Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Prof. Dr. Ersin Altıntaş ile Psikanaliz Üzerine Röportaj

Prof. Dr. Ersin Altıntaş ile Psikanaliz Üzerine Röportaj

Bilimsel Makaleler 25 Haziran 2019 20:48 - Okunma sayısı: 2.301

Genel yayın yönetmenimiz Hasan Güneş'in Prof. Dr. Ersin Altıntaş ile röportajı...

Hasan Güneş: Hocami, günaydın.

Hasan Güneş. Hocam psikanaliz üzerine röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim.

Prof.Dr. Ersin Altıntaş Günaydın.

Hasan Güneş:Günaydın, kısaca kendiniz tanıtırmısınız?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş. Emekli öğretim üyesiyim. Sakarya Üniversitesi'nde on yıl çalıştım. Daha önce Uludağ Üniversitesindeydim. Şu an Rumeli Üniversitesinde çalışıyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

Hasan Güneş: Soruma bilinçaltı ile başlamak istiyorum. Bilinçaltında daha çok neler bulunu?. Neden özel teknikler kullanılır. Bilince çıkarılmak için...

Prof.Dr. Ersin Altıntaş.Bilinçaltında bilincin bastırdığı günlük yaşam bulunur. Rüyalarda sembolik olarak dışa yansır. Gündüzleri sürçü lisanlarda dışa vurulur. Sanat eserleri de psikanalize göre, yazarın bilinçaltıdır.

Hasan Güneş: "Günlük yaşamda davranışların esas temeli bilinçaltıdır." deniliyor. Yani bilinçaltındaki öğeler mi davranışlarımızda belirleyici Çoğunlukla?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş. Ayrıca içki içmek  süper ego denetimini ordadan kaldırır. Bilinç altı çıkar.

Evet, bastırılan düşünce ve duygular...

Hasan Güneş: Psikanaliz bakımından psikolojik sağlık ne ile açıklanabilir? Toplumumuzu bu açıdan daha yeterli hale getirmek için önerileriniz neler olabilir?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş: İhtiyaçları giderilmiş sağlıklı toplum olması iyidir. Psikanalize göre ki içgüdüden bir saldırganlık, diğeri cinselliktir. Freud bilinçaltına giden yola Kral yolu der.

Psikanaliz teknikleri: Rüya analizi, serbest çağrışım. Transverans ve karşı transveranstır.

Hasan Güneş: Egonun psikolojik sağlık açısından önemine değinir misiniz hocam? lütfen

Prof.Dr. Ersin Altıntaş: Freud’un yapısal kişilik kuramına göre, kişilik üç unsurdan meydana gelir. İd,ego ve süper ego.İd içgüdülerdir. Ego akıl ya da bilinçtir. Süper ego ahlak ve vicdandır. Sağlıklı insanda üçü uyumlu çalışır. Terapide bastırılan düşünceler açığa çıkarılır. Rüyalar cinsellik ve saldırganlık açısından yorumlanır. Ego tehdit altında kendini savunur. Zarar görmek istemez. Az çok herkes ego savunma mekanizması kullanır. Çok kullanmak sağlıksızlıktır. Narsistler çok kullanırlar. Psikopatlarda süper ego bulunmaz.

Hasan Güneş: Ego savunma mekanizmasından bahsettiniz. Tabi ki bu mekanizmaların hepsi kaygıyı gidermek bakımından anlamlı. Yüceltmenin başka bir anlam ve değeri var galiba uygarlığın gelişimin düşündüğünüzde. Ne dersiniz sayın hocam?

Prof.Dr: Ersin Altıntaş: Uygarlığın gelişiminde yüceltmenin rolü vardır. Kalıcı eserlerin çoğu yüceltme mekanizması sayesindedir. Çocuğu olmayan biri, bütün çocukların babası gibi topluma babalık yapabilir. Atatürk’e çocuğu sorulmuş, bütün çocuklar benim çocuğum demiş.

Hasan Güneş: Uygarlık haliyle kültürü çağrıştırıyor. Psikanalize göre insanlar kültürü neden yaratır? Zannederim libido açısından bakacaksınız.

Prof.Dr Ersin Altıntaş: Kültür süper ego ’dur. İnsanı hayvandan ayıran ölçüttür. Libido cinsel enerjidir. Yüceltilmesi uygarlık ve kültürün oluşmasını sağlar. Sanat eserleri de libidonun yüceltilmesiyle çıkar. Libido insanın hayvani yönüdür.

Hasan Güneş: Konuyu çağrıştırdığı için değinmek gerek diye düşünüyorum. Libidonun Le boondan farklı olarak toplum psikolojisinin libido ile ilgisi olduğu söyleniyor zannederim. Bunu lütfen yorumlar mısınız?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş Gustav lebon kitle ruhu üzerinde çalışmıştır. Kitlelerde akıldan çok Yani EGO'dan çok, duygu ve heyecanlar hakimdir. Kişi grubun etkisindedir. Kitle kişiye içgüdüsel ya da libidinal boşalma sağlar. Kişiyi şuça yöneltir. Tahrip eylemleri de olur.

