Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Hep Kadınlara (Mı) Yazıldı Şiirler?

Hep Kadınlara (Mı) Yazıldı Şiirler?

Edebiyat 29 Mart 2020 14:27 - Okunma sayısı: 344

Ali GENÇLİ

Bireysel yaratmanın coşkulu bir üretisi olan sanatın gergefinde, birçok dalda kadın-erkek üretileri baş başa giderken nedense şiirde kadının adı daha az duyulmaktadır. Çünkü kadın, sosyal yaşam içinde ulaşılmak istenen, özlenen, beklenen olmuş ve kadına yazılan şiirler kitaplar dolusuna ulaşmıştır. Cemal Süreya’nın ‘KADIN’  şiirini okuyanlar; “Bir kadın şiirde ancak bu denli güzel anlatılır.” Demekten kendini alamamıştır.

 ***/ bir kadını ortadan ikiye böl… / yarısı annedir, /yarısı çocuk, /  yarısı sevgili / yarısı aşk… / duyanlar bunu bilmez, / görenler anlamaz bunu! / yarısı rivayettir, /yarısı gece. /***

Yine Attila İlhan; “Ne kadınlar sevdim zaten yoktular / yağmur giyerlerdi sonbaharla bir / azıcık okşasam sanki çocuktular / bıraksam korkudan gözleri sislenir ne kadınlar sevdim zaten yoktular / böyle bir sevmek görülmemiştir…/ (…) dizelerinde yarım kalmış sevdalardan dem vurmuştur.

Kadın ve şiir sözcükleri birlikte söylendiğinde, erkeklerin kadına yazdığı şiirler akla gelmiştir. Edebiyat tarihimizde; “mani oluyor halimi takrire hicabım, / üzme yetişir, üzme, firakınla harabım. / mahv oldu sükunum, beni terk eyledi habım, / üzme yetişir, üzme, firakınla harabım.” dizelerinin sahibi Şair Nigar Hanım’a kadar uzanan süreç günümüzde Gülten Akın, Sennur Sezer, Didem Madak, Nilgün Marmara gibi çağdaş şairlere kadar gelmiştir. Bu popüler şairlerimizin yanında son yıllarda, Edebiyat dergilerinde, Şiir seçkilerinde şiirleriyle ve kitap raflarındaki kitaplarıyla yerlerini çoğalarak almaktadır.

Sevildiğine inandığında  / Yüreğinin en güzel şarkısı çalar / Son sesine kadar açarsın
Sadece sevgi konuşur sen susarsın   /  Yüreğinin olduğunu /Yaşadığını o zaman anlarsın… diye duygularını dizeleyen Ayşe Keleş de “ümit veren şaire”ler arasında yerini aldı. Yayınladığı “BİR YANIM HEP YARIM” adlı şiir kitabıyla beğeniler kazanırken okurlarını “ YÜREĞİME BAK “ romanıyla buluşturdu.

Şiirlerinde imgesel akıcı bir üslup kullanan Ayşe Keleş, yaşanmışlıkların iyi bir gözlemcisi olarak duygu ve düşüncelerini sade bir dille anlatmaktadır.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Edebiyat
Venüs

Edebiyat26 Mayıs 2020 14:13

Venüs

Bayramlık

Edebiyat21 Mayıs 2020 21:58

Bayramlık

Türkiye’deki Sevgi

Edebiyat21 Mayıs 2020 10:33

Türkiye’deki Sevgi

Yeni Başlangıçlar

Edebiyat21 Mayıs 2020 10:28

Yeni Başlangıçlar

Gençlere Mektup: Okuma Sevgisi ve Yazarlık Tutkum

Edebiyat19 Mayıs 2020 19:40

Gençlere Mektup: Okuma Sevgisi ve Yazarlık Tutkum

Sevmek İçin Geç Ölmek İçin Erken

Edebiyat18 Mayıs 2020 23:06

Sevmek İçin Geç Ölmek İçin Erken

Anne

Edebiyat13 Mayıs 2020 14:09

Anne

Yolculuk

Edebiyat09 Mayıs 2020 20:14

Yolculuk

Sevgi

Edebiyat06 Mayıs 2020 12:49

Sevgi

Yazlık Sinemalarda Kaldı Çocukluğum

Edebiyat05 Nisan 2020 15:05

Yazlık Sinemalarda Kaldı Çocukluğum