Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Kimlik Duygusu

Kimlik Duygusu

Psikoloji-Sosyal Psikoloji 28 Eylül 2023 21:23 - Okunma sayısı: 569

Hasan GÜNEŞ Yazdı

Yabancılaşmış biri kendisine özgü duygu ve düşünceleri bir objeye aktarmış olduğu için kendisi değildir. Onda “ben” ya da kimlik duygusu yoktur. Kimlik duygusundan yoksun olmanın pek çok sonuçları bulunmaktadır. En temel ve yaygın olanı, bireyi kendi içinde çözülmüş bıraktığı için tüm kişiliğin bütünlenmesini engelleyendir. Kendi içinde çözülmüş olan birey bir şeyi istiyormuş gibi görünüyorsa istenci sağlıksızdır. Bu anlayışa göre, yabancılaşma bağlamında kimliğin ele alınmasının anlam ve önemi büyüktür. Kuşkusuz, öncelikle birey açısından kimliğin “ne olduğu” ile bağlantısı bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, kişinin “ne olduğu” bilgisine sahip olmaması yabancılaşmanın doğrudan anlamsızlık boyutu ile yakından ilgisi bulunmaktadır. Eğer kişi “kim” olduğu bilgisine sahip değilse bu anlayış yabancılaşmanın temel konusudur. Gerçekten birey, yeteneklerinin ne olduğunu bilmek zorundadır. Çünkü ancak böylece sorunlarını çözme konusunda yeterlilik kazanacaktır.

Kuşkusuz, çok genel anlamda sorunlar, bireysel ve toplumsal olabilir. Bu sorunların çözüme kavuşturulması bir yana, yabancılaşma olgusuyla karşılaşması muhtemeldir. Çünkü böyle bir yaklaşımla bireyin anlamsızlık duygusu ile karşılaşması kaçınılmaz görülmektedir. Diğer taraftan, kimlik duygusu bireyin ne yapacağı bilgisi ile yakından ilgilidir.

Bireysel ve toplumsal sonuçlarının çözüm ve uyum çabalarında birey, eğer yeterli duruma sahip değilse yalnızlık, izolasyon ve dolayısıyla yabancılaşma ile karşılaşması kaçınılmazdır. Tabii ki, bu tartışmalar bizi kimlik bağlamında bireyin “ne olacağı” ve “ne yapması” gerektiği noktasına götürmektedir. İlk önce birey ne olduğunu yetenek, düşünce ve duyguları tanımak zorundadır. Anne-babanın, bu anlayış bakımından yapacağı ilk iş çocuğun yeteneklerini ve düşüncelerinin işlevselliğini kendilerine tanıtmak zorundadırlar. Diğer taraftan, kimlik bağlamında anne-babaların geleceğin yetişkinleri olarak çocuklara mevcut gelecekteki olası sorunlarının çözümü noktasında bilgi ve uygulamalar konusunda farkındalık kazandırmalıdır. Ancak, bu da temel sorunlarımız arasındadır. Çünkü ülkemizde anne-babaların eğitim düzeyi istenen seviyede değildir. Bu husus da bizi şu noktaya kadar götürmektedir: Birey yabancılaşma gibi işlevsiz bir olguyla karşılaşmasında tek başına sorumlu değildir.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Psikoloji-Sosyal Psikoloji
Başarısızlığın Psikolojisi: Başarılı Olmak Zorunda mıyız?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji04 Temmuz 2024 20:47

Başarısızlığın Psikolojisi: Başarılı Olmak Zorunda mıyız?

 AŞK üzerine-3:

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Haziran 2024 13:21

AŞK üzerine-3:

Özsaygı

Psikoloji-Sosyal Psikoloji03 Haziran 2024 09:56

Özsaygı

Gereğinden Fazla Düşünmenin Psikolojisi

Psikoloji-Sosyal Psikoloji31 Mayıs 2024 22:07

Gereğinden Fazla Düşünmenin Psikolojisi

Rol Psikolojisi: Maskeler Ardındaki Benliklerimiz

Psikoloji-Sosyal Psikoloji21 Mayıs 2024 10:31

Rol Psikolojisi: Maskeler Ardındaki Benliklerimiz

Sürü Psikolojisi: Arzulananın Arzulanması

Psikoloji-Sosyal Psikoloji21 Nisan 2024 21:36

Sürü Psikolojisi: Arzulananın Arzulanması

Aşk üzerine -2: Aşk Öykülerimiz Nasıl Oluşuyor?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Mart 2024 08:01

Aşk üzerine -2: Aşk Öykülerimiz Nasıl Oluşuyor?

Vazgeçememe Korkusu: Concorde Sendromu

Psikoloji-Sosyal Psikoloji05 Mart 2024 21:04

Vazgeçememe Korkusu: Concorde Sendromu

Pozitif Psikoloji Üzerine II

Psikoloji-Sosyal Psikoloji20 Şubat 2024 22:03

Pozitif Psikoloji Üzerine II

Öldürmeyen Şey Güçlendirir mi?

Psikoloji-Sosyal Psikoloji15 Şubat 2024 20:02

Öldürmeyen Şey Güçlendirir mi?