Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Gifted / Deha

Gifted / Deha

Sinema 25 Mayıs 2020 14:49 - Okunma sayısı: 571

Özel okula gitmesi gerekirken devlet okuluna giden matematikte üstün yetenekli bir öğrencinin, eğitim ve sosyal ilişkilerde yaşadıkları sıkıntılar konu alınıyor. Annesi de kendisi gibi matematiğe yetenekliydi ancak kızı bebekken intihar etmiştir. Yeğen

Gifted / Deha
Film yaş sınırı :13+ aile eşliğinde
Yapım Yılı:2017
Yapım :USA
Süre :1 saat 41 dakika
Tür:Dram
Yönetmen:Mark Webb
Oyuncular: Chris Evan,Mckenna Grace, Lindsay Duncan
Filmin ödülleri :6 Ödül & 7 Adaylik.
Film müzikleri :Seth Avett (as Timothy Seth Avett) - Gifted Intro, Cat Stevens - The Wind, The Felice Brothers - Frankies Gun!, Houndmouth - Darlin, Cher and Tina Turner - Shame, Shame, Shame, Little Big Town - Girl Crush, R.B. Greaves - Take A Letter Maria, Ill Take Care of Him, Crooked Still - Pretty Bird, Gary Lightbody (as Lightbody) and John McDaid (as McDaid) - This Is How You Walk On, Octavia Spencer and Mckenna Grace - Shame, Shame, Shame

Özel okula gitmesi gerekirken devlet okuluna giden matematikte üstün yetenekli bir öğrencinin, eğitim ve sosyal ilişkilerde yaşadıkları sıkıntılar konu alınıyor.

Annesi de kendisi gibi matematiğe yetenekliydi ancak kızı bebekken intihar etmiştir. Yeğeninin normal bir çocukluk geçirmesini isteyen dayısı onu devlet okuluna verir.

Üstün yetenekli çocuklar öğrenmeye aç ve etrafındakilere olaylara aşırı dikkatli ve meraklıdırlar, çok soru sorarlar ve cevaplardan tatmin olmaları zordur. Geçiştirilerek verilen cevaplar onları mutsuz eder. Dayısının yönlendirici olmayan onu düşünmeye sevk eden cevapları oldukça yerindedir.

Üstün yetenekli çocuklar diğer alanlarda olduğu gibi sosyal iletişimde de akranları ile anlaşmada onlara göre daha farklı düşündükleri için sıkıntı yaşarlar .Bu yüzden kendinden büyük, olgun insanlarla sohbet ederler,akranlarında bu seviyeyi bulamadıklarından dolayı onlardan uzak dururlar.

Devlet okuluna geri döndüğünde de iletişim konusunda yaşadığı sıkıntılar çoktur. Kız öğrenci olağanüstü dikkatlidir ve problem çözme yeteneğine sahiptir. Basit sorulara isteksizce cevap veren küçük kız, ağır alıştırmaları hesap makinesi gibi yapabilmektedir.

Etik değerlere bağlılığını, öğretmenin sorduğu yanlış soruyu yapamadığı halde, ona hata var diyemediğini büyüklerin hataları söylenmez şeklinde açıklayarak gösterir.

Toplumsal olaylar karşısındaki duyarlılığını dünya çapında bir kriz olmasının Almanya'nın Euro’yu bırakmasına bağlı olmayacağını söyleyerek yaratıcı düşüncesini gösterir.

Küçük kız çevresindeki olaylara ve canlılara karşı hassas ve duyarlıdır .Adalet duyguları gelişmiş ve merhametlidir .Hayvan sevgisi yüksektir, bunu evinde beslediği kedi ile kurduğu duygusal bağı, onu hayvan barınağından çıkartıp sahiplenişi koruyuculuğunu, göster anlat tekniğinde onu sunması hayvan sevgisinin yüksek olduğunu gösterir. Hayvan sevmeyen insan da sevmez.

Elinde kartondan projesi olan bir arkadaşını başka bir arkadaşı çelmek atarak düşürür, yere düşen arkadaşının emek verdiği projesi hasar görür. Herkes gülerken küçük kız, elindeki kitabı arkadaşın düşüren çocuğun kafasını indirir. Okul müdürünün dayısını ikna etmesiyle yaptığının yanlış olduğunu sınıfın önünde vurduğu arkadaşından özür dileyerek söyler; ama yine de dayanamaz, özür diledikten sonra düşen, projesi bozulan arkadaşını bütün sınıfta alkışlattırır. En iyi projenin aslında onun olduğunu ve o alkışı onun hak ettiğini söyleyerek toplumsal konularda adalet ve haksızlık gibi temalarda da hassasiyetini gösterir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sinema
HUMAN (İNSAN)

Sinema23 Ağustos 2020 22:41

HUMAN (İNSAN)

GOOD WILL HUNTING (CAN DOSTUM )

Sinema14 Temmuz 2020 18:46

GOOD WILL HUNTING (CAN DOSTUM )

 PAY IT FORWARD (İYİLİK YAP İYİLİK BUL)

Sinema23 Haziran 2020 10:08

PAY IT FORWARD (İYİLİK YAP İYİLİK BUL)

Die Welle (Tehlikeli Oyun) (2008)

Sinema09 Haziran 2020 16:21

Die Welle (Tehlikeli Oyun) (2008)

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Dom za vešanje)

Sinema06 Mayıs 2020 20:23

Çingeneler Zamanı (Sırpça özgün adıyla Dom za vešanje)

Bicentennial Man(ROBOT ADAM)

Sinema27 Nisan 2020 18:29

Bicentennial Man(ROBOT ADAM)

Yücel'in Çiçekleri

Sinema16 Nisan 2020 14:24

Yücel'in Çiçekleri

DEAD POETS SOCIETY(ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ)

Sinema08 Nisan 2020 18:57

DEAD POETS SOCIETY(ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ)

Star Wars hayranlarını üzen haber! Alan Harris hayatını kaybetti

Sinema01 Şubat 2020 13:02

Star Wars hayranlarını üzen haber! Alan Harris hayatını kaybetti

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019)

Sinema07 Temmuz 2019 05:05

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019)