Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Evde eğitim ve biz

Evde eğitim ve biz

Eğitim Bilimleri 05 Nisan 2020 22:57 - Okunma sayısı: 587

Cemile Muslu yazdı...

Evde Eğitim ve Biz

Geçmişe bakıldığında eğitimin en az insanlık tarihi kadar eski olduğunu görürüz. Bunun nedeni bilginin topluma yayılma nedeni olarak bireyin deneyimleriyle açığa çıkan bilginin aktarım becerisi yoluyla topluma ulaşmasıdır diyebiliriz.

Bir yandan tüm dünyayı kasıp kavuran salgına karşı kendimizi muhafaza ederken diğer yandan da hayatın devamlılığı esasını akılcıl çözümler getirerek yaşatmalıyız.

Bu anlamda bütün endişelerimizi şimdilik bir kenara bırakıp hayatın değişmeyen üç kuralını hatırlatmak lazım kendimize. “Hareket, Etkileşim ve Deneyim”. Bu üç kural çerçevesinde düşünerek bütüncül bakalım.
Doğal afetler, salgın hastalıklar ve savaşlar bütün küresel dünyayı ilgilendiren meselelerdir. İçinde bulunduğumuz durumda bunu gösteriyor. Anne, baba eğitimci ve tüm yetişkinler olarak böylesi durumlarda dahi ortak hareket ederek evlerimizde eğitimi canlı tutmalı, çocuklarımız için çözümler üretebilmeliyiz. Çünkü biz birlikte güçlüyüz. İşte şimdi dirayetli olma, az evvel saydığımız 3 altın kuralı harekete geçirmek için ayağı kalkma zamanı... Bu gücü ortaya koymak için önce kendimize bir hedef belirleyelim sonra da çocuklarımıza.

Bu olağandışı günlerde günlük rutinlerimizin içine hapsolmamak ve evlerin beton duvarları arasında zamanı verimli kullanmak zorundayız. Aksi durumda sürekli gündemi takip edip kötü haberlerin kıskacında sıkışıp kalırsak önce biz sonrada çocuklarımız üzüntü ve kaygıyla dolu evlerimizde hayattan kopuk yaşamaya devam edecekler. Sonrasında ise böylesi kötü bir senaryonun doğuracağı psikolojik etkenlerle baş etmek zorunda kalacağız. Çünkü üzüntü ve kaygı bulaşıcıdır. Kaygılı olan çocuk bunu ileriki yaşantısına aktarır ve ruhsal bir bunalım yaşar.

Dünya olarak kaygı ve korkunun sularında yüzdüğümüz şu günlerde olabildiğince korkularımızı kontrol altına alıp kendimiz ve çevremizde bize ihtiyacı olan sevdiklerimiz için zihnimizi sağlıklı düşünerek korumalıyız. Bunu yaparken içimizi kemirmekte olan hırs ve bencillik duygularına kabuk bağlatmalıyız... “Bana bir şey olmaz” düşüncesiyle değil benim yüzümden başkasına da bir şey olmasın diye düşünerek hareket etmeliyiz.

Bir toplantıda duymuştum; ülkemizde kitap okuma oranımız artmış ve bu süreçte sadece 20 günde olan kitap satışı bir iki yılda yapılan satışa denklik sağlamış, diye.

Eskiden dijital dünya ile aramızda derin mesafeler varken, değişen dünyada teknoloji ile birlikte dijital yeterlilik kazandık. Çocuklarımızın tüm gelişimlerini analiz edip davranışlarının doğuracağı sonuçları bilgisayar ortamında gözlemleyebiliyoruz artık.

Evlerimizden çıkmamamız gereken bu süreçte hayata iyi tarafından bakıp elimizdeki imkanların teknolojinin de desteğiyle kullanımını arttırıp yapacağımız şeyler için çözümler bulalım. Çocuklarımız için esnek çalışma planları oluşturup beraber

Geçireceğimiz zamanı eğlenceli kılmak için oyun, sinema ve animasyon saatlerimiz olsun.

Çocukları sürekli ders çalışmaya itmek yerine bu süreçte bilişsel olmaktan ziyade duyuşsal olarak çocukların yanında olalım. Çocuklarımız bizlere mektup yazsın ve duygularını anlatsın mesela. Küçük yaş grubu serbest resim çalışması yapsın örneğin. Bizler küçük ev işleri gibi sorumluluklar verelim ve dayanışma içinde olduklarını hissederek kendilerini özel hissetsinler.

Sevdiğim bir hocamın sözü ile bitirmek istiyorum yazıyı. “Çocuklarımızın mükemmel anne-babalara ve öğretmenlere ihtiyaçları yok, onlara sevgiyi hissettiren ve umutlu olmayı öğreten yetişkinlere ihtiyaçları var.”
Bu süreci iyi atlatmakta, elimize yüzümüze bulaştırmakta kendi elimizde. Belirsizlikten kurtulup en güzel yarınların hayalini kurup, yarın için umut edip heyecanlar biriktirelim.

Güzel günler için hayal edelim, üretelim...

Yorumlar (3)

Hatice ERDEM - 12 Nisan 2020 00:17

Emeğinize sağlık hocam çok güzel noktalara değinmişsiniz.

Ferhat KÖKLÜ - 06 Nisan 2020 06:42

Tebrikler

Selçuk Eleser - 06 Nisan 2020 00:29

??????

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Eğitim Bilimleri
YÖNETİMDE BİLİMSEL DENETİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ YAKLAŞIMI

Eğitim Bilimleri18 Haziran 2020 14:57

YÖNETİMDE BİLİMSEL DENETİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ YAKLAŞIMI

“ETİK AÇIDAN EĞİTİM, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ VE EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNE BAKIŞ”

Eğitim Bilimleri14 Haziran 2020 11:30

“ETİK AÇIDAN EĞİTİM, ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ VE EĞİTİM YÖNETİCİLİĞİNE BAKIŞ”

ETİK, İYİ YÖNETİMİN TEMELİDİR

Eğitim Bilimleri11 Haziran 2020 14:55

ETİK, İYİ YÖNETİMİN TEMELİDİR

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ YAR. DOÇ. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET BAŞARAN İLE STEAM EGİTİMİ HAKKINDA RÖPORTAJ

Eğitim Bilimleri07 Haziran 2020 12:23

GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ YAR. DOÇ. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET BAŞARAN İLE STEAM EGİTİMİ HAKKINDA RÖPORTAJ

YÖNETİMDE SORUNLARIN ÖNCELİKLENDİRİLMESİ

Eğitim Bilimleri04 Haziran 2020 11:38

YÖNETİMDE SORUNLARIN ÖNCELİKLENDİRİLMESİ

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (4)

Eğitim Bilimleri04 Haziran 2020 11:27

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (4)

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ  (3)

Eğitim Bilimleri28 Mayıs 2020 11:37

DÜNDEN YARINA EĞİTİM SİSTEMİMİZ (3)

Pandemi Sürecinde Eğitim Liderliği

Eğitim Bilimleri27 Mayıs 2020 16:57

Pandemi Sürecinde Eğitim Liderliği

Eğitimde Kamucu Eğilim Yükselecek!

Eğitim Bilimleri25 Mayıs 2020 22:29

Eğitimde Kamucu Eğilim Yükselecek!

Dijital Okuryazarlık ve Biz

Eğitim Bilimleri23 Mayıs 2020 21:49

Dijital Okuryazarlık ve Biz