Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
GENÇLERDE ESTETİK ÇILGINLIĞI

GENÇLERDE ESTETİK ÇILGINLIĞI

Psikolojik Danışma ve Rehberlik 09 Mayıs 2021 22:49 - Okunma sayısı: 727

Uzm. Psikolojik Danışman Emin Okan OKYAY

GENÇLERDE ESTETİK ÇILGINLIĞI
Cep telefonları ve sosyal medya kullanımın yaygınlaşmasından dolayı, kendisini beğenmeyen ve kusurlu bulan gençler fotoğraf ve videolarda daha iyi görünmek için soluğu estetik merkezlerinde alıyor. Estetik operasyonlara bayanlar kadar erkekler de yoğun ilgi gösteriyor.
Sosyal medya araçları ile oluşturulan ortamın insanları estetik yaptırmaya yönlendirdiğini belirtebiliriz. Selfie çılgınlığı yüzdeki ve vücuttaki kusurların herkes tarafından fark edilmesine yol açıyor. Bu kusurlar, en azından yorumlarda sorun yaşamamak için, çeşitli telefon uygulamaları rötuş aplikasyonları ile yok ediliyor; dudaklar ve yanaklar dolgunlaşıyor, kulaklar yatıyor, burun incelip kalkıyor, hatta kaşlar uzayıp ve memeler dikleşiyor. Bunun neticesinde Sosyal medya baskısı insanları estetiğe yönlendiriyor
Güzel, çekici ve etkileyici görünmenin tarih boyunca önemli olmuştur. İnsanların hangi özellikleri çekici bulduğu ve bu insanlara karşı tepkileri incelendiğinde çeşitli ölçütler saptanmış ve sosyolojik sonuçları değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların ışığında diyebiliyoruz ki çekici insanlar gerek iş, gerek özel hayatlarında daha zeki ve güvenilir olarak algılanıyor, ortalama olarak daha yüksek maaşlar alıyor ve daha az işsiz kalıyorlar. Nitekim iyi ve güzel görünmek, karşımızda daha olumlu çağrışımlar oluşmasına sebep oluyor. Günümüzün sosyoekonomik durumu göz önüne alınıp gündelik hayatın yoğunluğu da eklendiğinde, insanlara avantaj sağlayacak her ayrıntıya değer verilir olması normallik kazanıyor.
Genellikle çocukluğunda güzelliği fazla abartılan ancak yeterince empatik bir şekilde sevilmeyen kişilerin, büyüdüklerinde kendini ve başkalarını sevemeyen narsistiklere dönüşebilme ihtimali çok yüksektir. Halk arasında yanlış olarak ‘kendini beğenmiş’ sanılan ama içten içe kendini değersiz bulup bu açığı doldurmaya çalışan kişiler, hayran kitlesi yaratarak durumu idare etmeye çalışabilirler.
Bu açığı kapatmanın bir diğer yolu da daima güzel olmaktan geçtiğini düşünen genç bir toplum oluşuyor. böylece hayat boyu süren bir mücadele de başlamış oluyor. kişinin kendisini ruhsal ve bilişsel olarak besleyecek bir çaba yerine dışsal müdahalelerle iyi hissetmeye çalıştıkça “İyi bir hayat yaşayıp yaşamadığı” sorusuna cevap araması bu mücadeleyi de sürekli hale getiriyor. Estetik operasyonlarla hayatta güzel şeylerin emek harcanmadan kolayca elde edilebileceğini bu yüzden, kişilerde ‘kendini ruhsal olarak geliştirmek için çaba harcamaya gerek yok’ düşüncesini de hakim kılıyor.

Yorumlar (0)

SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Psikolojik Danışma ve Rehberlik
K-POP (KORE POP) AKIMI ve Z KUŞAĞI ERGENLERDE OLUMSUZ ETKİSİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik22 Eylül 2021 20:25

K-POP (KORE POP) AKIMI ve Z KUŞAĞI ERGENLERDE OLUMSUZ ETKİSİ

YETENEK VE İLGİLER

Psikolojik Danışma ve Rehberlik23 Haziran 2021 19:16

YETENEK VE İLGİLER

YETİŞKİNLERDE ATILGANLIK EĞİTİMİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik08 Haziran 2021 18:31

YETİŞKİNLERDE ATILGANLIK EĞİTİMİ

BAĞIMLI KİŞİLİKLER

Psikolojik Danışma ve Rehberlik01 Haziran 2021 07:44

BAĞIMLI KİŞİLİKLER

ÇOCUKLARDA ÖFKELİ ve SALDIRGAN DAVRANIŞLARI NASIL ÖNLEYEBiLiRiZ?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik02 Mayıs 2021 13:25

ÇOCUKLARDA ÖFKELİ ve SALDIRGAN DAVRANIŞLARI NASIL ÖNLEYEBiLiRiZ?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik24 Nisan 2021 19:57

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE AİLE İÇİNDE ÇOCUĞUN DESTEKLENMESİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik18 Nisan 2021 19:29

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE AİLE İÇİNDE ÇOCUĞUN DESTEKLENMESİ

PANİK ATAK ve TEDAVİ ÖNERİLERİ

Psikolojik Danışma ve Rehberlik10 Nisan 2021 19:03

PANİK ATAK ve TEDAVİ ÖNERİLERİ

AŞKIM BU KİM? KISKANÇLIK ve ÖZGÜVEN ÜZERİNE

Psikolojik Danışma ve Rehberlik17 Mart 2021 17:13

AŞKIM BU KİM? KISKANÇLIK ve ÖZGÜVEN ÜZERİNE

YETİŞKİN İNTİHARLARI

Psikolojik Danışma ve Rehberlik22 Şubat 2021 19:11

YETİŞKİN İNTİHARLARI