Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Hasan Güneş Gündelik hayat ve medya Tüketim Kültürü Perspektifinde Okumalar

Hasan Güneş Gündelik hayat ve medya Tüketim Kültürü Perspektifinde Okumalar

Kitap Tanıtımı 26 Mayıs 2019 12:51 - Okunma sayısı: 1.799

Editör Selda İçin Akçalı editörliğinde Ebabil yayın evinde 2006 tariinde yayınlanan kitap 8 bölümden oluşmaktadadır

GÜNDELİK HAYAT VE MEDYA

HASAN GÜNEŞ

    Editör Selda İçin Akçalı editörlüğünde Ebabil yayınevinde 2006 tarihinde yayınlanan kitap 8 bölümden oluşmaktadır. Gündelik Hayatımıza Akıl Tutulması: Medya Uygulamalarında Tüketim İ;deolojisinin İzlerini sürmek başlıklı yazıda Soner yağlı, bizi kuşatıp sarmalayan gündelik hayatın içinde tüketim ve tüketme ideolojisinin yerleşikmesinin medyayı ürettiği ürünler üzerinden bir değerlendirmeye çalışmıştır.

       Basın mensuplarının içinde bulundukları kültürel ortamalrın birer belirleyicisi  olarak mekan ve çalışma örgütlenmelerinin, kurgulanan yaşam biçimlerimiz hakkında da bizleri aydınlatıcığını belirten Mesut Yücebaş Mekan ve Çalışma Koşulları Bakımından, Değişen Medya ortamı ve Gazeteci Kimliği başlıklı makelesinde belirtmiştir.

      Yurdagül Bezirgan Arar  ise, “ Sıradan’ı Üretmek- Sıradan’ı tüketmek: Kenarda Kalanın sıradışı potansiyeli üzerine başlıklı çalışmasında ,gözetleme kültürüne dayalı televizyon proğramlarından yola çıkarak, medyada sıradan insanın hayatının sıradışı’laştırılarak tüketim sürecinde bir metaya dönüştürülmesini ele almıştır.

     Selda İçin Akçalı Gündelik Hayatta Reklam ve Büyülenmiş Tüketiciler çalışmasında ise günümüz tüketim kültürünün gündelik hayat pratiklerini kuşattığını ifade ederek, bu kuşatılmış toplumsal ilişkiler düzleminde reklamın işlevi sorgulamaktadır.

Türkiye’deki Egemen Politik Kültür Sembollerinin Medyadaki Tezahürü Üzerine Bir Değerlendirme adını taşıyan çalışmasında Hanifi Kurt, popüler medyanın gündelik yaşam içinde hemen her gün karşımıza çıkan Türkiye’nin egemen politik kültürüne ilişkin bir değerlendirme yapmaktadır.

      Huriye Kuroğlu, Kuzeyli Nanook’un Fahrenhent 9/11’e Belgesel Filmin Toplumsal ve İdeolojik Dönüşümü başlıklı yazısında, gündelik hayatta gerçeklik- belgesel serüvenini ele almıştır. Doğanın ve doğa insan mücadelesinin filme çekilmesiyle başlayan belgesel evrimi, hem sıcak hem de soğuk savaş yılarında tarz ddeğiştirerek kitleleri ideolojik olarak etkileyen bir silah olarak kullanılmış ve muhalif kimliğe sahip belgesel film yapımcılarının hükümetlerin yanlış politikalarını insanlara anlatan belgesel  filmler yapmalarıyla devam ettiğini vurgulamaktadır.

    Ahmet Talimciler  Yeni futbol: Medyanın Yarattığı yeni Olanaklarla Küreselleşen; Müşteri/ taraftar Kitlesine Dayanan ve Tüketim Odaklı bir oyun/iş  adını taşıyan çalışmasında, bireyin gündelik hayatında önemli bir yeri olan futfolu müşteri/taraftar kitlesine dayanan ve tüketim odaklı bir oyun/iş olarak ele almaktadır.

        Bedenin Mutlak Nesneleştirilmesi OIarak Doping başlıklı yazısında Olcay Canbulut, spor alanını kuşatan farklı iktidar alanlarından bireyin bedenine doğru genişleyen ve onu kuşatan etkileri, beden siyaseti açısından anlamaya çalışmaktadır.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Kitap Tanıtımı
Öz Terapi Kitap Tanıtımı: Dr. Şule Çağlar yazdı

Kitap Tanıtımı28 Ağustos 2021 17:18

Öz Terapi Kitap Tanıtımı: Dr. Şule Çağlar yazdı

Özgürlüğe İçsel Yolculuk

Kitap Tanıtımı07 Ağustos 2020 12:09

Özgürlüğe İçsel Yolculuk

GELECEĞİN EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ YEDİ BİLGİ

Kitap Tanıtımı02 Temmuz 2020 15:27

GELECEĞİN EĞİTİMİ İÇİN GEREKLİ YEDİ BİLGİ

Yazarımız Ali Gençli’nin 12. Kitabı Yayınlandı

Kitap Tanıtımı10 Mayıs 2020 19:21

Yazarımız Ali Gençli’nin 12. Kitabı Yayınlandı

Çöp Plaza’ya Gitmeye Ne Dersiniz?

Kitap Tanıtımı24 Mart 2020 12:29

Çöp Plaza’ya Gitmeye Ne Dersiniz?

Kategorilerine ayrılmış e-Kitap Arşivi (pdf arşivi)

Kitap Tanıtımı01 Şubat 2020 12:30

Kategorilerine ayrılmış e-Kitap Arşivi (pdf arşivi)

DÜNYA OKULU  EĞİTİMİ YENİDEN DÜŞÜNMEK  Khan Okulu

Kitap Tanıtımı08 Temmuz 2019 09:42

DÜNYA OKULU EĞİTİMİ YENİDEN DÜŞÜNMEK Khan Okulu

Cahit Bulut Jack London ve Martin Eden

Kitap Tanıtımı16 Haziran 2019 17:39

Cahit Bulut Jack London ve Martin Eden

Cahit Bulut John Steinbeck ve Gazap Üzümleri

Kitap Tanıtımı07 Haziran 2019 21:40

Cahit Bulut John Steinbeck ve Gazap Üzümleri

Cervantes ve Don Kişot

Kitap Tanıtımı15 Mayıs 2019 03:05

Cervantes ve Don Kişot