Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
YA DEDİKODU OLMASAYDI

YA DEDİKODU OLMASAYDI

Fikir Yazıları 06 Temmuz 2019 21:21 - Okunma sayısı: 989

Dedikodu olmasaydı neler yaşanırdı hiç düşündünüz mü? Kim hırsız bilemezdik. Öyle ya, çaldığını gözümüzle görene kadar veya çalan “ Ben çaldım.” diyene kadar haberimiz olmazdı. Hırsız efendi elini kolunu sallaya sallaya her birimizin cüzdanını tek tek

 

YA DEDİKODU OLMASAYDI

 

Melike Akpunar

Dedikodu olmasaydı neler yaşanırdı hiç düşündünüz mü?

Kim hırsız bilemezdik. Öyle ya, çaldığını gözümüzle görene kadar veya çalan “ Ben çaldım.” diyene kadar haberimiz olmazdı. Hırsız efendi elini kolunu sallaya sallaya her birimizin cüzdanını tek tek elden geçirirdi. Ya da her gördüğümüzü potansiyel hırsız kabul edeceğimiz için, cüzdanı koynumuzda taşırdık.

Kim yalancı bilemezdik. Yalnızca bizimle olan deneyimlerden ve görüp duyduklarımızdan haberdar olabileceğimiz için kıyas yapma imkanı bulamazdık. Yalancının yalancı olduğunu anlamak aylar yıllar sürerdi.

Birbirimizi koruyamazdık. Mesela köşedeki sütçüden aldığım süt hep bozuk çıkıyorsa, anneme haber vermezdim. O da oradan defalarca bozuk süt alırdı. O da babama söylemezdi. O da kardeşine …

Bizi sınırlandıran bazen dedikodudur aslında. Çoğu zaman birine kötü söz söylemek isteriz, bizi rahatlatacak ve bir başkasını sıkıntıya sokacak şeyler yapmak isteriz de duyulmasından korkarız. Ya da zaten yaptıklarımızın duyulacağından endişe ederiz. Neden? Dedikodunun varlığını bildiğimizden.

O zaman çoğumuzu toplumun istediği gibi davranmaya iten kontrol mekanizmalarından biri dedikodudur diyebiliriz.

Keşke iftira olmasaydı. Bu durumda duyduklarımız güvende hissetmemize neden olurdu. Karşılaştığımız herkesle teker teker deneyim yaşamadan da kimin ne olduğunu bilir, daha az zarar görür, daha az zarar verirdik.

Bir de olayları iyi değerlendirebilmek önemli olurdu. Bakış açısından, yanlış değerlendirmekten kaynaklanan yanlış anlamalar dedikodunun maksadını aşmasına sebep olabilirdi.

O zaman şöyle toparlayabiliriz. Dedikodu olsun da iftira ve önyargı olmasın. O kişi her kimse ve ne yapmışsa önbilgiye sahip olup önyargılı davranmadan bir şans versek, ihtimalleri göz önünde bulundurarak karşılık versek hayat biraz daha kolaylaşırdı.

Artık büyük kentlerde, işyerlerinde, kalabalıklar halinde yaşıyoruz. Herkesi tanımıyoruz. Kime, hangi durumda, nasıl davranacağımızı belirlemekte zorlanıyoruz. Herkes tarafından tanınmıyor olmak davranışlarımızda gevşemeye, bozulmaya yol açabiliyor. Sağlıklı işleyen bir dedikodu mekanizması bizi kontrol altında tutmaya yaradığı gibi güvende olmamızı sağlama konusunda da işlevsel olabilir.

Teşekkürler Sapiens. Sayende dedikoduya bakış açım değişti  ??

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
CANIM ÖĞRETMENİM

Fikir Yazıları01 Aralık 2021 21:06

CANIM ÖĞRETMENİM

SAĞLIKLI AİLE İÇİ İLETİŞİM

Fikir Yazıları01 Aralık 2021 21:01

SAĞLIKLI AİLE İÇİ İLETİŞİM

HİCRÂN

Fikir Yazıları27 Kasım 2021 09:53

HİCRÂN

BİR KÖY ÖĞRETMENİNİN SINIF ÖĞRETMENİNE MEKTUBU: SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 20:07

BİR KÖY ÖĞRETMENİNİN SINIF ÖĞRETMENİNE MEKTUBU: SEVGİLİ ÖĞRETMENİM

SALLANAN SANDALYE

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 20:02

SALLANAN SANDALYE

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ VE BİZ

Fikir Yazıları25 Kasım 2021 19:33

20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ VE BİZ

KELEBEĞİN ÖMRÜ

Fikir Yazıları18 Kasım 2021 10:02

KELEBEĞİN ÖMRÜ

YA COVİD HİÇ BİTMEZSE?

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 19:44

YA COVİD HİÇ BİTMEZSE?

  YOLLARDA

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 19:37

  YOLLARDA

SEVGİLİ ANNE ve BABACIĞIM 5 DAKİKANIZI AYIRIP OKUR MUSUNUZ LÜTFEN!

Fikir Yazıları14 Kasım 2021 13:57

SEVGİLİ ANNE ve BABACIĞIM 5 DAKİKANIZI AYIRIP OKUR MUSUNUZ LÜTFEN!