Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Beyaz Önlüklü Öğretmenler

Beyaz Önlüklü Öğretmenler

Fikir Yazıları 09 Ekim 2023 19:12 - Okunma sayısı: 645

Eğitimci Nihat Örs

Beyaz Önlüklü Öğretmenler

Milli Eğitim Bakanlığı işleyişi, uygulaması bakımından her değişen bakana göre farklılıklar gösteren yapısı ile göz dolduruyor gerçekten.

Geriye dönüp baktığınızda neler görürüz neler. Sınav sisteminde LGS-OGS-TEOG ; ÖSS-LYS-YGS /TYT-AYT hikayesi mi dersiniz? Düz liselerin Anadolu Lisesine çevrilip öğretmenlere sınav uygulaması ardından proje okullarına geçiş mi dersiniz? Özel eğitim kurumlarına geçen öğrencilere teşvik ödemesinin yapılıp iptal edilmesi mi dersiniz? Öğrenciye öğretmenlere tablet dağıtıp etkileşimli sınıflar oluşturma hikâyesinden vaz geçme mi dersiniz? Öğretmenin performansını ölçmek için veli ve öğrencinin öğretmene not vermesine yönelik adımlar mı dersiniz? Örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bütün bu yapılanların yenilik ve değişim amaçlı yapıldığını düşünelim. Toplumun geleceğini derinden etkileyen eğitim sistemini etkileyen yenilikler kalıcı ve olumlu neticeler vermeli. Bizde sadece gündemi meşgul etmekten başka bir şeye, nesillerin ve eğitim sisteminin karmaşa içinde olmasına sebep olmaktan başka bir işe yaramıyor. O kadar emek boşa gidiyor. Bir zamanlar (OGYE Okul Gelişim Yönetim Ekibi) diye bir sistem ortaya çıkmıştı. Okullarda müdürler ve öğretmenler yıllarca bu sistemin nasıl işleyeceğini çözmekle uğraştılar.

Her değişen bakana göre şekillendirilmek istenen sistem doğal olarak sistem çöplüğüne dönüşüyor. Zihinler meşgul ediliyor. Bütün bu değişikliklerin içinde öğretmeninin mesleki hayatına, hayat kalitesinin yükseltilmesine dair neler var diye bakacak olursanız bir pek bir şey göremezsiniz.

Şimdi de gündemimizde MEB’in 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmene önlük hediye etmesi, giyilmesinin teşvik edilmesi var. Öğretmen alımlarında mülakat, öğretmene kariyer sınavı, atama bekleyen öğretmenler de var tabi. Ancak bu önlük işi neden bu kadar gündem oldu? Kimisi öğretmenin serbest kıyafet giymesinin önüne geçmek için dedi. Kimisi okulda kim öğretmen belli olsun diye yapılıyor dedi. Peki öğretmen bu uygulamaya ne dedi? Anadolu Eğitim Sendikası geçtiğimiz ay eğitim gündemini tutan bir anket sonucunu yayınladı. Orada birçok konu ile ilgili öğretmenlerin görüşleri var ama ben özellikle önlükle ilgili bölümü alacağım. Anket sonucuna göre öğretmenlerin %86.6’sı öğretmenlerin önlükten daha önemli sorunları olduğunu ve öğretmenin ne giyeceğini bildiğini belirtiyor. Aynı ankette öğretmenlerin %49,5'i öğretmenlerin en büyük sorunun itibarsızlaştırılmak , %48'i öğretmenin ekonomik durumunun kötülüğünü en büyük sorun olarak görüyor. Bu şu demek: Öğretmen, mesleğine ve hayatına dokunan gündemler istiyor. Ülkenin eğitiminden sorumlu kişilerin verdiği emeğe göre karşılığını almak istiyor. Bakanlığın öğretmenin beden ölçülerini almak için sistem kurup zaman ve emek kaybetmesinin bir anlamı yok, diyor.

Durum onu gösteriyor ki bu uygulama da diğer bakanların yaptığı çeşitli uygulamalar gibi öğretmenin hayatına, mesleki itibarına dokunan bir uygulama olmadan sönüp gidecek. Öğretmenlerin sorunu dış görünüşlerindeki durum değil, mesleklerini yaparken yaşadıkları. Eskilerin güzel bir sözü var: Zarfa değil, mazrufa bakmalı. Onların itibarını yükseltecek uygulamalara ağırlık vermeli.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
SAYIN ALİ YALÇIN, TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ GAYRETİNİZİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NDA DA BEKLİYORUZ

Fikir Yazıları22 Temmuz 2024 19:28

SAYIN ALİ YALÇIN, TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ GAYRETİNİZİ ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU’NDA DA BEKLİYORUZ

Özgürlük ve Hayvan Hakları

Fikir Yazıları22 Temmuz 2024 19:07

Özgürlük ve Hayvan Hakları

Eğitime neler oluyor?-2

Fikir Yazıları19 Temmuz 2024 15:56

Eğitime neler oluyor?-2

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 19:45

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 15:31

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Bu Yaz!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:13

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 22:32

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Bireyin Anlam Arayışı

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 21:44

Bireyin Anlam Arayışı

Türkçe ve Tarzancalar

Fikir Yazıları08 Temmuz 2024 17:21

Türkçe ve Tarzancalar