Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

Sinema 16 Mayıs 2022 16:34 - Okunma sayısı: 368

” Biraz tatlı, biraz ekşi, biraz yakın, biraz uzak, tek isteğim özgür olmak” diyor bu dizeler. Ailesi, öğretmenleri tarafından anlaşılamaması üzerine disleksi hastası bir 3.sınıf öğrencisinin hayattan isteğini dile getirdiği dizeler. Gerçekten de özgür ol

Orijinal adı: Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)
Süre: 2s 55dk
Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tisca Chopra
Yönetmen: Aamir Khan
Senarist: Amole Gupte
Türü: Dram

Yapımı: 21 Aralık 2007
Ülke: Bollywood (Hindistan)
” Biraz tatlı, biraz ekşi, biraz yakın, biraz uzak, tek isteğim özgür olmak” diyor bu dizeler. Ailesi, öğretmenleri tarafından anlaşılamaması üzerine disleksi hastası bir 3.sınıf öğrencisinin hayattan isteğini dile getirdiği dizeler. Gerçekten de özgür olmak isteyen çocuklarımızın bu isteklerini yerine getirmek için yanlarında oluyor muyuz?
” Her Çocuk Özeldir” hayata farklı renklerle bakan özel çocukların, fark edilmesi konusunda farkındalık yaratıyor.
Akademik başarı odaklı, bilimden, sanattan uzak bir nesil yetiştirmeye, eğitimciler ve veliler baskı yapmakta. Herkesi, aynı hamurdan yapılmış, aynı kalıptan çıkmış gibi düşünen, farklılıklara saygı göstermeyen ebeveynler, çocuklarının doktor, mühendis vb. mesleklere sahip olmasını istiyor.
Dünyada iz bırakmış kişilerin, sıra dışı insanlar olduğunu görüyoruz. Birçok bilim adamının, müzisyenin, ressamın, düşünürün, yazarın ya da sporcunun disleksi hastası olduğunu ancak bu hastalığın başarıyı engellemediğini biliyoruz. Öğrencinin hayatını değiştiren öğretmeninin de disleksi hastası olduğunu öğrencisine söylemesi filmde anlatılmak istenen temanın, farkındalığın altını çiziyor. Albert Einstein’ın şu cümlesi de bunu doğruluyor:” Öğretmenlerim, aklımın hızlı çalışmadığını, zekamın geri olduğunu, sonsuza dek asosyal olarak boş rüyalarımın peşinde koşacağımı söylüyorlardı” Disleksi hastası olan Leonardo Da Vinci’den, Thomas Alva Edison’dan, Pablo Picasso’dan ve Walt Disney’den de bahsediyor film .
Disiplin oluşturarak öğrenmeyi bu şekilde aktardığını düşünen eğitimcilere, her çocuğun özel olduğunu ve onlarla özel ilgilenilmesi, özel değerlendirilmesi ve sevgi gösterilmesi gerekliliğini vurguluyor. Biz onları kurtarırsak, çocuklar da dünyayı kurtaracak.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Sinema
Inside Out(TERS YÜZ)

Sinema27 Haziran 2022 21:28

Inside Out(TERS YÜZ)

I Am Sam(Ben Sam)

Sinema14 Nisan 2022 16:18

I Am Sam(Ben Sam)

Detachment (Kopma)

Sinema20 Mart 2022 17:56

Detachment (Kopma)

CAPHARNAÜM (KEFERNAHUM)

Sinema20 Şubat 2022 10:12

CAPHARNAÜM (KEFERNAHUM)

The Professor And The Madman (Deli ve Dahi)

Sinema06 Aralık 2021 20:46

The Professor And The Madman (Deli ve Dahi)

SOUL

Sinema18 Ekim 2021 18:41

SOUL

RÜZGÂRI DİZGİNLEYEN ÇOCUK (The Boy Who Harnessed the Wind)

Sinema03 Ekim 2021 21:28

RÜZGÂRI DİZGİNLEYEN ÇOCUK (The Boy Who Harnessed the Wind)

WHIPLASH

Sinema05 Haziran 2021 17:23

WHIPLASH

COCO

Sinema04 Nisan 2021 15:14

COCO

SUPER 8

Sinema07 Şubat 2021 20:15

SUPER 8