Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Alman Siyaseti ve Medyasında Göçmenler Çok Az

Alman Siyaseti ve Medyasında Göçmenler Çok Az

Siyaset Bilim 22 Mayıs 2020 23:21 - Okunma sayısı: 505

Mehmet TANLI Yazdı

Bugün Almanya' da hayatın her alanında bizim Türkiyelileri bulabilirsiniz. Ama siyaset sahnesinde ve Medyada bu sayı oldukça azdır diye düşünüyorum.

Almanya' nın birçok Eyaletinin parlamentolarında, yerel idarelerin meclislerinde farklı farklı partilerde de olsa Türk-Kürt kökenli Türkiyeliler aktif siyaset yapıyorlar.

Toplam 4 milyon göçmen Türkiyeli nüfusa göre siyasetçilerimizin sayıları hiçte fazla değil. Almanya' da siyasette ve medyadaki temsilcilerimizin sayısı buradaki sorunların, sıkıntıların 1. elden dile getirilmesi ve çözümü açısından mutlaka artmalıdır. Bu sayıların az olmasında burada yaşayan çok büyük bir kitlenin son zamanlarda Almanya’da ya da diğer Avrupa ülkelerindeki siyasi gelişmelerden daha çok Türkiye siyasetini takip etmeleri ve Alman partilerinin göçmen üyelere perspektif sunmamaları, önlerine engel çıkarmalar önemli bir rol oynayabilir.

Buradaki insanlarımızın Türkiye siyasetine yönelmelerinde yine buradaki dışlanmışlık, ayrımcılıkta onları buradaki siyasete uzak tutmuş olabilir. İnsanlarımızın çoğu 60 yıla yakındır yaşadıkları artık II. Vatan olan Almanya’yı hayal kırıklığına uğramış tek yanlı sevdikleri bir sevgiliye benzetiyorlar.

Ama her şeye rağmen küsmemek lazım, sorunların çözümü siyasetten geçmektedir. Ben yine de burada doğan, büyüyen, sosyalizasyonunu burada tamamlayan ilgi duyan gençlere siyasete girmelerini acilen tavsiye ederim.

Çünkü buradaki Toplumumuzun onlara çok ihtiyacı var. Alman partilerini, programlarını mutlaka araştırsınlar, Alman siyasi partilerine de girdiklerinde çok sabırlı olsunlar derim. Bugün bir Alman siyasi partisinde iyi yerlere gelmek, tırmanmak için çok çalışmak uzun vadeli düşünmek gerekiyor. İl yâda İlçe ya da Eyalet yöneticileriniz düzgün insanlarsa yükselmeniz yine daha kolay olacaktır.

Oralara girdiğinizde herkes hemen bizim insanlarımızı gülle karşılamıyorlar. Almanların onlara güvenmeleri ve köklerinden koparmamaları lazım.

Almanya' da yine diğer eksik olduğumuz, hizmet bazında eksikliğini hissettiğimiz bir Alanda Medya sektörü. Evet, burada çok başarılı Türkiyeli İnternet haber siteleri var. Türkiye’den günlük ulusal gazeteler artık yok denecek kadar az burada. Özellikle görüntülü, yazılı medyada hem izleyici hem de çalışan hem de yönetici olarak çok azız, göçmenlere bu sektörde yeni imkânlar sunulmalıdır.

Alman Deutsche Welle' nin Türkçe haber yapan bir Youtube kanalı var, yine WDR Radyo ve TV Kurumunun çok dili haber yayını yayın yapan birçok göçmen gazetecinin, programcının çalıştığı bir radyo Cosmos' u var. Bu arkadaşlarımız çok başarılılar biliyorum. Berlin’de Radyo Metropol var hepsi bu kadar benim bildiğim kadarıyla.

Almanya' da biz ve diğer tüm göçmenler yüksek bir TV -Radyo vergisi veriyoruz. Almancayı çok iyi bilseniz bile TV Programlarının çoğu size hitap etmiyor. Bir Alman-Fransız ortak kanalı olan ARTE nin Alman-Türk Versiyonu neden olmasın ki?. Bizim insanların çoğu Türkiye’den TV kanallarını uydudan ya da Kablodan izliyorlar. Burada Can TV, ARTI TV, Yol TV ve Kanal Avrupa gibi bazı TV kanallarımız var ama bunların tüm Almanya' ya yayılmış bir Muhabir ağları, Stüdyoları yok. Kanal Avrupa dışında yayınları Türk iyedeki izleyiciye yönelik genelde.

Bence artık bu işe Alman ve Türkiyeli seçilmiş siyasiler kafa yormalı, Türkiyeli Sivil Toplum kuruluşları, Çatı örgütleri bir el atmalı, varlıklı Türkiyeli iş insanlarında göçmenlerin, bizim insanların inanılmaz tüketici potansiyeli yani ticari çıkarları nedeniyle de duyarsız kalmamalı bu alana yatırım yapmalılar.

Çünkü her iki alanda yapılacak çalışmalarla, gerçek yayıncılıkla, habercilikle yerli Almanlar ile göçmenler, Türkiyeliler arasında köprüler kurulabilir, göçmenlerin topluma sosyal uyumu daha kolayca sağlanabilir.

Ayrıca Türkler, Türkiyeliler artık bu toplumda hep yönetilen değil siyasette, kamu kurumlarında ve medyada yöneticide olmalılar. Zamanın ruhunda bunu gerektiriyor.

Selamlar

Mehmet Tanlı, 22 Mayıs 2020, Almanya

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Siyaset Bilim
Bir Demokrasi Reçetesi: Çoğunlukçuluk

Siyaset Bilim23 Eylül 2020 18:50

Bir Demokrasi Reçetesi: Çoğunlukçuluk

Modernizme İçkin Bir Kimlik: Siyasal Kültür Olarak Patrimonyalizm

Siyaset Bilim21 Ağustos 2020 19:30

Modernizme İçkin Bir Kimlik: Siyasal Kültür Olarak Patrimonyalizm

EĞİTİM YÖNETİCİSİNİN BELİRSİZLİĞİ YÖNETME BECERİSİ

Siyaset Bilim27 Temmuz 2020 11:23

EĞİTİM YÖNETİCİSİNİN BELİRSİZLİĞİ YÖNETME BECERİSİ

Birlikte Üretip Birlikte İcra Ederken...

Siyaset Bilim16 Temmuz 2020 20:29

Birlikte Üretip Birlikte İcra Ederken...

EGİTİMDEKİ DÖNÜŞÜM ile İLGİLİ SÖYLEŞİ

Siyaset Bilim01 Temmuz 2020 19:22

EGİTİMDEKİ DÖNÜŞÜM ile İLGİLİ SÖYLEŞİ

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (6)

Siyaset Bilim21 Haziran 2020 12:22

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (6)

Gelenekselin Gücüyle Modern Olanı Yaşat(abilmek)mak…

Siyaset Bilim27 Mayıs 2020 15:55

Gelenekselin Gücüyle Modern Olanı Yaşat(abilmek)mak…

Nasıl Bir Ülkede Yaşamak İstiyorum?

Siyaset Bilim25 Nisan 2020 22:38

Nasıl Bir Ülkede Yaşamak İstiyorum?

Toplumsal Sermayenin Dönüşümü: Halkın Dilinin Kifayetsizliği

Siyaset Bilim23 Nisan 2020 16:47

Toplumsal Sermayenin Dönüşümü: Halkın Dilinin Kifayetsizliği

Türk Einstein'i ve Küresel Yayılma

Siyaset Bilim11 Nisan 2020 19:51

Türk Einstein'i ve Küresel Yayılma