Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Yeni Müfredat

Yeni Müfredat

Fikir Yazıları 05 Kasım 2023 16:20 - Okunma sayısı: 846

Eğitimci Nihat Örs

Yeni Müfredat

MEB, müfredatı değiştiriyor. Sorun mu çözecek, yoksa sorun mu çıkaracak?

Eğitimde herkesin ortak buluştuğu noktalardan biri de eğitim sisteminde çok sık değişiklikler yapılması olduğunu biliyoruz. Bilmem kaç kez sınav sistemi, seçmeli dersler, ders kitapları, ders içerikleri değişti. Bir türlü düzene giremedi sistem. Bunun farklı sebepleri var tabi ancak biz sistem değişikliklerine sebep ararken değişim durmuyor. Şimdi de müfredatın sadeleşmesi, yeni derslerin gelmesi, var olan derslerin kaldırılması gündemde.

Kasım ayında duyurulacak olan değişiklikler kademeli olarak uygulanacak Bakanlığın açıklamasına göre. Öğretmenlerden gelen şikayetler üzerine yapıldığı söylenen bu çalışma özünde gerekli bir çalışma olabilir. Çünkü bundan önce yapılan düzenlemeler ihtiyaç analizi yapılmadan, sahanın görüşüne önem verilmeden yapıldığından sistem yamalı bohçaya döndü. Yazı üstüne yazı ile sağı solu düzeltilmeye çalışıldı. Şimdi bu duruma çözüm bulunacak. Müfredat anlamında çalışma yapılacak. Artık bende heyecan uyandırmıyor bu değişiklikler. Tam tersine “Acaba yine problem çözmek için ortaya çıkan uygulama hangi problemleri ortaya çıkaracak?” diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Alan uzmanlarına hazırlatıldığı söylenen yeni müfredat ne kadar uygulanabilir ve gerçekçi olacak?

MEB, daha yeni uygulamaya koyduğu seçme kazanımlara ve senaryolu sorulara dayanan yeni sınav sistemi hakkında öğretmenlerden bir görüş alsa. Kaç öğretmen bu yeni sınav sisteminin okullarda yaşanan öğrenci ve öğretmenin karşılaştığı sorunlara çare olduğunu düşünüyor acaba? Ben küçük bir anket çalışması yapmıştım. Yeni sınav sisteminin eşitlik sağlayacağını, öğretmene yardımcı olacağını söyleyenlerin oranı %17;öğretmenin dersteki etkinliğine müdahale olacağını,faydası olmayan bir uygulama olduğunu düşünenlerin oranı %83 olmuştu. Yani bu ne demek? Muhtemelen uzmanların hazırladığı yeni sistemin sahada uygulanabilirliği yok demek. Sorun çözen değil, sorun çıkaran bir uygulama demek.

Şimdi uzmanlar yeni müfredatı hazırlıyor. Emek var. Kıymetli bir çalışma muhakkak. Ancak sahadaki yansımaları nasıl olacak? İhtiyaçları karşılayacak mı? Yeni tartışma konuları mı ortaya çıkaracak?

Mesela sadeleşen müfredatın üniversite sınav sistemiyle uyumu nasıl olacak? Şu halde bile okulda öğretilenler ek kaynak ile takviye edilerek üniversite sınavına hazırlanıyor öğrenciler. Yani okul müfredatındaki detaylar yeterli gelmiyor. Sonra da öğrenciler her kademede özel kurslara gitmek zorunda kalıyor. Müfredatında detay olan derslerin sadeleşmesi için hangi konuların gereksiz olduğuna dair ders öğretmenlerinden görüş alındı mı?

Mesela yeni eklenen dersler ya da çıkarılacak olan dersler okullardaki norm kadro durumunu nasıl etkileyecek? Yeni derslerin eklenmesi ya da mevcut derslerin kaldırılması hangi gerekçelere bağlandı? Bu düzenleme ile okullarda nasıl bir açılım ve rahatlama, geleceğe dair bir bakış açısı kazandırılacak? Bunlar hep merak konusu.

Yenilik özellikle eğitimde kaçınılmazdır. Değişen dünyada, değişen toplum yapısında eğitimde değişiklikler olmalı. Ancak özellikle köklü değişiklik denebilecek yenilikler hele de eskiyi düzeltmek için olan yenilikler yapılmadan bir ön araştırma, çalıştaylar yapılması; programların tartışmaya açılması, ,konunun paydaşlarından fikir alınması gelecekte oluşacak karmaşa ve olumsuzlukları en aza indirir. Yeniliklerin sahiplenilmesi başarıyı da getirir. Eğer kervan yolda düzülür mantığı hâkim olursa kaybeden hepimiz oluyoruz.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Mustafa Pala

Fikir Yazıları17 Haziran 2024 17:43

Mustafa Pala

Öğretmenin Bitmeyen Senfonisi

Fikir Yazıları10 Haziran 2024 23:46

Öğretmenin Bitmeyen Senfonisi

Maarif Vekiline Name

Fikir Yazıları10 Haziran 2024 23:29

Maarif Vekiline Name

ÖĞRETMENLERİN ÖZGÜRLEŞEMEMESİNİN BEDELİ

Fikir Yazıları06 Haziran 2024 14:02

ÖĞRETMENLERİN ÖZGÜRLEŞEMEMESİNİN BEDELİ

SEMBOLLER, RİTLER VE RİTÜELLERİN ÖRGÜTLER AÇISINDAN ÖNEMİ

Fikir Yazıları06 Haziran 2024 13:46

SEMBOLLER, RİTLER VE RİTÜELLERİN ÖRGÜTLER AÇISINDAN ÖNEMİ

2016 Yılından Sonraki Yeni Dünya Düzenine Dair Üç Literatür ve Büyük Soru: Bütünüyle Doğruları Söyleyen Bir Makine Mümkün müdür?

Fikir Yazıları03 Haziran 2024 09:31

2016 Yılından Sonraki Yeni Dünya Düzenine Dair Üç Literatür ve Büyük Soru: Bütünüyle Doğruları Söyleyen Bir Makine Mümkün müdür?

Harun Tepe İle İnsan Hakları Söyleşisi

Fikir Yazıları03 Haziran 2024 09:23

Harun Tepe İle İnsan Hakları Söyleşisi

Estetik Şiddet

Fikir Yazıları01 Haziran 2024 12:20

Estetik Şiddet

Sağlık Sistemi Komada Mı?

Fikir Yazıları29 Mayıs 2024 18:20

Sağlık Sistemi Komada Mı?

Zorluklara Meydan Okuma: KENDİNİ TOPARLAMA GÜCÜ

Fikir Yazıları29 Mayıs 2024 18:03

Zorluklara Meydan Okuma: KENDİNİ TOPARLAMA GÜCÜ