Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Eğitim ve Özgürlük İlişkisi

Eğitim ve Özgürlük İlişkisi

Eğitim Felsefesi 13 Şubat 2020 20:54 - Okunma sayısı: 710

Hasan GÜNEŞ

 

Eğitimin her zaman temel amacı özgürlük olmalıdır. Başka bir ifadeyle öğrencileri duygu, düşünce ve davranış açısından yeterli kılarak özgürleştirmek olmalıdır. Ancak, eğitim sistemimizin bu anlayışa sahip olup olmadığı şüphe götürmektedir. Bu köşe yazısında bu şüphenin hangi noktalarda doğduğu ele alınmaktadır.

Kuşkusuz, bu konu çok boyutlu olarak ele alınmalıdır. Bu boyutlar içerisinde okul yönetimi, öğretim ve psikolojik ve danışma boyutu başlı başına rol oynamaktadır.

Ülkemizde, okullar halen 1900’lerin anlayışı ile yönetilmektedir. Okul yöneticileri siyasi kaygılarla atandığından bu olumsuz durum öğretmenlerin iş doyumu ve moralinin düşük düzeyde bir seyir izlemesine neden olmaktadır. Böylece, öğretmenin sınıf yönetiminde olumsuzluk yaşandığı gibi bu durum öğrencilerin başarısını düşürmektedir. Sonuç, öğrencilerin düşünce ve duygu ve davranış boyutu gelişemediği için özgür olamamaktadır.

Diğer taraftan, öğretmenlerin belli başlı sorunları öğrencilerde belli tutum ve davranışların gelişmesine engel olmaktadır. Öğretmenlerin belli başlı sorunları arasında özlük hakları ve yetişme koşullarındaki olumsuzluklar gelmektedir. Yine öğretmenlerin okul yönetimi ve meslektaşlarınca mobbinge uğraması, tükenmişlik stres yine insan ilişikleri konusunda yetersizlikleri bu öğretmenlerimizi olumsuz etkilemekte; bu da dolaylı yollarda öğrencilerde geliştirilecek özgürlük anlayışına ket vurmaktadır.

Yine,  okullardan psikolojik danışma ve rehberlik boyutunda sorunlar yaşanmaktadır. Halen psikolojik boyutunun geçerliliği bazı çevrelerce tartışılmaktadır. Halen; rehber öğretmenlere bazen alanının dışında işler verilmekte; bu da öğretimi ve öğrenciyi olumsuz etkilemektedir.

En önemlisi 1980’lerden beri neoliberal müfredat programı uygulanmakta: sonuçta bu programla demokratik değerlere inanmayan bireyler yetişmemekte ve dolayısıyla özgür öğrenciler yetişememektedir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Eğitim Felsefesi
ANILARLA MUSTAFA NECATİ

Eğitim Felsefesi02 Ocak 2021 20:46

ANILARLA MUSTAFA NECATİ

Salgın ve Uzaktan Öğretim Sürecinde Öğretmen Hakları

Eğitim Felsefesi04 Ekim 2020 18:59

Salgın ve Uzaktan Öğretim Sürecinde Öğretmen Hakları

Yüz Yüze Eğitim İle Uzaktan Öğretimin Avantaj ve Dezavantajları

Eğitim Felsefesi16 Eylül 2020 19:58

Yüz Yüze Eğitim İle Uzaktan Öğretimin Avantaj ve Dezavantajları

DÜNDEN YARINA MİLLİ EĞİTİMİMİZ (9) EĞİTİMDE YENİLEŞME ÇABALARI

Eğitim Felsefesi23 Temmuz 2020 17:09

DÜNDEN YARINA MİLLİ EĞİTİMİMİZ (9) EĞİTİMDE YENİLEŞME ÇABALARI

PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim Felsefesi17 Temmuz 2020 10:38

PANDEMİ SÜRECİNDE TÜRK EĞİTİM SİSTEMİ

DÜNDEN YARINA EĞİTİMİMİZ (8)

Eğitim Felsefesi14 Temmuz 2020 13:37

DÜNDEN YARINA EĞİTİMİMİZ (8)

EĞİTİMDE STRATEJİK PLANLAMA

Eğitim Felsefesi04 Haziran 2020 11:31

EĞİTİMDE STRATEJİK PLANLAMA

23 Nisan ve Çocuk

Eğitim Felsefesi23 Nisan 2020 20:26

23 Nisan ve Çocuk

Velilere Mektup

Eğitim Felsefesi05 Nisan 2020 15:25

Velilere Mektup