Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Yetişkin Çocuklar

Yetişkin Çocuklar

Fikir Yazıları 03 Nisan 2020 15:13 - Okunma sayısı: 280

Hasan Güneş yazdı

YETİŞKİN ÇOCUKLAR

Yetişkin çocuk duygusal olgunluğunu tanıyamaması kişinin içinde kendisinde tam anlayamadığı doldurulacak boşluk vardır. Bu boşluk umutsuzluk olarak kişinin yaşamına yansımaktadır. Bu da kişinin yaşamına yansımaktadır. Bu mutsuzluğun kaynaağını ise dışarıda bir nesne etkinlik vb. bağlanarak bu boşluğu doldurmaktadır.

Duygular gelişmemiş bir insanın aynı zamanda sağlıklı düşünemeyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü, duygu olmadan bir ölçüde etkili düşünme ve çıkarımlarda bulunma sağlanamamaktadır. Örneğin, ilgi olmayınca bilimsel düşünmenin önemi anlaşılabilir mi? Yine demokrasinin ilkelerine ilgi olmayınca bu ilkelere bağlılık söz konusu olabilir mi?

Boşluk hissi yaşayan bir insanın özgür olması beklenebilir mi? Elbette beklenemez. Çünkü boşluk hissi gerilim demektir. Kişinin gerilim içinde sağlıklı olarak düşünmesi mümkün değildir. Kişinin gerilim içinde sağlıklı düşünüp bağımsızlaşma çabası mümkün değil. Çünkü, bağımsızlaşma iç dünyamızın zenginliği kadar , düşünce zenginliği ile de mümkündür. Örneğin, eleştirel düşünceye sahip olmayan kişinin bireyselleşmesi mümkün değil.

Diğer taraftan, boşlu hissi yaşayanların uyum sağlama gücünü kendinde bulamadıkları için kişiler özgürlük yolundaki çabaları yetersiz kalacaktır. Çünkü uyum sağlama yeteneğinin olmadığı kişilerden duygu ve düşüncelerin de geliştiğini söyleyemeyiz. Eğer kişinin uyum sağlama yeteneği yok ise duygu ve düşüncelerinin de gelitiğini söyleyemeyiz. Eğer kişinin uyum sağlama yeteneği yok ise yetişkin bir kişi olarak değerlendiremeyiz. Çünkü, uyum sağlama bir kişinin gelişmişliğinin bir ölçütü olarak değerlendirilebilir.

Diğer taraftan, gelişmiş insan kendi özüyle olan ilişkisi, dış dünya ve toplum ve başkalarının beklentileriyle olan ilişkisinden daha baskındır. Gerçekten birey kendi iç çaba göstermektedir. Ancak, geleneksel toplumlarda durum daha farklıdır. Çünkü, geleneksel toplumlarda daha çok toplumun beklentilerine iç dünyasının gereği olmasa da cevap verir. Böyle bir kişi özgür olabilir mi? Çünkü, özgürlük bireyin duygu ve düşüncelerini gerçek anlamda yaşayabilmelerine bağlıdır. Kişinin kendi ve duygularını yaşayamayanların kendisi olma şansı düşüktür. Bu tip insanın da özgürleşmesi mümkün değil.

Diğer taraftan, gelişmiş insan profili kendine özgü ve değerlerini düşünce ve davranışlarına yansıtan insandır. Buna göre, gelişmiş insan profili aynı zamanda bir ölçüde özgürleşen kişidir. Gerçekten, değerlerini yaşayan kişi özgürleşebilir. Böylece, yaşayarak özgürleşen insan yaşamı doyasıya karşılayan ve özgürlüğü kucaklayan insandır.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

Fikir Yazıları12 Temmuz 2020 12:33

EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

Fikir Yazıları10 Temmuz 2020 11:40

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

Fikir Yazıları09 Temmuz 2020 16:23

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 22:36

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 11:14

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

Fikir Yazıları04 Temmuz 2020 18:29

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:34

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Manipülasyon ve Sanat

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:25

Manipülasyon ve Sanat

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:20

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!

Fikir Yazıları29 Haziran 2020 17:01

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!