Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
PISA NEYİ ÖLÇER?

PISA NEYİ ÖLÇER?

Fikir Yazıları 28 Aralık 2019 13:33 - Okunma sayısı: 386

PISA NEYİ ÖLÇER?

PISA NEYİ ÖLÇER?

PISA, TİMMS gibi sınavlar üst düzey akademik bilgi ve becerileri ölçer. Eğitimin niteliğini PİSA, TİMSS gibi sınavlarla ölçmeye kalkarsanız eğitimin merkezine akademik eğitimi oturtmuş olursunuz ve bireyi ilgi ve yeteneklerini keşfedip geliştirmek yerine herkesi akademik eğitime tabi tutar, öğrenci başarısını ve eğitimin, eğitimcinin başarısını bununla ölçersiniz. Okulların da öğretmenlerin de performansı bu yolla bu çıktılarla ölçülür. Ne tasadüf, neoliberal sistem tam da bunu yapmıyor mu?

PISA'da sanat eğitimi, spor eğitimi ölçülmüyor. Bireylerin akademik, bedensel ve sanatlar gelişimini ve ilgilerine, yeteneklerine göre yöneltme ilkesinin uygulanmasını savunanlar elbette PISA, TİMSS gibi sınavları ölçü almazlar. Diğer ülkelerin eğitimiyle kendi eğitimimizi kıyaslamak da ayrı bir garabet! Her ülke kendi ekonomik, sosyal, siyasal ihtiyacına uygun bir eğitim sistemi inşa eder. İhtiyaç aynı değilse sonuç da aynı olmaz.

Türk eğitim sisteminin en kronik sorunu eğitim-üretim ilişkisinin kurulamamış ve yöneltme ilkesinin hayata geçirilememiş olmasıdır. 6 ve 7. Millî Eğitim Şûralarında yöneltme ilkesi kabul edilmiş, meslekî eğitimin önemi vurgulanmıştır, fakat hayata geçirilememiştir. 1970lerden sonra neoliberal dalga ile bu hedefler unutulmuş, tüm dünyada üretimin yerini tüketim almış, eğitim sistemleri buna uygun dönüştürülmüştür.

 1980'lerden sonra uygulanan  neoliberal ekonomi politikaları ile iyi bir gelecek için akademik eğitimin zorunlu olduğu algısı kitlelere aşılanmıştır. Dershanecilikte bu süreçte palazlanmıştır. Dikkat edilirse neoliberalizm, akademik merkezli eğitim birlikte dershaneciliği, eğitimin piyalaşmasını doğurmuş ve tarikat, cemaatlere alan açılmıştır. AKP iktidarı bu politikaları en kararlı ve tutarlı uygulayan bir dönemi ifade eder. 2005 yılı eğitim programı değişikliği, 2017 yılı eğitim programı güncelleme çalışmaları ve 2017de performans sistenini öngören Strateji Belgesi hep bu politikaların yansımalarıdır. ABİDE sınavları da bu politikaların yansıması ve PİSA ın kopyasıdır.  AKP in eğitim tüm politikalarının özeti emperyalist tekellerin tüketim kültürünü yaygınlaştırmaktır. AKP in eğitim politikası dünya emperyalist tekellerinin çizdiği çerçeve eksenlidir. 2023 Eğitim Vizyonu da mevcut sistem içindeki bütünlüklü bir reform çabasıdır, iflâsın, çöküşün ve çıkmazın ilânıdır.

 

Yorumlar (1)

ali ali ali - 16 Ocak 2020 12:52

Üstadım Bu dünya fani. Ölüm ani. PİSA biberli olabilirse zeka çok artar. Selamg ağam Ecmain. Estauzu...

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

Fikir Yazıları12 Temmuz 2020 12:33

EĞİTİMİN ÖZÜ: BİREYSEL FARKLILIKLAR

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

Fikir Yazıları10 Temmuz 2020 11:40

SANAT ÖZGÜRLEŞTİREBİLİR Mİ?

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

Fikir Yazıları09 Temmuz 2020 16:23

SUÇA İTİLMİŞ ÇOCUKLAR

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 22:36

EĞİTİMDE İLETİŞİMİN GÜCÜ

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

Fikir Yazıları08 Temmuz 2020 11:14

SEVGİ EMEK Mİ? NE EMEĞİ?

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

Fikir Yazıları04 Temmuz 2020 18:29

TWİTTER’I KAPATMAYIN OĞLUM ÇOK ÜZÜLÜR

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:34

KENDİMİZ MİYİZ?....................

Manipülasyon ve Sanat

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:25

Manipülasyon ve Sanat

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Fikir Yazıları30 Haziran 2020 11:20

Bit Pazarına Nur Yağdı; Arabeskleşme!

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!

Fikir Yazıları29 Haziran 2020 17:01

Teknolojik Varlığa Dayanan EBA’nın Adaleti!