Hasan Güneş: Hocam izninizle ayrı bir konuya geçeceğim. Psikoseksüel gelişim kuramı üzerine konuşmak gerek diye düşünüyorum. Oral, anal ve fallik dönemin davranış bozuklukları üzerine etkisi nedir?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş: Freud'un psiko seksüel kuramında oral,anal,fallik,latent homoseksüel ve hetero seksüel evreler vardır. Son iki genital

dönemdir. Her evre sağlıklı geçirilmelidir. Aksi taktirde, evrelerden birine takılma olur.Hereroseksüel evreye ulaşmak gerekir.

hasan güneş psikanalize göre kaygı nasıl oluşur

PROF.DR Ersin Altıntaş: psikanize göre 3 tür kaygı vardır. 1-törel kaykı vicdan ile .2- gerçeklik kaygıego kaygısı ile. 3- nevrotik kaygı içgüdilerimi hakim olamazsam

HASAN GÜNEŞ:Sülçülisanın psikatride yeri nedir.

PROF.DR.Ersin Altıntaş:Hoşgeldin geldin yerine hoşgit demek bilinç altını açığa çıkarır.

Hasan Güneş: Hocam son sorum: Psikanalizin güçlü ve zayıf yönleri nedir?

Prof.Dr. Ersin Altıntaş: Güçlü yönü bilinç altını ortaya koyması, psikoloji derinlik kazandırmasıdır. Çocukluk dönemini önemsemesi, cinsel takılmaları deterministik (sebep-sonuç)bağlantısı içinde ele almasıdır. Zayıf tarafı terapinin çok zaman alması ve pahalı olmasıdır. Ama,Tıp fakülteleri en çok psikanaliz üzerinde duruyor. Diğer terapilerin bazıları Freud'un cinselliğe aşırı vurgusuna tepkidir.
Hasan Güneş: Hocam vakit ayırdınız röportaj için teşekkür ederim

Prof.Dr. Ersin Altıntaş: Rica ederim,

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Bilimsel Makaleler

Bilimsel Makaleler10 Ocak 2023 22:11

"KIRIK KURABİYE" SENDROMU

 Prof. Dr. Aytaç Açıkalın İle “İnsan Kıymeti” Üzerine Söyleşi-2

Bilimsel Makaleler05 Haziran 2022 16:16

 Prof. Dr. Aytaç Açıkalın İle “İnsan Kıymeti” Üzerine Söyleşi-2

Eğitim Sendikası

Bilimsel Makaleler02 Haziran 2022 18:48

Eğitim Sendikası

YAŞAMIN İNİŞLERİ ÇIKIŞLARI 

Bilimsel Makaleler24 Nisan 2022 12:06

YAŞAMIN İNİŞLERİ ÇIKIŞLARI 

Sanat Eğitimine Giden Yolda Sanâyi-i Nefîse Mektebi ve Önemi

Bilimsel Makaleler09 Aralık 2021 19:16

Sanat Eğitimine Giden Yolda Sanâyi-i Nefîse Mektebi ve Önemi

TÜRKİYE VE DÜNYADA  KÜRESEL ISINMA ARTIYOR, ORMANLAR YANIYOR

Bilimsel Makaleler04 Ağustos 2021 20:24

TÜRKİYE VE DÜNYADA KÜRESEL ISINMA ARTIYOR, ORMANLAR YANIYOR

2023 Eğitim Vizyonu Doğrultusunda Bölgesel Eğitim Farklılıklarının Azaltılması: Yeni Yaklaşımlar, Eğitimcilerin Beceri Gelişimleri-3

Bilimsel Makaleler24 Mayıs 2021 20:15

2023 Eğitim Vizyonu Doğrultusunda Bölgesel Eğitim Farklılıklarının Azaltılması: Yeni Yaklaşımlar, Eğitimcilerin Beceri Gelişimleri-3

2023 EĞİTİM VİZYONU DOĞRULTUSUNDA BÖLGESEL EĞİTİM FARKLILIKLARININ AZALTILMASI: EBEVEYN EĞİTİM SEVİYESİ ETKİSİ VE ÖNERİLER-2

Bilimsel Makaleler15 Mayıs 2021 17:24

2023 EĞİTİM VİZYONU DOĞRULTUSUNDA BÖLGESEL EĞİTİM FARKLILIKLARININ AZALTILMASI: EBEVEYN EĞİTİM SEVİYESİ ETKİSİ VE ÖNERİLER-2

EĞİTİM ARAŞTIRMALARINDA ETİK KURUL İZNİ

Bilimsel Makaleler08 Mayıs 2021 15:37

EĞİTİM ARAŞTIRMALARINDA ETİK KURUL İZNİ

HİÇ USANMADAN

Bilimsel Makaleler26 Kasım 2020 15:06

HİÇ USANMADAN