Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Deprem Gerçeği ve Türkiye

Deprem Gerçeği ve Türkiye

Fikir Yazıları 12 Şubat 2023 15:52 - Okunma sayısı: 665

Deprem Gerçeği ve Türkiye. İbrahim PEKMEZCİ yazdı.

Depremsiz bir dünya ya da depremsiz bir Türkiye mümkün mü? Bu soruyu cevaplamadan önce Deprem kavramı üzerinde durmalı ve onu tanımalıyız. Bunu yapmanın yolu da yerin içyapısını ve levha tektoniğini kısaca bilmekten geçer.

Dünyamızın merkezinde nikel ve demir ağırlıklı bir çekirdek bulunur. Çekirdeğin ortalama sıcaklığı 5000 C0 den fazladır ki bu sıcaklık güneşin sıcaklığına yakındır. Çekirdek, çok kalın ve manto adı verilen bir katmanla sarılmış durumdadır. Manto çekirdekten daha az yoğunluğa sahiptir. Mantonun üzerinde de canlıların yaşam alanını oluşturan ince (ortalama 30-35 km) bir taşküre (yerkabuğu) bulunur. Yerkabuğu levhalar halinde ve hareketlidir. Alfred Wegener’e göre yerkabuğunu oluşturan levhalar manto üzerinde adeta yüzer haldedir.

Yukarıdaki harita, kabaca bu levha sınırlarını göstermektedir. Kırmızı çizgiler levha sınırlarıdır ki özelliklerine göre levhalar birbirlerini bu sınırlarda iterler ya da bu sınırlarda birbirlerinden uzaklaşırlar. Doğal olarak bizler de levha sınırlarındaki bu hareketlenmeleri tektonik depremler olarak hissederiz.

Tektonik depremler fay hatları boyunca geliştikleri için hareketin başladığı derinlik, fay üzerinde birikmiş olan enerji miktarı gibi etkenlere bağlı olarak depremin merkez üssünden itibaren etkileri azalmakla birlikte kilometrelerce uzaktaki noktaları etkileyebilirler. Bu nedenle tektonik depremler en yıkıcı depremlerdir.

Peki, ülkemiz neden “Deprem Ülkesi” olarak değerlendirilmektedir?

Bu konuyu aşağıdaki haritaya bakarak basitçe açıklamaya çalışalım. Bu harita ülkemizdeki aktif fayları göstermektedir. Ülkemizin çok az bir kısmı hariç tamamı bu aktif fayların etki alanıdır. En son 06.02. 2023 sabahı yaşadığımız ve ülkemizi yasa boğan deprem de Kahramanmaraş- Hatay oluğu üzerinde gerçekleşmiştir.

Bu fay hatlarını ve onların hareketlerini engellemek mümkün değildir. Öyleyse elimizden bir şey gelmeyecek mi? Ülkemiz bu acıları belli aralıklarla yaşamak zorunda mı kalacak?

Tabii ki hayır.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü eski müdürü rahmetli Ahmet Mete Işıkara’nın şu sözü konuyu açıklar niteliktedir.” Deprem öldürmez, binalar öldürür.”

Öyleyse hiç vakit kaybetmeksizin ülkemizin deprem gerçeğini kabullenmeli, her eğitim seviyesinde (okul öncesi de dahil olmak üzere) halkımızı depreme karşı iyi eğitmeli, deprem duyarlılığını artırmalı, insanımızı arama-kurtarma, ilk yardım alanlarında yetkin hale getirmeli yine çok önemli bir gereklilik olmak üzere yapı denetimleri ve zemin etütlerini en ciddi bir şekilde gerçekleştirmeliyiz. Kısacası yaşadıklarımızdan ders alıp depremle yaşamayı öğrenmeliyiz.

Yukarıdaki konulara millet olarak hep birlikte gerekli hassasiyeti gösterirsek depremlerin oluşmasını önleyemesek de can ve mal kayıplarını en aza indirebiliriz.

Bir daha deprem ya da başka kaynaklı böyle üzücü felaketler yaşamamak dileğiyle, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Neden Bizi Kimse Anlamaz?

Fikir Yazıları17 Eylül 2023 12:05

Neden Bizi Kimse Anlamaz?

BERK İLE HASBİHÂL

Fikir Yazıları03 Eylül 2023 21:07

BERK İLE HASBİHÂL

İçimizdeki Çocuk ile İletişim Kurmak

Fikir Yazıları01 Eylül 2023 18:26

İçimizdeki Çocuk ile İletişim Kurmak

Milli Eğitim Bakanlığının Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Birimleriyle İmtihanı-3

Fikir Yazıları16 Temmuz 2023 17:26

Milli Eğitim Bakanlığının Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) Birimleriyle İmtihanı-3

Bitince SEÇİM unutuldu GEÇİM

Fikir Yazıları12 Temmuz 2023 19:17

Bitince SEÇİM unutuldu GEÇİM

SERBEST ZAMAN ÜZERİNE

Fikir Yazıları07 Temmuz 2023 22:14

SERBEST ZAMAN ÜZERİNE

Hatalarımızdan Ders Çıkarmak

Fikir Yazıları27 Haziran 2023 07:01

Hatalarımızdan Ders Çıkarmak

Yüreğim Üşüyor

Fikir Yazıları16 Haziran 2023 15:19

Yüreğim Üşüyor

Özgürlük Üzerine Notlar

Fikir Yazıları13 Haziran 2023 20:24

Özgürlük Üzerine Notlar

'Deniz.. Dalgalar.. O ve Ben.. Sonrası Hayat..'

Fikir Yazıları09 Mayıs 2023 14:53

'Deniz.. Dalgalar.. O ve Ben.. Sonrası Hayat..'