Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
BABALAR DA DOĞURUR

BABALAR DA DOĞURUR

Psikoloji-Sosyal Psikoloji 04 Haziran 2020 17:34 - Okunma sayısı: 600

EMİN OKAN OKYAY

BABALAR DA DOĞURUR...
Günümüzde çekirdek ailenin varlığı, çiftlerin genelde bu şekilde yaşamayı tercih etmesi, yoğun iş hayatı ve yorucu modern şehir kavramları doğurganlığı ve çok çocuk sahibi olmayı engellemekte, böylece çiftler bir veya iki çocuğu yeterli görmektedirler. Çocuğun ihtiyaçlarını ve geleceğini düşünme çabasının ürünü olan az çocuk yapma düşüncesi, çiftlerin, kadının hamilelik sürecine de fazla hassasiyet göstermesine sebep olmaktadır.
BABA ADAYLARI EŞLERİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ İYİ DEĞERLENDİRMELİ
Hamilelik kuşkusuz önemli bir süreçtir. Ancak burada unuttuğumuz isimsiz kahramanlar da babalardır. Erkeklerin kendini babalığa hazırlamasıyla, kadınların kendilerini anneliğe hazırlaması arasında büyük farklar bulunur. Babalıkta ne kadar güçlü bir duygu yaşanırsa yaşansın, sahiplenme içgüdüsü annelik kadar yoğun olmaz çünkü annelik bir içgüdüyken, babalık öğrenilen bir duygudur. Kadının hamileliğini öğrendiği andan itibaren sürecin ciddi psikolojik etkileri de başlar, özellikle baba adayları eşlerindeki hormonal ve duygusal değişimleri görmeye başladığında kaçınılmaz bir şekilde kendilerini sorgulamaya başlayabilirler. Eşlerindeki değişimleri iyi değerlendirmeli, bu değişimlerin hamilelik sırasında olağan durumlar olduğunu bilmeleri gerekmektedir.
BAZI DÜŞÜNCELER BABA ADAYLARINI PANİĞE SEVK EDER
Hamile bir kadının vücudunda tüylenme artabilir, saçlarda dökülme olabilir, cinsel istek artabilir ya da azalabilir, uzağı görememeye başlayabilirler, göğüslerinden süt sızabilir, uyuması güçleşebilir; tüm bunlar sürecin karakteristik özellikleridir ve normaldir. Ancak baba adayı bunu çok farklı algılayabilir. Örneğin eşinin hamilelikten dolayı cinsel duygularının azalmasını baba adayı “Artık beni istemiyor ve bebek işin içine girdiğinden beri karım bana eskisi gibi davranmıyor” şeklinde yorumlayabilir. Aynı şekilde tüylenme ve diğer değişimler de baba adayında eşine karşı bir duygu durum karmaşası yaşatabilir. Kendilerinin işe yaramaz olduklarını düşünebilir ve “Acaba nasıl bir baba olacağım?”, “Bebeğim için ne yapabilirim?” , “Ona nasıl daha iyi bir hayat sunabilirim?” gibi düşüncelerle boğuşmaya başlayabilirler. Hele bir de eşinin hamileliği zor geçiyor, sürekli jinekolog veya sağlık kurumuna gidip gelmek gerekiyorsa bu düşünceler tam olarak baba adayını paniğe sevk eder.
EŞLER KADIN DOĞUM UZMANLARIYLA İLETİŞİM HALİNDE OLMALI
Hemen hemen her erkeğin hamilelik ve doğumla ilgili doğru ya da yanlış birtakım bilgileri bulunur. Ancak bu dönemde erkeklerin dikkat etmeleri gereken en önemli detay, eşlerinin kadın doğum uzmanlarıyla iletişim halinde olmalarıdır. Böylece eşlerindeki değişimleri yetkin bir kişiden öğrenmiş olacaklar ve bir nebze onlar için boğucu olan bu atmosferden çıkmış olacaklardır. Eşlerinin sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri için ellerinden geleni yapmaları ve eşlerini her durumda desteklemeleri de kendi ruh halleri için en yararlı savunma mekanizması olacaktır. Bebek ve aile için yapılan plan ve sohbetlerde ortak bir noktada uzlaşılması da çok yararlı olacaktır. Ayrıntılı bir doğum planı yapmak erkeğin o durumda ne yapacağını bilmesi onun rahatlığı ve özgüveni açısından çok önemlidir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Psikoloji-Sosyal Psikoloji
Bireyleşmenin Önemi - Sesli Makale

Psikoloji-Sosyal Psikoloji07 Ocak 2021 21:01

Bireyleşmenin Önemi - Sesli Makale

GENÇLERDE İNTİHAR OLGUSU..

Psikoloji-Sosyal Psikoloji27 Eylül 2020 18:59

GENÇLERDE İNTİHAR OLGUSU..

ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLERİ VE UYGULANMASI

Psikoloji-Sosyal Psikoloji26 Haziran 2020 11:31

ÇOCUK DEĞERLENDİRME TESTLERİ VE UYGULANMASI

JUNG’UN ANALİTİK PSİKOTERAPİSİ

Psikoloji-Sosyal Psikoloji22 Haziran 2020 11:49

JUNG’UN ANALİTİK PSİKOTERAPİSİ

ALEKSİTİMİ (DUYGUSAL SAĞIRLIK)

Psikoloji-Sosyal Psikoloji19 Haziran 2020 13:06

ALEKSİTİMİ (DUYGUSAL SAĞIRLIK)

Doç.Dr. Marilena Leana Taşcılar ile Üstün Zekalıların Eğitimi Üzerine Söyleşi

Psikoloji-Sosyal Psikoloji12 Haziran 2020 18:31

Doç.Dr. Marilena Leana Taşcılar ile Üstün Zekalıların Eğitimi Üzerine Söyleşi

ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ KARŞISINDA EBEVEYNLER NE YAPMALIDIR?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji11 Haziran 2020 11:28

ÇOCUKLARDA DEPRESYON BELİRTİLERİ KARŞISINDA EBEVEYNLER NE YAPMALIDIR?

LGS 2020: Sınavlar bir TEHDİT mi, bir FIRSAT mı?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji05 Haziran 2020 16:45

LGS 2020: Sınavlar bir TEHDİT mi, bir FIRSAT mı?

Dans ve Hareket Terapisi Grup Uygulamaları

Psikoloji-Sosyal Psikoloji29 Mayıs 2020 20:25

Dans ve Hareket Terapisi Grup Uygulamaları

İntiharın Ardında Kalanlar

Psikoloji-Sosyal Psikoloji07 Mayıs 2020 22:12

İntiharın Ardında Kalanlar