Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

Fikir Yazıları 16 Temmuz 2021 15:31 - Okunma sayısı: 320

UĞUR ÖZEREN

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8
‘’Öğrenmenin sınırlarını genellikle kendiniz koyarsınız. ‘’
‘’Colinros’’
Öğrencilerin nasıl farklı öğrendikleri, öğrencilerin nerede ilgilendikleri ve nerede sıkıldıkları, nerede ilerledikleri ve nerede sıkıştıkları hakkında gerçek bir fikir bulmak istersek, öğrencilerimizin öğrenme sınırlarını birlikte belirlemeliyiz.
Öğrenme, COVID-19 salgınıyla nedeniyle dijitale geçtikten sonra öğrencilerimiz; ekran yorgunluğu ve adaptasyon stresi ile birlikte kendi başlarına dijital öğrenmeye hazırlıksız olarak yakalandılar. Uzak sınıflar ile birlikte başlayan salgın dönemindeki öğrenme yolculuğu çevrim içi sınıflara dönüşürken teknolojik olarak uyum sağlama ve öğrencilerin biriken öğrenmelerin doğru ölçülmesi içinde kullanılacak araçlar yavaş yavaş belirlenmeye başladı.
Yeni eğitim-öğretim dönemi çok hızlı bir şekilde yaklaşırken, okullarımızın 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için hazırlıkları ne yazık ki aynı hızda ilerlemiyor. Özel veya devlet okulları planlama süreç yönetimini yine okulların açılışlarına bırakırlarsa, bu sefer yaşayacağımız sorun geçen yılın kazanım kayıplarının telafi edilmesi sürecinde belki de üstesinden gelemeyeceğimiz bir büyüklüğe ulaşmış olacaktır.
Okullar bilgi ve kavram düzeyindeki kazanım kayıplarını hazırlayacakları proje grupları ile takım çalışmaları ve gün içinde hazırlanacak etkinlikler ile desteklemediği sürece problemi aşmada yetersiz kalacaklardır. Öğrencilerimizin yaşadığı bu duruma sessiz kalmak ve göz yummak anlamına gelecek bu durumun süreç içerisinde karşımıza daha büyük sonuçlar ortaya koyacağını unutmamalıyız.
Öğrencilerimiz, teknoloji kullanımının yoğunluğu ile okuma, anlama, dijital okuma, matematik ve fen becerileri kalıcı öğrenmeye uzlaşamazlar. Geçen yıl yaşadıkları bu yoğunluğunu; birlikte çalışma, işbirliği yapma, akran öğrenmesi ve iletişim kurabilme-devam ettirebilme çalışmalarını ile desteklemeliyiz. Vereceğimiz bu çalışmaları, okullarımızın ekosistemine ve öğrenci profiline uygun olmasına dikkat edersek, süreci daha etkili ve kolay yönetebileceğimizi düşünüyorum.
Öğretmenlerimiz, okul yönetici-liderleri; öğrencilerimize mentor, rol model, ilham verici olarak gerekli desteği sağlayabilirler.
Eğitim-öğretim çalışmalarımız, gelecek yılı kapsayacak ve okul-öğrenci profiline uygun olarak planladığımızda öğrenme ekosistemimiz her zamankinden daha iyi şekilde çalışacaktır.
‘’İnsanın iki türlü derdi vardır; çok karışık gerçekleri öğrenemez, çok basitlerini de unutur. ‘’
‘’Rebeca West’’
Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 9’de görüşmek üzere,
Varolun…

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
DAR BİR ÇIKMAZ…

Fikir Yazıları18 Eylül 2021 10:27

DAR BİR ÇIKMAZ…

Bireyselleşme ve İnsan Sevgisi Üzerine

Fikir Yazıları04 Eylül 2021 12:36

Bireyselleşme ve İnsan Sevgisi Üzerine

OKUMA TUTKUSU

Fikir Yazıları31 Ağustos 2021 16:15

OKUMA TUTKUSU

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ: KİTAPLAR

Fikir Yazıları15 Ağustos 2021 12:18

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ: KİTAPLAR

ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:14

ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:01

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Küçük Tarım İşçileri

Fikir Yazıları29 Temmuz 2021 15:40

Küçük Tarım İşçileri

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 12:06

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 11:41

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

TATİL Mİ DEDİNİZ?

Fikir Yazıları07 Temmuz 2021 17:48

TATİL Mİ DEDİNİZ?