Nirvana Sosyal

Anasayfa Künye Danışmanlar Arşiv SonEklenenler Sosyal Bilimler Bilimsel Makaleler Sosyoloji Fikir Yazıları Psikoloji-Sosyal Psikoloji Antropoloji Tarih Eğitim Bilimleri Ekonomi Hukuk Siyaset Bilim Coğrafya İlahiyat-Teoloji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Felsefe-Mantık Ontoloji Epistemoloji Etik Estetik Dil Felsefesi Din Felsefesi Bilim Felsefesi Eğitim Felsefesi Yaşam Bilimleri Biyoloji Sağlık Bilimleri Fütüroloji Edebiyat Sinema Müzik Kitap Tanıtımı Haberler Duyurular İletişim
Sanat ve Bilimsel Bilgi

Sanat ve Bilimsel Bilgi

Yaşam Bilimleri 02 Mayıs 2021 13:37 - Okunma sayısı: 543

HASAN GÜNEŞ

Sanat ve Bilimsel Bilgi

Bilgi; insanların toplumsal ağ ve düşünme etkinliklerinin bir ürünü olan, değişen çevrelerdeki nesnel yasal ilişkilerin düşün bi­çimi altında düşünme düzeyinde yeniden üretilmesine dayanan olgu.

Bilindiği üzere çeşitli bilgi türleri bulunmaktadır. Genellikle dinsel, bilimsel, felsefi ve gündelik bilgiler zaman zaman kullanılmaktadır. Ancak çağdaş toplumun sorunlarını geleneksel ve dini bilgi ile çözmek mümkün değildir.

Elbette, uygarlık boyunca özellikle dini bilginin, toplumsal bütünleşmede katkısı olmuştur. Ancak modern toplumun bir gereği olarak kullanmamız gereken bilgi türleri değişmek zorundadır.

Bilimsel ve sanatsal bilgi kişileri özgürleştirici ve yaşam kalitesine katkı sunmaktadır. Çünkü, sanat ve bilimsel bilgi kişiye bir vizyon kazandırmaktadır.

Genel anlamda, sanat ve bilimsel bilgiden yararlanılmayınca kişilerin özgürleşmeleri mümkün olmayacaktır. Bazı güçler özgürleşmemizi engellemektedirler. Özgürleşen bireyin, ilk talebi mevcut statükonun değişmesi yönünde olacaktır. Bu da egemen ve sömürücü güçlerin işine gelmemektedir.

Statükonun devam etmesinden yana olanlar, büyük ölçüde siyasi erk ve kanaat önderleri olabilmektedirler. Asıl sorgulanması gereken sanatsal bilgiden ne ölçüde yararlandığımızdır.

Hazırlanan müfredatlar sanatla ilgili derslere gereken verilmediği için, bu gün dünya çapında sanatçılarımız bir elin parmakları kadar azdır.

Bunların yanında, eğitim tarihimizde sanat dersleri için ıvır zıvır dersler diyen, Milli Eğitim Bakanlarının olması üzücü bir durumdur.

Yine, tek amacı toplumsal sorunları ve gerçekler yönünde toplumu aydınlatmak olan sanat faaliyetlerinin, özellikle tiyatroların önemli ölçüde gözden düşürülmesinin hiç bir mantıklı nedeni olamaz. Ya dünyada itibar gören ünlü piyanistlerin itibar kaybetme çabalarına ne demeli?

Toplumsal sorunları en gerçekçi bir biçimde çözüme yönelten bilimsel bilgiye, ne ölçüde başvurduğumuz tartışılır bir durumdur. Bilimsel bilgiyi önemseyen kurumların başına ilgisiz kişilerin getirilmesinin hangi sağlıklı toplumla ilgisi kurulabilir?

Diğer taraftan bilimsel bilginin toplumun tabanına yayılması önem taşırken, halen dogma bilgilere başvurulduğunu görmek çok üzücü bir durumdur.

Sonuç olarak, toplumda maalesef bilimsel ve sanatsal bilginin itibar görmesinin, belli bir takım çevrelerce engellenmektedir. Bunların içerisinde iktidarların da bulunması konuyu daha da tartışılır duruma getirmektedir. Bu anlayışın belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenlerin başında egemen güçlerin toplumun sorunlarına bilimsel açıdan bakmayı pek de önemse­memeleridir. Çünkü, bu tür bilgiler sorgulamaya ve araştırmaya yönelten bilgilerdir. Bu nedenle, özellikle belli iktidarlar, bilimsel ve sanatsal bilgi ile düşünmeye karşı olduklarını icraatları ile göstermektedirler. Böyle bir anlayışın temelinde “Siz düşünmeyin, biz sizin yerine dü­şünürüz.” anlayışı yatmaktadır. Bu anlayışın kabul edilir tarafı olamaz. Çünkü, her yurttaşın duygu ve düşüncelerini ifade etme hakkı vardır. Bu da düşünme ve sorgulama ile mümkündür. Kuşkusuz iktidarların halkın düşünmesine engel olması da büyük ölçüde onların özgürleşmesine engel olmaktadır.

Hasan Güneş

Yorumlar (1)

Cemil KURT - 07 Mayıs 2021 17:27

Hocam, çok güzel bir çözümleme... Kaleminize sağlık
SON EKLENENLER
ÇOK OKUNANLAR
DAHA ÇOK Yaşam Bilimleri
YOKLUĞUN ÇIĞ DÜŞÜREN SESSİZLİĞİ

Yaşam Bilimleri21 Ağustos 2021 20:31

YOKLUĞUN ÇIĞ DÜŞÜREN SESSİZLİĞİ

Kontrolsüz Göçler ve bedeli ! Afganlılar Türkiye’ ye uyum sağlar mı?

Yaşam Bilimleri26 Temmuz 2021 19:14

Kontrolsüz Göçler ve bedeli ! Afganlılar Türkiye’ ye uyum sağlar mı?

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 2

Yaşam Bilimleri30 Mayıs 2021 12:39

ARI DİLİM DURU DİLİM TÜRKÇEM – 2

EĞİTİMDE KELEBEK ETKİSİ

Yaşam Bilimleri27 Mayıs 2021 07:29

EĞİTİMDE KELEBEK ETKİSİ

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 4

Yaşam Bilimleri25 Mayıs 2021 18:48

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 4

BİR HÜZÜN GECESİ

Yaşam Bilimleri09 Mayıs 2021 22:32

BİR HÜZÜN GECESİ

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

Yaşam Bilimleri08 Mayıs 2021 15:28

Kolaylaştırılmış Öğrenme Basamakları 3

ÖĞRENCİ NE İSTİYOR, ÖĞRETMEN NE İSTİYOR, GELECEK NE İSTİYOR?

Yaşam Bilimleri02 Mayıs 2021 22:36

ÖĞRENCİ NE İSTİYOR, ÖĞRETMEN NE İSTİYOR, GELECEK NE İSTİYOR?

BU NE SEVGİ AH!..

Yaşam Bilimleri29 Nisan 2021 18:51

BU NE SEVGİ AH!..

Prof. Dr. Fügen BERKAY ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”

Yaşam Bilimleri27 Nisan 2021 20:51

Prof. Dr. Fügen BERKAY ile “UYGAR İNSAN VE YAŞAMA DAİR”