Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Geri Dönüşüm Toplayan Çocuklar Hâlâ Sokaklarda

Geri Dönüşüm Toplayan Çocuklar Hâlâ Sokaklarda

Sosyoloji 02 Nisan 2020 11:04 - Okunma sayısı: 276

Alaaddin DİNÇER

Türkiye’de yaşayan binlerce çocuk evde kalması gerekirken,bu korona günlerinde  şimdi sokaaklarda.Sabahın şafağından gün batımına kadar yağmura,soğuğa ve belki de virüslü maske ve eldivenlerin atıldığı çöp konteynırlarının başında.Vicdanları kanatan hikayelere ve anlatılara konu olacak  görüntülerin kahramanı onlar.  Ne eve kapanabiliyorlar ne de koruma kalkanı alabiliyorlar. İnsanlığı tehdit eden  virüsün yarattığı belirsizliğin ve bilinmezliğin çaresiz “kurbanılarından” onlar.Toplamaya çalşıyorlar geri dönüşüm maddelerini çöp bidonlarından. Yaşamlarının büyük risk altında olduğunun farknda bile değiller.Nereden bilsinler koronoyı,pandemiyi ve virüsü. Bildikleri tek şey geri dönüşümü toplamasalar aç kalacak,bir ekmek dahi alamayacaklar. Bütün tehlikelerine ve zorluklarına rağmen yine de gidiyorlar üstüne üstüne tehlikenin.Koşturuyorlar iki tekerli kocaman çuvallar bağlanmış çek çekli araçlarıyla bir çöp konteynerinden diğerine.Dur durak yok,ne kadar çok geri dönüşüm maddesi toplarsa o kadar çok ekmek alabilecekler kazandıkları parayla.O nedenle koşuşturup durmaktadırlar sokaklar arasında.

Geri dönüşüm maddesi toplayan çocuklara tatil ve dinlenme yok.Bilmiyorlar eba tv ve uzaktan eğitimin ne olduğunu. Zaten hep uzağında kalmışlar eğitimin ve okulun.Varsa yoksa geçim derdi,ailelerine üç beş kuruş katkı sağlamak onlar için eğitim.Yoksullar,dezavantajlılar,göç etmişler bulundukları şehirlere başka şehirlerden.Kentlerin en varoş bölgelerinde derme çatma bir odalı evlerde barınırlar genelde. Milli Eğitim Bakanı eğitimi maratona benzetmişti yaptığı bir açıklamasında. Geri dönüşüm maddesi toplayan çocuklar yaşamaktadır asıl maratonu sokak aralarında. Hiç okul yüzü görmeyen,eğitimini yarıda bırakan,işçiliğe ve gelinliğe yabancı olmayan bu çocuklara sahip çıkması gerekeir merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin. Ekonomik ve sosyal destek sunulmalı ebeveynlere.Sokağa çıkmalarının önü alınmalı mutlaka.Yoksa her biri potansiyel virüs taşıyıcı olacaklar böyle devam ederse.

Ankara büyükşehir belediyesi örnek bir adım attı.Geri dönüşüm maddesi toplayan çocukların ailelerine destek vreceğini açıklayarak.Diğer yerel yönetimler ve merkezi hükümette adımlar atmalıdır zaman kaybetmeden.Sürekli artış gösteriyor, zaman kaybına tahammülü yok salgının.Tehdit altında ülkemizde ve bütün dünyada çocuklar,gençler,erişkinler,yetişkinler ve yaşlılar. Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’nin “sosyal devlet” olduğunu açıkladı Bakanlar ile  tele konferans yoluyla yaptığı toplantıda. Varlığına vurgu yapmak yetmez sosyal devletin.Daha somut adımlar atmak gerekir yoksullar,işsizler ve dar gelirli aileler için. Evlerinde kalmalarını sağlamak gerekir geri dönüşüm toplayan çocukların ve büyüklerin.

Salgın önlendiğinde eğitime erişimini sağlamalyız geri dönüşüm toplayıcı çocukların.En dezavantajlı grupları oluşturan bu çocukları bir biçimde buluşturmalıyız okul ve öğretmenle. Temel insan hakları arasında listenin ilk sıralarında yer alan eğitim hakkı, vaz geçilemez ve devredilemez bir hak bütün çocuklar için.Kağıt üstünde yazması yetmez uymak ve uygulamaktır görevi  bütün insan  haklarını iktidarların. Alaaddin Dinçer/Eğitimci            

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sosyoloji
Bindik Bir Alamete…

Sosyoloji22 Mayıs 2020 23:39

Bindik Bir Alamete…

Öznesi Olmak Yaşamın

Sosyoloji14 Mayıs 2020 22:32

Öznesi Olmak Yaşamın

Düş, Gerçek ve Pandemi

Sosyoloji09 Mayıs 2020 20:23

Düş, Gerçek ve Pandemi

Ekin, Sanat ve Sanatçı Üzerine

Sosyoloji09 Mayıs 2020 20:06

Ekin, Sanat ve Sanatçı Üzerine

Koronalı Günlerde Gurbet

Sosyoloji09 Mayıs 2020 19:54

Koronalı Günlerde Gurbet

Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN ile Hayata Dair

Sosyoloji07 Mayıs 2020 22:51

Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN ile Hayata Dair

Coronavirus Salgını Sırasında Depresyondan Nasıl Korunulur?

Sosyoloji07 Mayıs 2020 22:32

Coronavirus Salgını Sırasında Depresyondan Nasıl Korunulur?

Çürümenin Resmi

Sosyoloji30 Nisan 2020 14:56

Çürümenin Resmi

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK İle “Yaşama Dair”

Sosyoloji27 Nisan 2020 21:29

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK İle “Yaşama Dair”

Corona ve Korku

Sosyoloji19 Nisan 2020 21:50

Corona ve Korku