Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
             İDİOTES, HARLOTLUK ve TİMOKRASİ

İDİOTES, HARLOTLUK ve TİMOKRASİ

Antropoloji 31 Mayıs 2020 17:06 - Okunma sayısı: 1.200

CAHİT BULUT

İDİOTES, HARLOTLUK ve
TİMOKRASİ
Eskiden Yunan kent devletlerinde hiçbir şeye karışmayan, edilgen kişilere idiotes denirmiş. Günümüzdeki Batı dillerinde bu tür insanlar için “ alık, budala, aptal” anlamlarına gelen ‘idiot’ sözcüğü kullanılmaktadır.
Aynı zamanda varoluşu yersiz, herhangi bir özellik taşımayan, yalıtık birey anlamında kullanışa da sahip bir sözcük... Kısaca sadece biyolojik varlığıyla evrende yer kaplamış insanlar için idiot deniyor
Harlot ise İngilizce ilkesiz, etik hiçbir yanı olmayan, aldatan, namusuz kişi anlamına gelir. Bizdeki karşılığına ‘ Zübük’ diyebiliriz. Bu tür insanlar hedoisttir. Akılna gelenleri yapar, çıkarları neyi gerektiriyorsa ona göre hareket eder. Herlot sözcüğü kendini satan kadın ve erkek anlamına da kullanılır.
Hem idiotes hem de harlotlar sofisttiktir yani içten olmayan tavır ve davranışlar sergileyerek başkalarını kandırmaya çalışırlar. Bir omurgaları olmadığından her kalıba rahatlıkla girebilirler, her gün değişik söylem ve tavırlar geliştirirler.
Bazıları da şan, şöhret, itibar, gösteriş, para ve güç düşkünüdürler. Platon devlet yapılarını incelerken o zamana kadar bilinen aristokrasi, oligarşi ve otokrasi yönetim biçimlerinden bahsederken, onların yanında bu düşkünlükleri gösteren Elemce Timokrasi denen bir yönetim biçimine de yer verir.
Kısaca, etliye sütlüye dokunmayıp sadece kendi çıkarlarını düşünen; içinden çıktığı toplumun ve sınıfın çıkarlarını değil de oturduğu sofra sahibinin çıkarlarını savunan; esen rüzgâra göre yön değiştiren; ikiyüzlü sahtekârlar; çıkarları için her türlü kara ve iftirayı çalıp, eli hançerli dost görünümlüler harlotik özellik taşıyan insanlardır.
En önemlisi de ‘TİMOKRASYİ’ topluma ‘ DEMOKRASİ’ olarak yutturmaya çalışanlar en büyük HARLOTlardır.
Bu yazıyı niçin mi yazdım? İş olsun diye!

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Antropoloji