Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
TATİL Mİ DEDİNİZ?

TATİL Mİ DEDİNİZ?

Fikir Yazıları 07 Temmuz 2021 17:48 - Okunma sayısı: 433

Kadir BAYŞU

TATİL Mİ DEDİNİZ?
Sizin için nedir bilmiyorum ama tatil benim için değişen bir kavramdır. Kendinize ait olan bir zamanda ne ile uğraşırsanız uğraşın tek derdimiz vücudumuzu ve zihnimizi rutinden uzaklaştırmaktır.
Peki, “tatil sizin için ne anlam ifade ediyor?” derseniz;
40 yıl önce tatil köye gitmekti. Şehrin sesinden ve kömür kokusundan uzaklaşmaktı. Fındık bahçelerinde inek otlatmak, otları biçmek, ormanda mantar toplamak, geceleri sessizlikte saklambaç oynamak, camiye gidip dinin esaslarını öğrenmekti, eğlenmekti. Gecelerin sessiz karanlığından korkmaktı. Köpeklerden, yılanlardan, örümceklerden uzak durmaktı. Sinek avlayıp, kanatlarını koparıp örümcekleri beslemekti. Sabahtan akşama kadar oynamaktı. Evden çağrıldığımızda, pencereden atlayıp oyun için evden kaçmaktı. Mahalleler arasında futbol maçları yapmaktı. Okulun açılmasını sabırsızlıkla beklemekti.
Yaş ilerledikçe doğal olarak değişim de başladı.
35 yıl önce tatil demek çalışmaktı. Öğlene kadar okula, öğleden sonra halı mağazasında temizlik yapmak, halı taşımak, halı satmaktı, satılan halıları ev ev dolaşıp teslim etmekti. Hafta sonları ailecek denize gitmekti. Fındık toplama zamanı yine köye gidip, sessizliğin içinde çalışmaktı. Sabırla ve heyecanla okulun açılmasını beklemekti.
30 yıl önce tatil demek çalışarak dinlenmekti. Yoğun geçen eğitim dönemi bitince zihni boşaltmak ve eş zamanlı olarak çalışarak okullar açılmadan kazanılan parayla ihtiyaçları karşılamaktı. Deniz kıyısında geçen günlerde akşamları sahil kenarında dolaşmak, sohbet etmek ve hafta sonları denize girmekti. Gençliğin verdiği enerji ile gündüzleri çalışıp geceleri arkadaşlarla denizin kokusunu almaktı.
Öğretmenliğe başladığım ilk yıllarda gelenek bozulmadı. Hem çalıştım, hem dinlendim, hem sahillerde gezdim ve hem de fındık topladım.
Son 20 yılda ise başkalaştı tatil anlayışım. Önceleri okulu beklemekti tatil. Boya yapmaktı. Size verilen emanete iyi bakmaktı. Yeni döneme okulu hazırlamaktı. Arşivde günlerce kalarak imha tutanaklarını hazırlamaktı. Gidenin ardından bakmaktı, yeni kimler gelecek diye heyecanla beklemekti. Okulun kapısında birileri gelsin diye beklemekti. Bol bol kitap okumaktı.
Okula kaynak toplamak için kapı kapı dolaşmaktı. Fidan dikmek, sabah akşam fidanları, çimleri, gülleri sulamaktı. Sıcak günlerin güneşinde fidanlarla sohbet etmekti. Fidan yetişmez denilen yerlerde inatla yetiştirmek için çabalamaktı. Pikniğe gitmek ve güzel vakit geçirmekti.
İzni, hakkın olandan daha az kullanmaktı. Okulu bırakacağın kimse olmadığı için izin günlerinde çalışmaktı. Hizmet etmekti vatana.
İnternet ve sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle haberdar olmaya başladık farklılıklardan. Atılan anlık görsellerin içlerde yarattığı buruklukları gideremeyen insanlar olduk, özlemle hayaller kurduk.
İnsanlar gerçekten mutlular mı?
Yoksa anlık mutlu mu gösteriyorlar kendilerini?
Yüzlerdeki gülücükler, içteki mutsuzluğun yansıması mı?
Tatiller gösteriş mi, kapitalizmin bizlere sunduğu para harcama yolu mu?
Tatil, rutinde yapamadıklarımızı yapma zamanı değil mi?
İmrenme veya neden ben neden yapamıyorum değil de bizi ne mutlu ediyorsa onula ilgilenme zamanı değil mi?
Tüm insanlığa, yapacakları ile mutlu olacakları iyi tatiller diliyorum.
Saygılarımla.
Kadir BAYŞU

Yorumlar (5)

Esin Kurubacak - 10 Temmuz 2021 09:38

??????

Kadir Bayşu - 09 Temmuz 2021 17:10

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Sümeyra Er - 08 Temmuz 2021 12:00

Hayatımıza hızla gören teknolojinin tatil anlayışımızı nasıl değiştirdiği aşikar..ancak o paylaşılan anlık mutluk foto veya kısa videoları belki içimizde o coşkunun ufak bir yansımasıdır.. bu tarz küçük mutluluklar değilmidir bizi hayata bağlayan..saygılar.. yine muhteşem bir yazı.. emeğinize sağlık

Mustafa IRGAT - 08 Temmuz 2021 09:31

Kaleminize sağlık ????????

Funda - 07 Temmuz 2021 21:08

Ne hoş ne güzel bir anlatım . Elinize sağlık.
SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Fikir Yazıları
DAR BİR ÇIKMAZ…

Fikir Yazıları18 Eylül 2021 10:27

DAR BİR ÇIKMAZ…

Bireyselleşme ve İnsan Sevgisi Üzerine

Fikir Yazıları04 Eylül 2021 12:36

Bireyselleşme ve İnsan Sevgisi Üzerine

OKUMA TUTKUSU

Fikir Yazıları31 Ağustos 2021 16:15

OKUMA TUTKUSU

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ: KİTAPLAR

Fikir Yazıları15 Ağustos 2021 12:18

DÜŞÜNCENİN GÜCÜ: KİTAPLAR

ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:14

ÇOK ÖZLEDİK SENİ ÇOK; DUYGU ÖĞRETMEN!.

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Fikir Yazıları01 Ağustos 2021 12:01

Gölgesi için yılların verildiği ormanlar ve içindeki tüm canlılar yanarken... Almanya orman yangınlarıyla nasıl mücadele ediyor?

Küçük Tarım İşçileri

Fikir Yazıları29 Temmuz 2021 15:40

Küçük Tarım İşçileri

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 12:06

TATİL Mİ DEDİNİZ?-2

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

Fikir Yazıları18 Temmuz 2021 11:41

KURAK KIŞLAR DAHA SICAK YAZLAR

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8

Fikir Yazıları16 Temmuz 2021 15:31

KOLAYLAŞTIRILMIŞ ÖĞRENME BASAMAKLARI 8