Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Neyi Doğru Anladık?

Neyi Doğru Anladık?

Sosyoloji 26 Mart 2020 15:34 - Okunma sayısı: 481

Yeliz ÖZTÜRK

Çağdaş olan ne varsa onu almalı kendi kültürümüzle yoğurmalı, değerlerimizden sapmadan yaşam biçimi haline getirmeliydik. Çağdaşlaşma buydu. Eskimiş, günün koşullarına uymayan yapıların değişmesi, Türk toplumuna uyan yeniliklerin bir bir hayata geçirilmesiydi.

Yanlış anladık!

Sandık ki çağdaşlaşma batılı olmak demek. Onlar gibi düşünmek, onlar gibi yaşamak, her yaptıklarını taklit etmek. Avrupalı gibi görünmeye çalışmak. Olmadı... İğreti durdu. Üstümüze oturmadı. Atatürk'ün sözünü ettiği çağdaşlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktu.

Seslenmiyor muydu M. Akif Ersoy İstiklal Marşı ile Türk halkına: "Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar! " diye. Batı, mazlum toplumları iliğine kadar sömürmeye uğraşırken medeniyetten söz edilebilir miydi? Öyle ki tüm dişleri de dökülmüş, ihtiyarlamış, ömrünün son demlerini yaşayan bu canavarın durduğu yer bizim varmak istediğimiz nokta olabilir miydi? Onları tüketen kaynaktan biz beslenip büyüyebilir miydik?

M. Kemal Atatürk bir yol çizmişti. Az zamanda başardığı çok işler vardı ve bunları anlatmıştı. Devam ettirecektik. İzindeyiz diye diye hedefimizi şaştık. Üretmek, binlerce yıldır bin türlü belayı üstüne çeken bu topraklarda kimsenin üstümüze gelmesine imkan vermeyecek kadar güç toplamak zorundaydık.

Yanlış anladık!

Tükettik, kısa sürede bin bir güçlükle elde ettiklerimizi de tükettik. Tükettikçe bencilleştik. Sahip olduklarımızın kıymetini bilemedik. Değerler yok olmaya yüz tuttu. Modernliği giyim kuşam zannettik. Araba, ev... Hürmet ettiklerimiz de değişti zamanla, güce tapar olduk. Köylü baş tacımızdı, toplumun üreten kesimiydi. Yalnız bıraktık.

M. Kemal Atatürk'ün geleceği emanet ettiği gençleri, yetenekleri ölçüsünde ve ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda eğitecektik.

Yanlış anladık!

Hepsini aynı yola giden dar bir kapıdan geçirmeye çalıştık. Farklı özelliklerini yok sayarak birbirleriyle yarıştırdık. Üreten kesimin bel kemiğini oluşturan meslek liselerine bir türlü hak ettiği değeri veremedik. Halkın gözünde bu liseleri, bu liselere giden gençleri vasıfsız ilan ettik. Kısacası yeteneklerini geliştirmek yerine törpüledik. Onları kendi kalıplarımıza dökerek şekillendirmek istedik. Olmadı, olmuyor! Sistem tıkandı, durun diyor.

Biz neyi doğru anladık?

Bugün dünya bir dönüşümün eşiğinde. Tüm insanlığın bir virüsle mücadele ettiği bu günlerde, üretimin önemi her zamankinden  daha çok konuşuluyor. Kısa vadede başımızdan def etmemiz, en az zararla atlatmamız gereken bu belanın üstesinden ancak el ele vererek gelebiliriz. Bu süreçte kışkırtıcı, ayrıştırıcı söylemlerin kimseye en ufak bir katkısı yok. İçinde bulunduğumuz koşullar her şeyden önce zorunlu bir birliktelik gerektiriyor. Ya varız ya da günler eksildikçe birer birer yokuz.

Hiç olmazsa bunu doğru anlayalım!

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sosyoloji
Bindik Bir Alamete…

Sosyoloji22 Mayıs 2020 23:39

Bindik Bir Alamete…

Öznesi Olmak Yaşamın

Sosyoloji14 Mayıs 2020 22:32

Öznesi Olmak Yaşamın

Düş, Gerçek ve Pandemi

Sosyoloji09 Mayıs 2020 20:23

Düş, Gerçek ve Pandemi

Ekin, Sanat ve Sanatçı Üzerine

Sosyoloji09 Mayıs 2020 20:06

Ekin, Sanat ve Sanatçı Üzerine

Koronalı Günlerde Gurbet

Sosyoloji09 Mayıs 2020 19:54

Koronalı Günlerde Gurbet

Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN ile Hayata Dair

Sosyoloji07 Mayıs 2020 22:51

Prof. Dr. Hikmet Yıldırım CELKAN ile Hayata Dair

Coronavirus Salgını Sırasında Depresyondan Nasıl Korunulur?

Sosyoloji07 Mayıs 2020 22:32

Coronavirus Salgını Sırasında Depresyondan Nasıl Korunulur?

Çürümenin Resmi

Sosyoloji30 Nisan 2020 14:56

Çürümenin Resmi

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK İle “Yaşama Dair”

Sosyoloji27 Nisan 2020 21:29

Prof. Dr. Nevzat ÇEVİK İle “Yaşama Dair”

Corona ve Korku

Sosyoloji19 Nisan 2020 21:50

Corona ve Korku