Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
EĞİTİM SENDİKACILIĞI

EĞİTİM SENDİKACILIĞI

Eğitim Bilimleri 19 Haziran 2022 19:23 - Okunma sayısı: 900

Prof. Dr. Ali Rıza ERDEM

EĞİTİM SENDİKACILIĞI

Prof. Dr. Ali Rıza ERDEM
Adnan Menderes Üniversitesi, Eğitim Fakültesi

Sendikacılık, sendika amaçlarının en üst düzeyde gerçekleştirilmesine yönelik etkinlikleri kapsamaktadır. Sendikacılığın belirleyicisi sendikanın var olma nedeni olan amaçlar ve buna yönelik gerçekleştirilen etkinliklerdir. Sendika amaçlarının en üst düzeyde gerçekleştirilmesi, sendikanın varlığını sürdürmede ve kendini değişen şartlara göre yenilemede avantaj sağlamakta ve elini güçlendirmektedir. Sendikacılık “sendikanın amaçlarını en üst düzeyde gerçekleştirebilmek için, sendikal etkinlikleri amaçları gerçekleştirmeye yönelik etkin bir biçimde organize etmek ve işe koşmak” olarak tanımlanabilir.

Eğitim sendikası, var olma nedeni olan amaçlarını gerçekleştirmek üzere sendikal etkinliklerini gerçekleştirirken aynı zamanda sendikacılığını da belirlemekte ve ortaya koymaktadır. Eğitim sendikalarının ortaya koyduğu sendikacılık anlayışı 19. yüzyıldan itibaren sendikaların amaçlarını gerçekleştirmek üzere ortaya koyduğu sendikacılık anlayışlarından bağımsız değildir. Üyelerinin mesleki menfaatlerini korumaya odaklanan eğitim sendikacılığı “profesyonel/mesleki sendikacılık”, üyelerinin ekonomik çıkarlarını korumaya odaklanan eğitim sendikacılığı “endüstriyel sendikacılık”, sınıf dayanışmasına ve toplumsal adalete odaklanan eğitim sendikacılığı “sosyal/toplumsal adalet sendikacılığı” olarak adlandırılmaktadır.
Eğitim sendikaları “profesyonel/mesleki sendikacılık yaklaşımı”nı benimsemişse öncelikle öğretmenlik mesleği, eğitim ve eğitim hizmetinin üretildiği okula odaklanmaktadır. Eğitim sendikaları “endüstriyel sendikacılık yaklaşımı”nı benimsemişse öncelikle ücretlere, özlük haklarına, çalışma koşullarına ve iş güvenliğine odaklanmaktadır. Eğitim sendikaları “sosyal/toplumsal adalet sendikacılığı yaklaşımı”nı benimsemişse öncelikle sendika içi demokrasiye, eğitimde fırsat ve imkân eşitliğine, diğer toplum örgütleriyle iş birliğine ve toplumsal sorunların çözümüne odaklanmaktadır.
Eğitim sendikalarının amaçlarını gerçekleştirmek üzere uyguladığı “profesyonel/mesleki sendikacılık yaklaşımı”, eğitim sisteminin öğeleri olmak üzere eğitimin niteliğini artırma, öğretmen yetiştirme, öğretmenlik meslek standartlarının geliştirilmesine olumlu katkı yapmaktadır. Eğitim sendikalarının amaçlarını gerçekleştirmek üzere uyguladığı “endüstriyel sendikacılık yaklaşımı”, öğretmenlerin ekonomik haklarının iyileştirilmesine katkı sunmaktadır. Eğitim sendikalarının amaçlarını gerçekleştirmek üzere uyguladığı “sosyal/toplumsal adalet sendikacılığı yaklaşımı,”, eğitimde fırsat ve imkân eşitliğinin sağlanmasında, eğitim ve eğitim iş görenleriyle yapılacak etkinliklerde diğer toplum örgütleriyle işbirliğini, eğitimi doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen toplumsal sorunların çözümüne odaklanmayı sağlamaktadır.
Kaynak
Erdem, A. R. (2022). Dünyada ve Türkiye’de eğitim sendikası ve sendikacılığı. Ankara: Sobil Yayıncılık.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Eğitim Bilimleri
EĞİTİM PROGRAMI MODELLERİ

Eğitim Bilimleri14 Temmuz 2024 22:16

EĞİTİM PROGRAMI MODELLERİ

Eğitimi yönetmek ve Öğretmenlik meslek kanununa farklı bir bakış

Eğitim Bilimleri14 Temmuz 2024 21:28

Eğitimi yönetmek ve Öğretmenlik meslek kanununa farklı bir bakış

Eğitimde Kişiselleştirilmiş Öğrenme Deneyimleri: Yapay Zekâ Çerçevesinde Bir İnceleme-V

Eğitim Bilimleri05 Temmuz 2024 10:50

Eğitimde Kişiselleştirilmiş Öğrenme Deneyimleri: Yapay Zekâ Çerçevesinde Bir İnceleme-V

Eğitimci-Yazar Kadriye Demirel

Eğitim Bilimleri21 Haziran 2024 13:02

Eğitimci-Yazar Kadriye Demirel

Hasan Güneş

Eğitim Bilimleri17 Haziran 2024 17:45

Hasan Güneş

Eğitim Bilimleri17 Haziran 2024 17:35

"Bu Daha Başlangıç"mış!

MEB'in Karnesi

Eğitim Bilimleri17 Haziran 2024 17:30

MEB'in Karnesi

Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ile

Eğitim Bilimleri15 Haziran 2024 14:07

Prof. Dr. Burhanettin Dönmez ile "Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Yansımaları" Üzerine Söyleşi

Eğitim Planlaması Modelleri ve Türk Eğitim Sistemi İçin Bazı Çıkarımlar

Eğitim Bilimleri09 Haziran 2024 15:09

Eğitim Planlaması Modelleri ve Türk Eğitim Sistemi İçin Bazı Çıkarımlar

Yapay Zekâ Destekli Öğretmen Yardımcıları ve Eğitimin Geleceği-IV

Eğitim Bilimleri06 Haziran 2024 13:56

Yapay Zekâ Destekli Öğretmen Yardımcıları ve Eğitimin Geleceği-IV