Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Ekonomi Eğitim Bilimleri Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

Fikir Yazıları 16 Temmuz 2021 15:31 - Okunma sayısı: 943

UĞUR ÖZEREN

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8
‘’Öğrenmenin sınırlarını genellikle kendiniz koyarsınız. ‘’
‘’Colinros’’
Öğrencilerin nasıl farklı öğrendikleri, öğrencilerin nerede ilgilendikleri ve nerede sıkıldıkları, nerede ilerledikleri ve nerede sıkıştıkları hakkında gerçek bir fikir bulmak istersek, öğrencilerimizin öğrenme sınırlarını birlikte belirlemeliyiz.
Öğrenme, COVID-19 salgınıyla nedeniyle dijitale geçtikten sonra öğrencilerimiz; ekran yorgunluğu ve adaptasyon stresi ile birlikte kendi başlarına dijital öğrenmeye hazırlıksız olarak yakalandılar. Uzak sınıflar ile birlikte başlayan salgın dönemindeki öğrenme yolculuğu çevrim içi sınıflara dönüşürken teknolojik olarak uyum sağlama ve öğrencilerin biriken öğrenmelerin doğru ölçülmesi içinde kullanılacak araçlar yavaş yavaş belirlenmeye başladı.
Yeni eğitim-öğretim dönemi çok hızlı bir şekilde yaklaşırken, okullarımızın 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için hazırlıkları ne yazık ki aynı hızda ilerlemiyor. Özel veya devlet okulları planlama süreç yönetimini yine okulların açılışlarına bırakırlarsa, bu sefer yaşayacağımız sorun geçen yılın kazanım kayıplarının telafi edilmesi sürecinde belki de üstesinden gelemeyeceğimiz bir büyüklüğe ulaşmış olacaktır.
Okullar bilgi ve kavram düzeyindeki kazanım kayıplarını hazırlayacakları proje grupları ile takım çalışmaları ve gün içinde hazırlanacak etkinlikler ile desteklemediği sürece problemi aşmada yetersiz kalacaklardır. Öğrencilerimizin yaşadığı bu duruma sessiz kalmak ve göz yummak anlamına gelecek bu durumun süreç içerisinde karşımıza daha büyük sonuçlar ortaya koyacağını unutmamalıyız.
Öğrencilerimiz, teknoloji kullanımının yoğunluğu ile okuma, anlama, dijital okuma, matematik ve fen becerileri kalıcı öğrenmeye uzlaşamazlar. Geçen yıl yaşadıkları bu yoğunluğunu; birlikte çalışma, işbirliği yapma, akran öğrenmesi ve iletişim kurabilme-devam ettirebilme çalışmalarını ile desteklemeliyiz. Vereceğimiz bu çalışmaları, okullarımızın ekosistemine ve öğrenci profiline uygun olmasına dikkat edersek, süreci daha etkili ve kolay yönetebileceğimizi düşünüyorum.
Öğretmenlerimiz, okul yönetici-liderleri; öğrencilerimize mentor, rol model, ilham verici olarak gerekli desteği sağlayabilirler.
Eğitim-öğretim çalışmalarımız, gelecek yılı kapsayacak ve okul-öğrenci profiline uygun olarak planladığımızda öğrenme ekosistemimiz her zamankinden daha iyi şekilde çalışacaktır.
‘’İnsanın iki türlü derdi vardır; çok karışık gerçekleri öğrenemez, çok basitlerini de unutur. ‘’
‘’Rebeca West’’
Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 9’de görüşmek üzere,
Varolun…

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
Eğitime neler oluyor?-2

Fikir Yazıları19 Temmuz 2024 15:56

Eğitime neler oluyor?-2

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 19:45

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Fikir Yazıları17 Temmuz 2024 15:31

Sevgi ve Hoşgörüyle Harmanlanmış Toprak Nedir?

Bu Yaz!

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:17

Bu Yaz!

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

Fikir Yazıları16 Temmuz 2024 12:13

Milli Eğitim Bakanı Hangi Çamı Devirdi?

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 22:32

KUTUNUN DIŞINDA DÜŞÜNMENİN GÜCÜ

Bireyin Anlam Arayışı

Fikir Yazıları14 Temmuz 2024 21:44

Bireyin Anlam Arayışı

Türkçe ve Tarzancalar

Fikir Yazıları08 Temmuz 2024 17:21

Türkçe ve Tarzancalar

Eğitime neler oluyor?

Fikir Yazıları04 Temmuz 2024 22:49

Eğitime neler oluyor?

Harun Tepe ile İnsan Hakları Gündemi

Fikir Yazıları04 Temmuz 2024 22:26

Harun Tepe ile İnsan Hakları Gündemi