Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
ÜNİVERSİTENİN MESLEK İNSANINI YETİŞTİRMESİ

ÜNİVERSİTENİN MESLEK İNSANINI YETİŞTİRMESİ

Fikir Yazıları 26 Ekim 2023 10:55 - Okunma sayısı: 432

Prof. Dr. Ali Rıza Erdem

ÜNİVERSİTENİN MESLEK İNSANINI YETİŞTİRMESİ

Toplumsal hayatın sürekliliği ve gelişimi açısından iş bölümünün gerektirdiği meslek insanının istenilen nitelikte ve nicelikte yetiştirilmesi oldukça önemlidir. Meslek insanı hem edindiği becerilerle üretim yaparak potansiyelini ortaya koymakta hem de toplumsal hayatın sürekliliği ve gelişimi için katkıda bulunmaktadır. Meslek insanının yetiştirilmesinin amaçlı ve planlı bir biçimde gerçekleştirilmesi stratejik öneme sahiptir. Meslek insanının yetiştirilmesi görevi üniversitelere verilmiştir.

Üniversitenin önemli bir görevi verdiği hizmet öncesi eğitimle toplumun ihtiyaç duyduğu meslek insanını yetiştirmektir. Hizmet öncesi eğitimle meslek insanı yetiştirme görevini öncelikle yerine getiren üniversitelere “kitlesel eğitim üniversitesi” denmektedir. Kitlesel eğitim üniversiteleri verdikleri “ön lisans” ve “lisans” eğitimiyle toplumun çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğu meslek insanını yetiştirmektedir. Bu görevi öncelikle yerine getiren “kitlesel eğitim üniversiteleri”nin “ön lisans” ve “lisans” öğrenci sayısı “yüksek lisans” ve “doktora” öğrenci sayısından oldukça fazladır. Ülkemizdeki üniversitelerde eğitim-öğretim gören ön lisans ve lisans öğrencisi sayısı lisansüstü eğitim gören öğrenci sayısına göre çok daha fazladır. Bu nedenle ülkemizdeki üniversiteler “kitlesel eğitim üniversiteleri”dir.

Üniversiteler hizmet öncesinde ön lisans ve lisans düzeyinde verdikleri eğitim –öğretimle toplumun çeşitli kademelerinde ihtiyaç duyulan meslek insanını yetiştirirken öncelikle niteliğe sonra niceliğe önem vermesi gerekmektedir. Üniversiteler hizmet öncesi eğitimle meslek insanını yetiştirirken niteliği niceliğe feda etmemelidir. Üniversiteler hizmet öncesi eğitimle yetiştirdikleri meslek insanının mesleğini nitelikli bir biçimde yerine getirebilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatmalıdır. Bu amaçla üniversite yetiştirdiği meslek insanında olması gereken nitelikler konusunda meslek insanını istihdam edecek olan kurum ve kuruluşlarla sürekli iş birliği içinde olmalıdır. Ayrıca üniversiteler yetiştirilecek meslek insanını ihtiyaç duyulan sayıda yetiştirmelidir. Üniversite tarafından ihtiyacın altında veya üstünde yetiştirilen meslek insanı toplumsal, ekonomik, sosyal, psikolojik açıdan sıkıntılara neden olmaktadır.

Üniversite, nitelikli meslek insanı yetiştirerek toplum nazarında saygınlığını artırmaktadır. Üniversitenin şu ya da bu nedenlerle nitelikli meslek insanı yetiştirirken yaptığı eksiklikler ve yanlışlıklar toplum nazarında saygınlığını olumsuz etkilemektedir. Üniversite, her ne sebeple olursa olsun meslek insanını yetiştirirken nitelikten taviz vermemelidir. Aksi durum hem üniversitenin saygınlığına hem de toplumsal hayatın sürekliliğine ve gelişmesine olumsuz etkide bulunacaktır.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Eğitime neler oluyor?-2

Fikir Yazıları19 Temmuz 2024 15:56

Eğitime neler oluyor?-2

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 19:45

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 15:31

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Bu Yaz!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:13

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 22:32

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Bireyin Anlam Arayışı

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 21:44

Bireyin Anlam Arayışı

Türkçe ve Tarzancalar

Fikir Yazıları08 Temmuz 2024 17:21

Türkçe ve Tarzancalar

Eğitime neler oluyor?

Fikir Yazıları04 Temmuz 2024 22:49

Eğitime neler oluyor?

Harun Tepe ile İnsan Hakları Gündemi

Fikir Yazıları04 Temmuz 2024 22:26

Harun Tepe ile İnsan Hakları Gündemi