. İnsan önce sevdi, hatta ortada hiçbir şey yokken sevdiniz. Ne emek, ne yaşanmışlık, ne almak, ne vermek olmadan bile sevdiniz bir düşünün; bu emek miydi? Sadece sevmiştiniz ve severken yapılan şeylerin adı “emek” olmamalı.
Ne emeği? Sürdüğünüz toprak mı bu? Sevdiniz diye sevdiğiniz adamdan ya da kadından alacağınız mahsulün mü peşindesiniz? Bütün ay sevip emek verip ay sonunda beklediğiniz maaş gibi bir şey mi bu? “Bütün ay sevdim ay başında bir hoşluk olmalı” beklentisi mi? Bu kadar sevip emek verdimin sigortası mı? Ayrıldığı zaman sorabileceğiniz ihbar tazminatı mı? Hem ayrıldıktan sonra ne tazmin edebilir ki sevginiz?
O kadar uysal bir şey yani, o kadar adil bir şey mi sandınız sevgiyi, o kadar hak hukuk çerçevesinde bir şey mi sandınız? Şu dilimizden düşürmediğimiz “ Naif “ kelimesi hani. Sevgiyi naif bir şey mi sandınız?
Sevgi emekse neden Asya perperişan ayrılıyordu İlyas’ın yanından? Neden ağır ağır yürüyordu Cemşid’e doğru? Neden ayakları geri geri gidiyordu? Cemşid’e doğru yürürken neden koşmuyordu ve neden üzgündü?
Asya sevgiye doğru değil, emeğe doğru yürüyordu. Sevmenin vahşiliğini Cemşid’in şevkatine ortak etmişlerdi. Oysa bilmiyorlardı ; sevgiyle şevkatin ortaklığı çabuk bozulur, şevkatin uysallığı, sevmenin vahşiliğine yenik düşer ergeç.
Al Yazmalım filmi öyle bitiyordu o son replikte. Peki Asya İlyas’ı unuttu mu? Cemşid’le birlikteyken hep onu düşünecek, şevkatin bağrında sevdiği adamı unutmayacaktı. Ama bunu söyleyemezlerdi filmde, çok sert gelirdi bizim toplumumuza. Bu yüzden “Sevgi emektir” diye telkinde bulundular.
Bütün emekleriniz heba olsa da sevginizi öyle kurutamıyorsunuz. Şevkatin yumuşak kucağında rahatınız yerinde olsa bile sizi içinizde rahatsız eden bir şeyler olacaktır. Şevkatin kucağı yumuşak ama sevginin sarılması kemiklidir. Bundandır hatırladıkça göğsünüze hep bir şeylerin batması.
Emeğin yanında olsanız da zamanında sevdiğiniz kişiyi unuttuğunuzu söylemeyin. Çok istisnadır şuan hakikatte sevdiğiyle birlikte olan. Geri kalanınızsa ki büyük çoğunluğunuz siz hep bir başkasını sevdiniz. Hatırladıkça göğsünüze batan sarılmayı sevdiniz. Şevkatin yumuşak bağrıysa sadece sizi pışpışladı biraz mayıştınız o kadar. Bu yüzden uyuyabildiğiniz gecelerde sabah onu hatırlayarak uyandınız. Uyuyamadığınız gecelerde ise zaten hep onunlaydınız.

Eğer konu emekse onu düşündüğünüz kadar hiçbir şeye emek vermemişsinizdir. Onu düşündüğünüz kadar bir işe odaklansaydınız şimdiye kadar belki de bir konuda uzman olurdunuz. Ama siz sadece sevgili oldunuz. Çünkü sevginin emeği, emekçisi, işçisi, sendikası, taşeronu olmaz. İşyerlerinde gün sonu tutulan envanter gibi kar zarar hanesine hiçbir şey yazmaz. Seven sadece sever, acımasızca yargılansa da, emek dediği zayii olsa da, kötülük görse de, kötü olsa da, iyi hissetmese de sever.
Şimdi söyleyin “Sevgi neydi?” sorusunun hakiki bir karşılığı olabilir mi sizce. Öngörülemez yaşamda, tutarsız kainatta belki de tek hakikat odur.
Mesiha İrehan
27/06/2020

Yorumlar (1)

Kadir Bayşu - 08 Temmuz 2020 17:47

Tarifi olmayan veya herkes tarafından tarifi değişebilecek bir kavramı çok güzel özetlemişsiniz. Kaleminize sağlık.

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM LİDERLİĞİ

Fikir Yazıları03 Ağustos 2020 20:32

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM LİDERLİĞİ

Adı TYT, AYT, YDT Olan Büyük Trajedi

Fikir Yazıları30 Temmuz 2020 17:25

Adı TYT, AYT, YDT Olan Büyük Trajedi

MUTLU DÜŞLER SATICISI

Fikir Yazıları27 Temmuz 2020 11:50

MUTLU DÜŞLER SATICISI

VEDALAR…

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 15:43

VEDALAR…

MEB UZAKTAN EĞİTİMİ DEGİL OKULLAŞMAYI PLANLAMALIDIR

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 11:28

MEB UZAKTAN EĞİTİMİ DEGİL OKULLAŞMAYI PLANLAMALIDIR

YÜREKTEN ÇAĞRI

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 11:18

YÜREKTEN ÇAĞRI

LGS SONUÇLARI VE TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Fikir Yazıları19 Temmuz 2020 19:49

LGS SONUÇLARI VE TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

4+4+4’lük Eğitim Sistemi ve LGS 2020

Fikir Yazıları17 Temmuz 2020 11:45

4+4+4’lük Eğitim Sistemi ve LGS 2020

AKIL VE ZEKA OYUNLARINDAN KORİDOR OYUNUNU ÖĞRENİYORUZ.

Fikir Yazıları17 Temmuz 2020 11:29

AKIL VE ZEKA OYUNLARINDAN KORİDOR OYUNUNU ÖĞRENİYORUZ.

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2020 20:21

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK!