Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Karne Notları

Karne Notları

Fikir Yazıları 27 Ocak 2023 21:18 - Okunma sayısı: 1.287

İbrahim ASLAN

Karne Notları

Eğitimde ölçme ve değerlendirme son zamanlarda üzerinde önemle durulan konular arasında yer almaktadır. Karnelere verilen notların birçok kişi tarafından eleştirilmesi, ebeveynlerin karne notlarından dolayı çocuklara karşı tutumları gibi günümüzde sıkça tartışılan durumlar doğrudan ölçme ve değerlendirme ile ilgilidir. Bu tartışmalarda notların çok yüksek verildiği düşüncesinin yanında karnede neden zayıf not verildiği şeklinde birbirine çok zıt görüşler söz konusu olabiliyor. Karnede değerlendirme niteliğinde verilen sayıların ve sembollerin tam anlamıyla öğrenciyi ifade etmesi imkânsızdır. Ancak karne sonuçları bize öğrencinin okuldaki bilişsel ve duyuşsal özellikleri hakkında ipuçları verebilir. Bu ipuçları öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyarak ailelerin çocuklarını tanımalarına ve gelişimlerini desteklemelerine olanak sağlayabilir. Tartışma konularından biri olan karne notlarında sağlıklı sonuçlar elde etmek iyi bir ölçme ve değerlendirme ile mümkündür. Amaca hizmet eden iyi bir ölçme ve değerlendirme yönteminin kullanıldığının bilincinde olan ebeveynlerin çocuklara karşı tutumları değişebilir. Yazımızda iyi bir ölçme ve değerlendirme yönteminin nasıl olması gerektiğinden, notların ne ifade ettiğinden ve ailelerin çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğinden kısaca bahsedilecektir.

Eğitim öğretim sürecinde öğrencilerin başarıları geleneksel ve yapılandırmacı ölçme değerlendirme yöntemleriyle belirlenebilmektedir. Geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemi doğru-yanlış, yazılı ve sözlü yoklamalar, çoktan seçmeli testler, kısa cevaplı gibi klasik test araçlarının kullanıldığı sonuç odaklı bir yaklaşımdır. Geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemi ezbere dayalı ve öğretmen merkezli bir yaklaşımdır. Öğrencinin sürece dâhil olmadığı bu ölçme ve değerlendirme yönteminde üst düzey becerilerin ölçülmesi zordur.

Yapılandırmacı ölçme ve değerlendirme yöntemi öğretimin bir parçasıdır. Bu yöntem performans belirleme, proje ödevleri, portfolyo gibi tamamlayıcı test araçlarının kullanıldığı süreç odaklı bir yaklaşımdır. Yapılandırmacı ölçme ve değerlendirme yönteminde klasik ölçme ve değerlendirme yöntemine göre daha fazla test aracı kullanılır. Öğrencilerin sınıf içi ve sınıf dışı davranışları gözlemlenerek performansları hakkında bilgi elde edilir. Yapılandırmacı ölçme ve değerlendirme yöntemi öğrenci merkezli olduğu için öğrencinin gelişimine daha çok katkı sağlar. Bilindiği gibi karnelerde öğrenci davranış notları da yer almaktadır. Tutum ve davranışlar uzun süreli gözlem gerektiren durumlardır. Bu nedenle davranış notlarının değerlendirilmesinde süreç odaklı gözlem gerektiren yapılandırmacı ölçme ve değerlendirme yaklaşımı kullanmak gerekmektedir.

Başta belirtildiği gibi karnede verilen notlar öğrenciyi tam olarak yansıtamaz sadece öğrencinin dönem içindeki performansı hakkına ipuçları verir. Söz gelimi matematik dersinden “çok iyi” notu alan bir öğrenci matematik dehası değildir. Yine aynı şekilde matematik dersinden “geliştirilmeli” notu alan öğrencinin de matematikten hiçbir şey bilmediği anlamı çıkarılmamalıdır. Burada verilen notlar öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini fark etmesinde rehber görevi görür. Karne sonuçlarından yola çıkarak öğretmenler, öğrenciler ve aileler sorumluluklarını gözden geçirme fırsatı elde etmiş olur.

Aile, çocuğun başarısını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Çocuklar karne sevincini aileleri ile paylaşarak dönüt almak ister. Ailenin ve yakın çevrenin karneye verdikleri dönütler çocuğun gelecekteki başarısına katkı sağlayacak şekilde olmalıdır. Maalesef bazı ebeveynlerin karnedeki düşük notlarından dolayı çocukları ağır şekilde eleştirdiği ve cezalandırdığı durumlara şahit oluyoruz. Böyle durumlarda ebeveynler, öğrencilerin başarısız oldukları bilişsel ve duyuşsal alanları anlayışla karşılamalı ve çocuğa güvendiklerini hissettirmelidirler. Ayrıca aileler, karne notlarından yola çıkarak çocukların öğrenme yaşantılarını uygun şekilde düzenlerse öğretimin sonraki dönemlerinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

Yazımı Ziya Selçuk hocamızın ifadesiyle noktalamış olayım “Bir çocuk, sınav kâğıdından ve karne notundan çok daha fazlasıdır.”

Tüm öğrenci ve öğretmenlerimize sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir tatil dilerim.

Yorumlar (3)

Cafer şanlı - 28 Ocak 2023 10:54

Çok güzel bir değerlendirme...

Neslihan Dağ - 27 Ocak 2023 22:01

Kaleminize sağlık yazı çok güzel ve herşeyi açıkça özetlemişsiniz çocuğumuzun değeri her sınav değişen notlarla ölçülmemeli

Ayşe ERKAYA - 27 Ocak 2023 21:44

Emeğinize, yüreğinize sağlık İbrahim hocam. Tüm öğretmenlere tercüman olmuşsunuz. Çok teşekkürler.
SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Özgürlük Üzerine

Fikir Yazıları19 Şubat 2024 15:59

Özgürlük Üzerine

Prof. Dr. Harun Tepe ile İnsan Hakları

Fikir Yazıları18 Şubat 2024 17:38

Prof. Dr. Harun Tepe ile İnsan Hakları

ÜNİVERSİTENİN NİTELİĞİ ARTIRMA ROLÜ

Fikir Yazıları16 Şubat 2024 22:11

ÜNİVERSİTENİN NİTELİĞİ ARTIRMA ROLÜ

Lafın yürüttüğü peynir gemisi

Fikir Yazıları16 Şubat 2024 11:35

Lafın yürüttüğü peynir gemisi

Ölüm Nedenimiz: Tepkisizlik!

Fikir Yazıları15 Şubat 2024 19:45

Ölüm Nedenimiz: Tepkisizlik!

KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILABİLİR Mİ?

Fikir Yazıları12 Şubat 2024 18:09

KÖY ENSTİTÜLERİ YENİDEN AÇILABİLİR Mİ?

Altı şubat, üstü berbat..

Fikir Yazıları05 Şubat 2024 20:18

Altı şubat, üstü berbat..

Hayallerin Coğrafya Arayışı

Fikir Yazıları05 Şubat 2024 20:07

Hayallerin Coğrafya Arayışı

Teknoloji Soğuk Savaşı Bağlamında Bir Soru: Küresel Dijital Toplumda “Halk” ve “Millet” Farklı İnsanlar mı Olacak?

Fikir Yazıları02 Şubat 2024 22:38

Teknoloji Soğuk Savaşı Bağlamında Bir Soru: Küresel Dijital Toplumda “Halk” ve “Millet” Farklı İnsanlar mı Olacak?

İnsanlara Neden Güvenmeyiz?

Fikir Yazıları02 Şubat 2024 22:12

İnsanlara Neden Güvenmeyiz?