Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
ÖZGÜRLÜĞE İÇSEL YOLCULUK

ÖZGÜRLÜĞE İÇSEL YOLCULUK

Fikir Yazıları 08 Haziran 2020 16:11 - Okunma sayısı: 240

HASAN GÜNEŞ

BİR KİTABIN ANATOMİSİ………………………….

Ali Gençli
ÖZGÜRLÜĞE İÇSEL YOLCULUK
Sentez Yayınları tarafından basılmış olan ve 136 sayfadan oluşan “Özgürlüğe İçsel Yolculuk” adlı kitap Hasan Güneş’in on sekizinci kitabı. Okuyucuya yaşamsal olguları anlaşılır bir dilde aktarıyor. Oldukça yalın ve akıcı bir dille yazılmış, farkındalıklı olmanın, bilgili olmanın, üretken olmanın, sevgiye tutkulu olmanın içsel özgürlüğe katkılarını anlatıldığı, okuyucuyu yormayan, kısa kısa bölümlerden oluşan kitabın , bir solukta okunması çok doğal.
Anlatılarında, ailenin ve eğitim kurumlarının bireyin özgürleşmesinde yetersiz kaldığını vurguluyor yazar. Bireyin yetersiz çabaların yanında, sosyal ve siyasal sistemin, yaşanılan coğrafyanın ve geleneksel yapıdaki bazı argümanların da bireyin özgürleşmesinde önemli rol oynadığını anlatıyor. Ülkemizde bu konulardaki olumsuz yönleri de ifade ediyor.
Hasan Güneş, bireyselleşmenin önemine dikkat çekerken, eğitim ile özgürlük arasındaki somut ilişkiyi açığa çıkarıyor ve ezber eğitim modeli uygulanan eğitim sisteminin ülkemizde tek tip, edilgen ve mutsuz bireyler yetiştirdiğini sentezliyor.
*Gelişmiş insan profili kendine özgü değerlerini , düşünce ve davranışlarına yansıtan insandır. *Bireyin bağımsızlaşması büyük ölçüde iç dünyasındaki gerilimlerin yoğunluğunun az olmasına bağlıdır. *Türk eğitim sistemi bireylere, etkili değerlendirmeler yapacak fikirleri kazandıracak düzeyde değildir. *Bireyselleşme, bağımsızlaşma ve özgürlük çabaları hakkaniyet ortamında gerçekleşebilir. *Başkalarına sevgi duymak, insanın yaşama sevincine sevinç katmaktadır.

*Özellikle, 1980’lerden sonrasına baktığımızda en genel anlamda siyasi iktidara hakim olanlar “neoliberalizm” yanlısı iktidarlar olmuştur. *Demokrasi eğitimini yetersiz olması kişilerin bireyselleşme çabalarını olumsuz etkilemektedir. *Gerçek sanatçılar yoz sanatçıların aksine, egemen güçlerin yarattığı olumsuzluklar, sorunlar ve çelişkiler üzerindedir. İnsanların gerçekliğini olduğu gibi yansıtma çabası içindedir. (Hasan Güneş)

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

Fikir Yazıları12 Temmuz 2020 12:33

EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

Fikir Yazıları10 Temmuz 2020 11:40

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

Fikir Yazıları09 Temmuz 2020 16:23

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 22:36

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 11:14

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

Fikir Yazıları04 Temmuz 2020 18:29

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:34

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Manipülasyon ve Sanat

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:25

Manipülasyon ve Sanat

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:20

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!

Fikir Yazıları29 Haziran 2020 17:01

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!