Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

Fikir Yazıları 04 Temmuz 2020 18:29 - Okunma sayısı: 227

Mesiha İrehan

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR
Twitter denilen sosyal mecrayı oğlumun sayesinde tanıdım. Bu gün itibariyle 260 bin takipçi sayısına ulaşmış olan twitter hesabı için “Çocuğum gibi” diyecek kadar çok seviyor. Facebook ya da instagram gibi değil twitter çok başka bir dünya diyordu.
Twitterın kapatılacağını akşam haberlerince izleyince ilk aklıma gelen oğlum oldu. Z kuşağı için twitterın önemini merak ettiğimden en yakınımdaki Z kuşağına sormak istedim. Bu sabah aradım “Twitterın senin ilgini çeken tarafı nedir, sana ne kattı? Nesini seviyorsun?” diye sordum.
“Uzun mevzu akşam konuşalım bu konuyu etraflıca “ dedi. Aradım akşam “ Evet Hocam, soruları alayım “ diye başladı mevzuya.
Oğlum: Bir kere twitter sayesinde gündemi yakından takip edebiliyorum. Bir olay hakkında çok farklı düşünce ve fikirler üretiliyor ve bu sayede tek bir pencereden bakmak yerine aynı olaya farklı pencerelerden bakabilmeyi keşfediyorum.
Bir şehre ilk defa gideceksiniz, yol iz bilmiyorsunuz, nerede kalınır?, ne yenir içilir?, nereleri gezmek gerekir? Twitter hesabından yazıyorsun o şehirde yaşayanlar şehir hakkında bilgi veriyorlar; hatta gidince karşılayan evinde misafir edenler bile var. Türk misafirperverliği ölmemiş hala. Ya da bedelli askerlik yapacak olanlar “Bedelli askerlik” isimli bir hashtag açıyor twitterda. Askerliği aynı birliğe çıkmış olanlar o başlık altında buluyorlar birbirlerini, sonrasında bir whatsapp grubu kurarak haberleşiyor ve birlikte askerlik yapıp, bittikten sonra da devam ettiriyorlar dostluğa. O malum askerlik arkadaşları bu şekilde bir araya geliyor .
Ben: Başka?
Oğlum : Ne kattı başka? Yüksek takipçi sayısına sahip olan hesaplar (Ben dahil) influencer olarak firmaların reklamını twitter hesabımızdan yaparak ek kazanç sağlıyoruz. Kızlar sizin zamanınızdaki gibi muhallebici dükkanın da buluşup karşılıklı çay içmiyor, yeni açılan mekanlarla ilgili spoiler veriyorlar. Devir böyle artık. Cafede, çay bahçelerinde ve düğünlerde bulmuyor gençler birbirlerini.
Reel hayat gibi düşün. Ortak zevklerinizin uyuştuğu, fikren ve ruhen sana yakın insanlarla dostluk, arkadaşlık kuruyorsun değil mi? Burada da yapay zeka bir portföy oluşturuyor, seninle aynı ilgi alanlarına sahip hesapları çıkarıyor karşına. Konuşup zaman içinde arkadaşlık kuruyorsun bu insanlarla. Normal şartlarda aynı şehirde yaşayan arkadaşlar buluşup, oturup bir yerde bir şeyler içip sohbet edebilirler. Fakat twitter sayesinde 81 ilden hatta yurtdışından arkadaşlarınla buluşup görüşebilme imkanın var.
Sizin neslin gözünde sanal dünyaya kafasını gömmüş balkon çocuklarıyız bizler. Öyleyiz evet. Çünkü dışarısı sizin çocukluğunuzdaki gibi güvenli değil. Bir yere gideceğiniz zaman çocuğunuzu güvenip emanet edebileceğiniz iyi komşular da kalmadı, mahallenin namusunun sorulduğu ağır abiler de. Kadın cinayetleri, cinsel tacizler, çocuk tecavüzleri sanal dünyada değil gerçek dünya dediğiniz dışarıda oluyor. Evlerimiz en güvenilir konfor alanlarımız oldu artık maalesef. En önemlisi bir çok şiddet gören, ölümle tehdit edilen kadın, genç kız twitter vasıtasıyla yardım çağrısında bulundu, sesini duyurdu insanlara.
Twitterda beni en çok duygulandıran olay ne olmuştu biliyor musun Anne? Bir firmanın reklamını almıştık arkadaşlarla. Çekiliş yaptık, bir kişiyi İstanbul’a Fener-Galatasaray maçına göndereceğiz. Bir sürü kişi yazdı, İlk beşe kalanların arasında araştırma yaptık en garibanı Kastamonu’dan bir çocuktu onu seçtik maç ve gidiş dönüş uçak biletini aldık. İstanbul’da kalacağı oteli ayarlayıp maçtan sonrada iki gün şehri gezmesini sağladık. O çok mutlu olmuştu bizde öyle.
Korona sürecinde 65 yaş üstü bile evde bunalırken biz gençler nasıl durabildik evlerimizde ? Bu konuda da Netfiliz’in hakkını yemeyelim hocam.
Twitter üzerinden kişilik haklarına saldırıda bulunan, hakaret eden insanlara gelince, her toplulukta var o çürük elmalardan. Ayıklanıp gereken ceza da verilmeli zaten. Fakat ilkokul öğretmenimizin yaptığı gibi bir kişi okulun camını kırdı diye bütün sınıfı sıra dayağından geçirmeye benziyor bu.
Ezcümle twitter kapanırsa oğlum üzülecek, Z kuşağı üzülecek.
Bilin istedim.
Mesiha İrehan
02/07/2020

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM LİDERLİĞİ

Fikir Yazıları03 Ağustos 2020 20:32

PANDEMİ SÜRECİNDE EĞİTİM LİDERLİĞİ

Adı TYT, AYT, YDT Olan Büyük Trajedi

Fikir Yazıları30 Temmuz 2020 17:25

Adı TYT, AYT, YDT Olan Büyük Trajedi

MUTLU DÜŞLER SATICISI

Fikir Yazıları27 Temmuz 2020 11:50

MUTLU DÜŞLER SATICISI

VEDALAR…

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 15:43

VEDALAR…

MEB UZAKTAN EĞİTİMİ DEGİL OKULLAŞMAYI PLANLAMALIDIR

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 11:28

MEB UZAKTAN EĞİTİMİ DEGİL OKULLAŞMAYI PLANLAMALIDIR

YÜREKTEN ÇAĞRI

Fikir Yazıları20 Temmuz 2020 11:18

YÜREKTEN ÇAĞRI

LGS SONUÇLARI VE TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

Fikir Yazıları19 Temmuz 2020 19:49

LGS SONUÇLARI VE TERCİH DÖNEMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

4+4+4’lük Eğitim Sistemi ve LGS 2020

Fikir Yazıları17 Temmuz 2020 11:45

4+4+4’lük Eğitim Sistemi ve LGS 2020

AKIL VE ZEKA OYUNLARINDAN KORİDOR OYUNUNU ÖĞRENİYORUZ.

Fikir Yazıları17 Temmuz 2020 11:29

AKIL VE ZEKA OYUNLARINDAN KORİDOR OYUNUNU ÖĞRENİYORUZ.

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2020 20:21

DÜNYAYI SEVGİ KURTARACAK!