Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Monosodyum Glutamat (MSG, E-621)

Monosodyum Glutamat (MSG, E-621)

Sağlık Bilimleri 26 Şubat 2020 15:07 - Okunma sayısı: 3.554

Ali ÖZDEMİR

30 yıldır eğitimcilik yapıyorum. Lise çağındaki çocukların yüzde 99’unun en çok sevdiği şeyler: Asitli içecekler, şekerlemeler, çipsler, hamburger ve pizzalar. Okul kantinlerinde bunlar yasak ama dışarıda serbest. Ne yaparsak yapalım bunları yemelerini önleyemiyoruz. Telefon ile dışarıdan sipariş ediyorlar. Okulun duvarının arkasından paketi teslim alıp hemen yutuyorlar.

Kantinlerde satılan kuruyemiş, meyve türü şeylerin yüzüne bakan pek yok. Bu neden böyle oluyor?

Çünkü çocuk evinde doğumundan itibaren ne görüyorsa okulda da aynısını talep ediyor. Defalarca anlatsak da, konferans versek de etkisi olmuyor. Gençler evde ne görürse onu icra ediyor. Bu itibarla ana-babaları düzeltmeden çocukları düzeltemeyeceğiz.

Çocukların en çok istediği ürünlerin tümünde monosodyum glutamat, fruktoz, glikoz, sukroz, margarin, rafine tuz, boyalar, aromalar var. Bunların hepsi bünyede damarları, kalbi, ciğerleri, beyni bozucu etki yapıyor. Kanserin artmasının birinci etkeni de yediklerimizdir.

Bakınız, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu MSG ile ilgili ne diyor:

Bilim adamlarının önemli bir kısmının MSG’nin beden, özellikle sinir sistemi için toksik bir madde olduğunu, vücutta iltihabi reaksiyonları tetikleyebileceğini söylediğine dikkat çeken Müftüoğlu, “Alzheimer’dan parkinsona, öğrenme bozukluklarından baş ağrılarına, bulantı, çarpıntı, nefes darlığı, yüz, boyun, ense ve kollarda yanma ile ortaya çıkan nöbetlere, hatta kilo almaya ve şeker hastalığına neden olabileceğini ileri sürüyorlar. Alerjileri tetikleyebileceğini, gözlerde harabiyete yol açabileceğini, insülin direncini hızlandırabileceğini ileri sürenler var.

 MSG Çin mutfağında, özellikle Çin restoranlarında yaygın tüketilen bir lezzet verici. Zaten başlangıçta Çin lokantasında yemek yiyenlerde ortaya çıkan ağır sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle dikkat çekmiş bir madde. MSG ‘aklanıncaya kadar uzak durulması gereken bir kimyasal’.

 Zaten böyle olduğu için de hazır çorba üreticilerinin çoğu ‘zararsızdır’ dedikleri MSG’yi ürünlerinden çıkardılar. Bize göre aklanana kadar hiçbir yiyecek maddesine konulmaması gereken bir gıda katkısı bu.

Ben şahsen içinde MSG bulunan hiçbir ürünü kullanmıyorum. Japon ve Çin lokantaları çok kullanır. Tokluk hissini engelliyor, açlık hissini tetikliyor. Bir ülkenin sağlığı söz konusu ise yasak talebini doğru buluyorum.”

İçinde MSG, tatlandırıcı vb. gibi katkılar bulunan ürünlerin paketine KANSER YAPAR, HASTA EDER yazılmalı ve bunlara çok yüksek vergiler konmalıdır.

Üzülerek ifade ediyorum: Toplu yemek yapan birçok firma, lezzet artırmak için sulu yemeklerine MSG ilave etmektedir.

Gıdaların raf ömrünü uzatmak, lezzetini artırmak, maliyeti düşürmek, görüntüsünü güzelleştirmek için eklenen E-…. serisi tüm ürünler yasak olmalıdır. Sigara kullananlardan da daha yüksek sigorta primi kesintisi yapılmalıdır. 

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sağlık Bilimleri
KÖKLERİMİZE DÖNÜŞ (2)

Sağlık Bilimleri07 Temmuz 2023 22:34

KÖKLERİMİZE DÖNÜŞ (2)

MİKROPLASTİKLER

Sağlık Bilimleri10 Ocak 2023 21:18

MİKROPLASTİKLER

Coronavirus Hastalığı (COVID-19) : Halk İçin Tavsiyeler

Sağlık Bilimleri30 Nisan 2020 15:08

Coronavirus Hastalığı (COVID-19) : Halk İçin Tavsiyeler

Korona Virüsü

Sağlık Bilimleri02 Nisan 2020 17:19

Korona Virüsü